Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts
Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts299 Questions
Exam 2: Job-Order Costing: Calculating Unit Production Costs292 Questions
Exam 3: Job-Order Costing: Cost Flows and External Reporting255 Questions
Exam 4: Process Costing138 Questions
Exam 5: Cost-Volume-Profit Relationships260 Questions
Exam 6: Variable Costing and Segment Reporting: Tools for Management291 Questions
Exam 7: Super-Variable Costing49 Questions
Exam 8: Master Budgeting234 Questions
Exam 9: Flexible Budgets and Performance Analysis417 Questions
Exam 10: Standard Costs and Variances247 Questions
Exam 11: Performance Measurement in Decentralized Organizations180 Questions
Exam 12: Differential Analysis: The Key to Decision Making203 Questions
Exam 13: Capital Budgeting Decisions179 Questions
Exam 14: Statement of Cash Flows132 Questions
Exam 15: Financial Statement Analysis289 Questions
Exam 16: Cost of Quality66 Questions
Exam 17: Activity-Based Absorption Costing20 Questions
Exam 18: The Predetermined Overhead Rate and Capacity42 Questions
Exam 19: Job-Order Costing: a Microsoft Excel-Based Approach28 Questions
Exam 20: Fifo Method100 Questions
Exam 21: Service Department Allocations60 Questions
Exam 22: Analyzing Mixed Costs81 Questions
Exam 23: Time-Driven Activity-Based Costing: a Microsoft Excel-Based Approach123 Questions
Exam 24: Predetermined Overhead Rates and Overhead Analysis in a Standard Costing System177 Questions
Exam 25: Standard Cost Systems: a Financial Reporting Perspective Using Microsoft Excel138 Questions
Exam 26: Transfer Pricing102 Questions
Exam 27: Service Department Charges44 Questions
Exam 28: Pricing Decisions149 Questions
Exam 29: The Concept of Present Value16 Questions
Exam 30: Income Taxes and the Present Value Method150 Questions
Exam 31: the Direct Method of Determining the Net Cash Provided by Operating Activities56 Questions
Select questions type
At an activity level of 6,800 units,Henkes Corporation's total variable cost is $125,188 and its total fixed cost is $164,152.
Required:
For the activity level of 7,100 units,compute:
(a)the total variable cost; (b)the total fixed cost; (c)the total cost; (d)the average variable cost per unit; (e)the average fixed cost per unit; and (f)the average total cost per unit.Assume that this activity level is within the relevant range.
(Essay)
4.8/5
(39)
Karpowicz Corporation's relevant range of activity is 7,000 units to 11,000 units.When it produces and sells 9,000 units,its average costs per unit are as follows:
Required:
a.If the selling price is $21.40 per unit,what is the contribution margin per unit sold?
b.If 8,000 units are produced,what is the total amount of direct manufacturing cost incurred?
c.If 8,000 units are produced,what is the total amount of indirect manufacturing cost incurred?
d.What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 9,000 to 9,001 units?

(Essay)
4.8/5
(38)
Fiori Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units.When it produces and sells 5,000 units,its average costs per unit are as follows:
The incremental manufacturing cost that the company will incur if it increases production from 5,000 to 5,001 units is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
When the level of activity decreases within the relevant range,the fixed cost per unit will:
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Depreciation on a personal computer used in the marketing department of a manufacturing company would be classified as:
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
Glew Corporation has provided the following information:
-If 3,000 units are produced,the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
The following data have been collected for four different cost items.
Which of the following classifications of these cost items by cost behavior is correct?



(Short Answer)
4.7/5
(39)
Kesterson Corporation has provided the following information:
-If 6,000 units are produced,the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Streif Inc., a local retailer, has provided the following data for the month of June:
-The cost of goods sold for June was:

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Mark is an engineer who has designed a telecommunications device. He is convinced that there is a big potential market for the device. Accordingly, he has decided to quit his present job and start a company to manufacture and market the device.
-Mark purchased a machine two years ago to make experimental boards.The machine will be used to manufacture the new board.The cost of this machine is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Perkey Corporation has provided the following information:
If 4,000 units are produced,the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Phaup Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units.When it produces and sells 5,000 units,its average costs per unit are as follows:
For financial reporting purposes,the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Wages paid to production supervisors would be classified as manufacturing overhead.
(True/False)
4.8/5
(33)
In account analysis,an account is classified as either variable or fixed based on an analyst's prior knowledge of how the cost in the account behaves.
(True/False)
4.9/5
(37)
A partial listing of costs incurred at Archut Corporation during September appears below:
-The total of the product costs listed above for September is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
In May direct labor was 60% of conversion cost.If the manufacturing overhead for the month was $54,000 and the direct materials cost was $30,000,the direct labor cost was:
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Traditional format income statements are widely used for preparing external financial statements.
(True/False)
4.9/5
(39)
Macy Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units.When it produces and sells 6,000 units,its average costs per unit are as follows:
If the selling price is $23.50 per unit,the contribution margin per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Showing 141 - 160 of 299
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)