Exam 3: Extent How Much Decisions
Exam 1: The One Lessor of Business54 Questions
Exam 2: Benefits, Costs, and Decisions67 Questions
Exam 3: Extent How Much Decisions76 Questions
Exam 4: Investment Decisions: Look Ahead and Reason Back85 Questions
Exam 5: Simple Pricing87 Questions
Exam 6: Economies of Scale and Scope63 Questions
Exam 7: Understanding Markets and Industry Changes82 Questions
Exam 8: Market Structure and Long Run Equilibrium73 Questions
Exam 9: Strategy: the Quest to Keep Profit From Eroding71 Questions
Exam 10: Foreign Exchange, Trade, and Bubbles83 Questions
Exam 11: More Realistic and Complex Pricing72 Questions
Exam 12: Direct Price Discrimination84 Questions
Exam 13: Strategic Games91 Questions
Exam 14: Bargaining82 Questions
Exam 15: Making Decisions With Uncertainty87 Questions
Exam 16: Auctions100 Questions
Exam 17: The Problem of Adverse Selection85 Questions
Exam 18: The Problem of Moral Hazard85 Questions
Exam 19: Getting Employees to Work in the Firms Best Interest108 Questions
Exam 20: Getting Divisions to Work in the Firms Best Interest115 Questions
Exam 21: Managing Vertical Relationships84 Questions
Select questions type
Shoe-a-holic
Cathy started her own line of custom made,hand embellished wedding shoes.She opened up her own shop paid $2500 in fixed licensing fee.She used about $3000 in raw materials and made $3500.At the end of the first month,Carly,her sister looked at her financials and told her that she was losing money and should shut down.Cathy is heartbroken.As an economics guru,what would you advise her to do?
(Essay)
4.9/5
(42)
A firm produces 500 units per week.It hires 20 full-time workers (40 hours/week)at an hourly wage of $15.Raw materials are ordered weekly and they costs $10 for every unit produced. The weekly cost of the rent payment for the factory is $2,250.How do the overall costs breakdown?
(Multiple Choice)
5.0/5
(39)
If a firm produces 8 units of output with average fixed cost=$40 and average variable cost=$25,what is its average cost?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Total cost divided by the number of units produced is called:
(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
Use the following table to answer question
-What are the total profits if four units are produced?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Harvey's Hardware is thinking about starting a line of lawnmowers to serve its customer base in the summer.The lawnmowers would be priced at $100 and Harvey the manager believes that they would sell 3 units.They have the following estimated costs.Use this information for question
-How many units should Harvey's Housewares produce?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Use the following to answer question
-What is the average total cost of producing 7 units if you hire 7 workers?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Use the following to answer question
-If the firm hires 8 workers,the total fixed costs is

(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
An airline's flight is about to take off.It has a few empty seats left aboard.If it lowers its prices,it can fill the remaining seats and fly at full capacity.What should be done?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Cooling systems
Carl is the lead engineer on a smart HVAC cooling system that works with minimal energy and is voice activated.Given the revolutionary nature of the system,it took many failed tries to create a system that actually worked,a cost of $30,000.Now each unit sells for $6500 and it costs $5000 in raw materials and labor to produce.What costs should Carl take into consideration when deciding to service the order for an additional unit?
(Essay)
4.8/5
(27)
Use the following to answer question
-If the firm hires 5 workers,the average cost equals

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
A manager of a clothing firm is deciding whether to add another factory in addition to one already in production.The manager would compare
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
If a firm produces 8 units of output with average fixed cost=$40 and average variable cost=$25,what is its total variable cost?
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
If a firm produces 8 units of output with average fixed cost=$40 and average variable cost=$25,what is its total cost?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Use the following to answer question
-If the firm hires 5 workers,and produces 10 units,the average variable costs equals

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
Showing 41 - 60 of 76
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)