Exam 6: Cost Behavior
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting172 Questions
Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting219 Questions
Exam 3: Job Costing267 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing, lean Production, and the Costs of Quality201 Questions
Exam 5: Process Costing224 Questions
Exam 6: Cost Behavior266 Questions
Exam 7: Cost-Volume-Profit Analysis182 Questions
Exam 8: Short Term Business Decisions203 Questions
Exam 9: The Master Budget and Responsibility Accounting178 Questions
Exam 10: Flexible Budgets and Standard Costs204 Questions
Exam 11: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard155 Questions
Exam 12: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money149 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows135 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis143 Questions
Select questions type
Wendell's Bicycles store buys bicycles on average for $500 and sells them on average for $800.He pays a sales commission of 10% of sales revenue to his sales staff.Wendell pays $1,500 a month rent for his store,and also pays $3,000 a month to his staff in addition to the commissions.Wendell sold 100 bicycles in June.
-If Wendell prepares a contribution margin income statement for the month of June,what would be his operating income?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
In a regression output,the "intercept coefficient" represents the fixed cost component of a mixed cost equation.
(True/False)
4.9/5
(33)
The following data pertain to costs at Martin Company: Total fixed costs \ 250,000 Total variable costs \ 80,000 Production level 40,000 units
- The variable cost per unit is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
If production increases by 15%,how will total variable costs likely react?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
When using the high-low method,what step is performed first?
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
To follow is information about the units produced and total manufacturing costs for Darryl Rug Company for the past six months.
Month Number of units produced Total manufacturing costs January 28,000 \ 21,500 February 31,200 \ 22,500 March 25,200 \ 19,500 April 25,400 \ 20,000 May 30,000 \ 23,000 June 29,000 \ 21,900 Darryl Rug Company uses the high-low method to estimate its costs.
Answer the following questions:
a.What is the variable cost per unit?
b.What is the monthly fixed manufacturing cost?
c.Write the cost equation that could be used to predict Darryl Rug Company' total manufacturing costs.
c.What will the total monthly manufacturing costs be if the company produces 28,000 units?
(Essay)
4.8/5
(37)
When graphing total variable costs,the cost line always begins at the origin.
(True/False)
4.8/5
(45)
The tennis club where you play tennis charges $35.00 per month and $12.00 per hour of court time.If your current bill is $131.00,how many hours did you use?
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
On a contribution margin income statement,all fixed costs are listed:
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Wendell's Bicycles store buys bicycles on average for $500 and sells them on average for $800.He pays a sales commission of 10% of sales revenue to his sales staff.Wendell pays $1,500 a month rent for his store,and also pays $3,000 a month to his staff in addition to the commissions.Wendell sold 100 bicycles in June.
-If Wendell prepares a traditional income statement for the month of June,what would be his gross profit?
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
If 125,000 units are produced,total costs are $380,000.Total fixed costs for White Sails,Inc.are $180,000.The variable cost per unit is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
BestCalls has a special plan offer this month.There is a $4.00 per month charge each month and calls anywhere in the United States are $0.03 per minute.What would the monthly cost be if you typically talk for 500 minutes per month?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
If there is little or no relationship between the cost and volume,the data points on a scatter plot will appear almost random.
(True/False)
4.9/5
(29)
At Raines Company,total fixed and variable costs are $480,000 at a production level of 140,000 units.The company has total fixed costs of $200,000.The variable cost per unit at 200,000 units is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
The cost of goods sold is a variable cost for a retailer,but contains a mixture of variable and fixed production costs for manufacturers.
(True/False)
4.7/5
(30)
A cost whose total amount changes in direct proportion to a change in volume is a(n)__________ cost.
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
The following graph indicates which type of cost behavior? 

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Atwood Dairy Bar sells its famous soft-serve ice cream cones near a marina and resort area.The owner,Theresa,wants to determine the cost behavior patterns to help planning for the next summer season.She has the following information available about the operating costs and the number of soft-serve cones served. Month Number of soft-serve canes Total operating costs April 8,200 \ 5,200 May 8,600 \ 5,500 June 7,500 \ 4,500 July 9,700 \ 6,000 August 8,900 \ 5,900 September 5,700 \ 5,000 Theresa uses the high-low method to determine the operating cost equation and sells 8,000 cones in a month for $2.00 each.
-What would the operating income be if she prepared a contribution margin income statement for that month?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Under variable costing,all nonmanufacturing costs are treated as inventoriable product costs.
(True/False)
4.9/5
(28)
Showing 181 - 200 of 266
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)