Exam 3: Extent How Much Decisions

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

​Farmer John can produce as much corn as he wants at the going price of $48 per bushel.At his current production level,the marginal cost is $18.What should the company do?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

What is the Customer Acquisition Cost?​

(Multiple Choice)
4.8/5
(46)

Use the following to answer question Use the following to answer question    -​If the firm produces 5 units,average fixed costs equals -​If the firm produces 5 units,average fixed costs equals

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

​Group disaster Mary,Jane,Janet and Samantha chose each other for a group project since they knew that they were all high achievers.Once the project rolled around however,their group actually did more poorly than the group where all the members knew that others were slackers.How did that happen?

(Essay)
4.9/5
(39)

​If a firm produces 10 units,TC=$100.When the firm increase its output to 15 units,TC= $150.The firm's variable costs equal to

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)

Use the following to answer question Use the following to answer question    -If the firms hires 5 workers and produces 5 units,the average variable costs equals​ -If the firms hires 5 workers and produces 5 units,the average variable costs equals​

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

​With fixed costs of $200,a firm has average total costs of $5 and average variable costs of $3.Its output is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

​Total costs increase from $1,500 to $1,800 when a firm increases output from 40 to 50 units.Which of the following are true?

(Multiple Choice)
4.9/5
(47)

Use the following to answer question Use the following to answer question    -​If the firm hires 5 workers,total fixed costs equals -​If the firm hires 5 workers,total fixed costs equals

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Use the following to answer question Use the following to answer question    -If hiring the 4th worker increases total product by 50 units and the price of each unit is $15,​ -If hiring the 4th worker increases total product by 50 units and the price of each unit is $15,​

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

You own a tract of trees and are deciding whether to harvest them now or next year.If you harvest them now,you can invest the proceeds and get a return of 5% on your investment.What should you do?​

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

​Managers undertake an investment only if

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)

Use the following table to answer question Use the following table to answer question    -​What is the average cost per unit for producing 3 units? -​What is the average cost per unit for producing 3 units?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

​Which of the following is FALSE?

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

Total costs increase from $1,500 to $1,800 when a firm increases output from 40 to 50 units.Which of the following are true?​

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

​If a firm produces 10 units,TC=$100.When the firm increase its output to 15 units,TC= $150.The firm's AVC equal to

(Multiple Choice)
5.0/5
(34)

Comfy Clothing is thinking of hiring Tom.If hired,he can increase total production by 100 units a week.He would cost the firm $1,500 a week in wages.If the price of each unit is $20,

(Multiple Choice)
4.9/5
(51)

Harvey's Hardware is thinking about starting a line of lawnmowers to serve its customer base in the summer.The lawnmowers would be priced at $100 and Harvey the manager believes that they would sell 3 units.They have the following estimated costs.Use this information for question Harvey's Hardware is thinking about starting a line of lawnmowers to serve its customer base in the summer.The lawnmowers would be priced at $100 and Harvey the manager believes that they would sell 3 units.They have the following estimated costs.Use this information for question    -What is the marginal revenue from selling the third unit?​ -What is the marginal revenue from selling the third unit?​

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Use the following table to answer question Use the following table to answer question    -​What is the marginal revenue from producing the fourth unit? -​What is the marginal revenue from producing the fourth unit?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

At the current level of production,if the firm's MR>MC,then the firm should​

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Showing 21 - 40 of 76
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)