Exam 9: Relevant Information and Decision Making: Production Decisions

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Which of the following would NOT be relevant to a decision to replace equipment?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Speck Company manufactures a part for its production cycle. The costs per unit for 10,000 units of this part are as follows: Speck Company manufactures a part for its production cycle. The costs per unit for 10,000 units of this part are as follows:    The fixed factory overhead costs are unavoidable. -Assuming no other use of their facilities, the highest price that Speck should be willing to pay for the part is The fixed factory overhead costs are unavoidable. -Assuming no other use of their facilities, the highest price that Speck should be willing to pay for the part is

(Multiple Choice)
5.0/5
(47)

Book value is defined as the cost of a depreciable asset.

(True/False)
4.7/5
(32)

Which of the following statements is true?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Which of the following is NOT likely to be relevant in a decision concerning the disposal of obsolete inventory?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Swenson Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products. The costs associated with the production of 10,000 units of this part are as follows: Swenson Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products. The costs associated with the production of 10,000 units of this part are as follows:   Of the fixed factory overhead costs, $35,000 is avoidable. Required: a. Assuming there is no alternative use for the facilities, should Swenson take advantage of an offer from a supplier who is willing to sell Swenson 10,000 units of the same part for $64 per unit? b. Would your answer to Part (a) change if the facilities could be rented for $50,000 a year? Of the fixed factory overhead costs, $35,000 is avoidable. Required: a. Assuming there is no alternative use for the facilities, should Swenson take advantage of an offer from a supplier who is willing to sell Swenson 10,000 units of the same part for $64 per unit? b. Would your answer to Part (a) change if the facilities could be rented for $50,000 a year?

(Essay)
4.8/5
(40)

Variable costs are

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

The costs of manufacturing joint products prior to the split-off point.

(Short Answer)
4.8/5
(39)

Hamilton, Inc. produces three products using a joint process which provides for $350,000 in joint costs. The products X, Y and Z can be sold at split-off or processed further and then sold. The production level for each product is 5,000 units. The following unit information is also available: Hamilton, Inc. produces three products using a joint process which provides for $350,000 in joint costs. The products X, Y and Z can be sold at split-off or processed further and then sold. The production level for each product is 5,000 units. The following unit information is also available:    -In processing product Z further, -In processing product Z further,

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

Avey Corporation has a joint process which produces three products, M, L and B. Each product may be sold at split-off or processed further and then sold. Joint processing costs for a year amount to $500,000. Other relevant data are as follows: Avey Corporation has a joint process which produces three products, M, L and B. Each product may be sold at split-off or processed further and then sold. Joint processing costs for a year amount to $500,000. Other relevant data are as follows:    -In processing Product B further, -In processing Product B further,

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Separable costs are part of a joint process and can be exclusively identified with individual products.

(True/False)
4.8/5
(38)

Future costs are relevant in decision making when

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Bovee Company manufactures a part for its production cycle. The costs per unit for 10,000 units of this part are as follows: Bovee Company manufactures a part for its production cycle. The costs per unit for 10,000 units of this part are as follows:    The fixed factory overhead costs are unavoidable. -Clarke Company has offered to sell 10,000 units of the same part to Bovee for $104 a unit. Assuming no other use for the facilities, Bovee should The fixed factory overhead costs are unavoidable. -Clarke Company has offered to sell 10,000 units of the same part to Bovee for $104 a unit. Assuming no other use for the facilities, Bovee should

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

The Martin Company is considering the replacement of a machine that is presently used in the production of its product. The following data are available: The Martin Company is considering the replacement of a machine that is presently used in the production of its product. The following data are available:   Required: Ignoring income taxes, prepare a cost comparison of all relevant items for the next seven years together. Indicate the best alternative for Martin Company. Required: Ignoring income taxes, prepare a cost comparison of all relevant items for the next seven years together. Indicate the best alternative for Martin Company.

(Essay)
4.9/5
(40)

The juncture in manufacturing where the joint products become individually identifiable.

(Short Answer)
4.8/5
(38)

Hamilton, Inc. produces three products using a joint process which provides for $350,000 in joint costs. The products X, Y and Z can be sold at split-off or processed further and then sold. The production level for each product is 5,000 units. The following unit information is also available: Hamilton, Inc. produces three products using a joint process which provides for $350,000 in joint costs. The products X, Y and Z can be sold at split-off or processed further and then sold. The production level for each product is 5,000 units. The following unit information is also available:    -Once X is produced, processing it further will cause profits to -Once X is produced, processing it further will cause profits to

(Multiple Choice)
4.8/5
(29)

Avey Corporation has a joint process which produces three products, M, L and B. Each product may be sold at split-off or processed further and then sold. Joint processing costs for a year amount to $500,000. Other relevant data are as follows: Avey Corporation has a joint process which produces three products, M, L and B. Each product may be sold at split-off or processed further and then sold. Joint processing costs for a year amount to $500,000. Other relevant data are as follows:    -Product L -Product L

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Two or more manufactured products that have relatively significant sales values and are NOT separately identifiable as individual products until their split-off point are called

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

It is profitable to extend processing or to incur additional distribution costs on a joint product if the

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Any costs beyond the split-off point.

(Short Answer)
4.7/5
(36)
Showing 81 - 100 of 111
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)