Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts
Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts299 Questions
Exam 2: Job-Order Costing: Calculating Unit Production Costs292 Questions
Exam 3: Job-Order Costing: Cost Flows and External Reporting255 Questions
Exam 4: Process Costing138 Questions
Exam 5: Cost-Volume-Profit Relationships260 Questions
Exam 6: Variable Costing and Segment Reporting: Tools for Management291 Questions
Exam 7: Super-Variable Costing49 Questions
Exam 8: Master Budgeting234 Questions
Exam 9: Flexible Budgets and Performance Analysis417 Questions
Exam 10: Standard Costs and Variances247 Questions
Exam 11: Performance Measurement in Decentralized Organizations180 Questions
Exam 12: Differential Analysis: The Key to Decision Making203 Questions
Exam 13: Capital Budgeting Decisions179 Questions
Exam 14: Statement of Cash Flows132 Questions
Exam 15: Financial Statement Analysis289 Questions
Exam 16: Cost of Quality66 Questions
Exam 17: Activity-Based Absorption Costing20 Questions
Exam 18: The Predetermined Overhead Rate and Capacity42 Questions
Exam 19: Job-Order Costing: a Microsoft Excel-Based Approach28 Questions
Exam 20: Fifo Method100 Questions
Exam 21: Service Department Allocations60 Questions
Exam 22: Analyzing Mixed Costs81 Questions
Exam 23: Time-Driven Activity-Based Costing: a Microsoft Excel-Based Approach123 Questions
Exam 24: Predetermined Overhead Rates and Overhead Analysis in a Standard Costing System177 Questions
Exam 25: Standard Cost Systems: a Financial Reporting Perspective Using Microsoft Excel138 Questions
Exam 26: Transfer Pricing102 Questions
Exam 27: Service Department Charges44 Questions
Exam 28: Pricing Decisions149 Questions
Exam 29: The Concept of Present Value16 Questions
Exam 30: Income Taxes and the Present Value Method150 Questions
Exam 31: the Direct Method of Determining the Net Cash Provided by Operating Activities56 Questions
Select questions type
A decrease in production will ordinarily result in a decrease in fixed production costs per unit.
Free
(True/False)
4.9/5
(26)
Correct Answer:
False
The University Store, Inc. is the major bookseller for four nearby colleges. An income statement for the first quarter of the year is presented below:
On average, a book sells for $40.00. Variable selling expenses are $3.00 per book; the remaining selling expenses are fixed. The variable administrative expenses are 5% of sales; the remainder of the administrative expenses are fixed.
-If 25,000 books are sold during the second quarter and this activity is within the relevant range,the company's expected contribution margin would be:

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Correct Answer:
C
Fanelli Corporation,a merchandising company,reported the following results for July:
Cost of goods sold is a variable cost in this company.
Required:
a.Prepare a traditional format income statement for July.
b.Prepare a contribution format income statement for July.

Free
(Essay)
5.0/5
(34)
Correct Answer:
a.Traditional Format Income Statement
b.Contribution Format Income Statement
Adens Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:
-If 5,000 units are sold,the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)
Which of the following is an example of a period cost in a company that makes clothing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
The University Store, Inc. is the major bookseller for four nearby colleges. An income statement for the first quarter of the year is presented below:
On average, a book sells for $40.00. Variable selling expenses are $3.00 per book; the remaining selling expenses are fixed. The variable administrative expenses are 5% of sales; the remainder of the administrative expenses are fixed.
-The contribution margin for the University Store for the first quarter is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(46)
To the nearest whole dollar,what should be the total property taxes at a sales volume of 37,200 units? (Assume that this sales volume is within the relevant range.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Dizzy employees a certified operator for each of its 35 rides.Each operator is paid $20 per hour.The cost of the certified operators would best be described as a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
At an activity level of 7,200 machine-hours in a month,Falks Corporation's total variable production engineering cost is $556,416 and its total fixed production engineering cost is $226,008.What would be the total production engineering cost per unit,both fixed and variable,at an activity level of 7,300 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range.
(Multiple Choice)
4.7/5
(24)
Which of the following statements about product costs is true?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. Shown below are some of the costs incurred by Vignana for last year:
-What is the total of the direct costs above?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Barredo Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows:
-If 4,000 units are sold,the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Ouelette Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units.When it produces and sells 5,000 units,its average costs per unit are as follows:
If 6,000 units are produced,the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
If Lonnie were to sell 50,000 units,the total expected cost per unit would be:
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Wofril Corporation uses the cost formula Y = $5,300 + $0.60X for the maintenance cost,where X is machine-hours.The August budget is based on 8,000 hours of planned machine time.Maintenance cost expected to be incurred during August is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Which of the following costs is classified as both a prime cost and a conversion cost?
(Multiple Choice)
4.7/5
(29)
Fasheh Corporation's relevant range of activity is 7,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 9,000 units, its average costs per unit are as follows:
-If 10,000 units are produced,the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Menk Corporation has provided the following information:
Required:
a.If 5,000 units are sold,what is the variable cost per unit sold?
b.If 5,000 units are sold,what is the total amount of variable costs related to the units sold?
c.If 5,000 units are produced,what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred?

(Essay)
5.0/5
(40)
Showing 1 - 20 of 299
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)