Exam 22: Evaluating Variances From Standard Costs
Exam 1: Introduction to Accounting and Business235 Questions
Exam 2: Analyzing Transactions238 Questions
Exam 3: The Adjusting Process209 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle208 Questions
Exam 5: Accounting Systems201 Questions
Exam 6: Accounting for Merchandising Businesses236 Questions
Exam 7: Inventories208 Questions
Exam 8: Internal Control and Cash190 Questions
Exam 9: Receivables196 Questions
Exam 10: Long-Term Assets: Fixed and Intangible223 Questions
Exam 11: Current Liabilities and Payroll201 Questions
Exam 12: Accounting for Partnerships and Limited Liability Companies205 Questions
Exam 13: Corporations: Organization, Stock Transactions, and Dividends217 Questions
Exam 14: Long-Term Liabilities: Bonds and Notes181 Questions
Exam 15: Investments and Fair Value Accounting171 Questions
Exam 16: Statement of Cash Flows189 Questions
Exam 17: Financial Statement Analysis201 Questions
Exam 18: Introduction to Managerial Accounting247 Questions
Exam 19: Job Order Costing195 Questions
Exam 20: Process Cost Systems198 Questions
Exam 21: Cost-Volume-Profit Analysis225 Questions
Exam 22: Evaluating Variances From Standard Costs174 Questions
Exam 23: Decentralized Operations218 Questions
Exam 24: Differential Analysis, Product Pricing, and Activity-Based Costing177 Questions
Exam 25: Capital Investment Analysis189 Questions
Select questions type
The following data relate to direct labor costs for the current period:Standard costs36,000 hours at $22.00Actual costs35,000 hours at $23.00What is the direct labor time variance?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Which of the following is not a reason standard costs are separated into two components?
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Use this information to answer the questions that follow.
The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of 2,500 units of actual production are as follows:
-The total factory overhead cost variance is

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
The difference between the standard cost of a product and its actual cost is called a variance.
(True/False)
4.9/5
(32)
If a company records inventory purchases at standard cost and also records purchase price variances, prepare the journal entry for a purchase of widgets that were bought at $7.45 per unit and have a standard cost of $7.15. The total amount owed to the vendor for this purchase is $33,525.
(Essay)
4.8/5
(31)
Use this information to answer the questions that follow.
The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of 2,500 units of actual production are as follows:
-The variable factory overhead controllable variance is

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
The formula to compute the direct materials price variance is to calculate the difference between 

(Short Answer)
4.9/5
(31)
Use this information for Zoyza Company to answer the questions that follow.
The following data are given for Zoyza Company:
Overhead is applied on standard labor hours.
-The variable factory overhead controllable variance is

(Multiple Choice)
5.0/5
(45)
A company must choose either a standard system or nonfinancial performance measures to evaluate the performance of a company.
(True/False)
4.9/5
(32)
Prepare an income statement for the year ended December 31, through the gross profit for Baxter Company using the following information. Baxter Company sold 8,600 units at $125 per unit. Normal production is 9,000 units.
(Do not round fixed overhead rate calculation when determining fixed factory overhead volume variance.) 

(Essay)
4.8/5
(49)
If the standard to produce a given amount of product is 2,000 units of direct materials at $12 and the actual is 1,600 units at $13, the direct materials quantity variance is $5,200 favorable.
(True/False)
4.8/5
(29)
Ideal standards are developed under conditions that assume no idle time, no machine breakdowns, and no materials spoilage.
(True/False)
4.7/5
(35)
Japan Company produces lamps that require 2.25 standard hours per unit at an hourly rate of $15.00 per hour. Production of 7,700 units required 19,250 hours at an hourly rate of $14.90 per hour.?What is the direct labor
(a) rate variance,
(b) time variance, and
(c) total cost variance?
(Essay)
4.8/5
(29)
The standard costs and actual costs for direct materials for the manufacture of 3,000 actual units of product are as follows:Standard CostsDirect materials (per completed unit)1,040 kilograms at $8.75Actual CostsDirect materials2,000 kilograms at $8.00The direct materials price variance is
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Robin Company purchased on account and used 520 pounds of direct materials to produce a product with a 510-pound standard direct materials requirement. The standard materials price is $2.10 per pound. The actual materials price was $2.00 per pound.Prepare the journal entries to record
(1) the purchase of the materials and
(2) the material entering production.
(Essay)
5.0/5
(30)
At the end of the fiscal year, variances from standard costs are usually transferred to the
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Use this information for Taylor Company to answer the questions that follow.
The following data are given for Taylor Company:
Overhead is applied based on standard labor hours.
-Compute the direct materials price and quantity variances for Taylor Company.

(Essay)
4.8/5
(25)
An example of a nonfinancial measure is the number of customer complaints.
(True/False)
4.7/5
(32)
Showing 141 - 160 of 174
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)