Exam 6: Cost Behavior

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

When a manufacturer prepares a contribution margin income statement,Cost of Goods Sold is always a variable cost.

(True/False)
4.8/5
(38)

Manufacturing overhead is usually what type of cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

When predicting costs at other volumes using a cost equation derived from either the high-low method or regression analysis,managers should consider:

(Multiple Choice)
4.7/5
(37)

Under absorption costing,the income statement is organized by:

(Multiple Choice)
4.7/5
(29)

An equation of a line for total mixed costs is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Toby's Farm Store buys portable generators for $500 and sells them for $800.He pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff.Toby pays $2,000 a month rent for his store,and also pays $1,800 a month to his staff in addition to the commissions.Toby sold 200 generators in June. - If Toby prepares a contribution margin income statement for the month of June,what would be his operating income?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

The representation for total variable costs is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

The line determined by regression analysis is sometimes referred to as the "line of best fit".

(True/False)
4.9/5
(35)

Fresh Best Friends produces 80,000 dog collars each month that give off a fresh scent to keep your dog smelling clean between baths.Total manufacturing costs are $240,000.Of this amount,$180,000 are variable costs.What are the total production costs when 100,000 collars are produced? (Assume both production levels are in the same relevant range.)

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Harbor Manufacturing is trying to predict the cost associated with producing its anchors.At a production level of 4,000 anchors,Harbor Manufacturing's average cost per anchor is $50.00.What is the total cost of producing 4,000 anchors?

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

Jeppson Company manufactures computer hard drives.The following data is related to sales and production of the computer hard drives for last year. Selling price per unit \ 100.00 Variable manufacturing costs per unit \ 45.00 Variable selling and administrative expenses per unit \ 6.00 Fixed manufacturing overhead (in total) \ 30,000 Fixed selling and administrative expenses (in total) \ 8,000 Units produced during year 1,500 Units sold during year 1,200 Units in beginning inventory 0 -Using absorption costing,what is operating income for last month?

(Multiple Choice)
5.0/5
(38)

Crystal Clear Water Hauling wants to determine a fuel surcharge to add to its customers' bills based on the number of miles driven to each area.It wants to separate the fixed and variable portion of the truck's operating costs so it has a better idea of how distance affects these costs.Crystal Clear Water Hauling has the following data available. Month Miles driven Total operating costs January 15,900 \ 27,500 February 17,300 \ 29,910 March 18,500 \ 29,830 April 16,100 \ 28,600 May 17,100 \ 28,800 June 15,500 \ 26,830 -Using the high-low method,the monthly operating costs if Crystal Clear Water Hauling drives 18,000 miles in a month will be:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Suzy's Cool Treatz is a snow cone stand near the local park.To plan for the future,the owner wants to determine her cost behavior patterns.She has the following information available about her operating costs and the number of snow cones served. Month Number of snow canes Total operating costs January 3,500 \ 5,000 February 3,800 \ 4,800 March 5,000 \ 6,800 April 3,600 \ 5,450 May 4,700 \ 6,200 June 4,250 \ 5,950 Suzy uses the high-low method to determine her operating cost equation and sells 4,500 cones for $3.00 each -What would her operating income be if she prepared a traditional income statement for a month?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Using account analysis,what type of cost is the local phone service which charges a flat fee for unlimited local calls?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Total fixed costs for Threads Company are $80,000.Total costs,both fixed and variable,are $170,000 if 125,000 units are produced.The fixed cost per unit at 100,000 units would be:

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Toby's Farm Store buys portable generators for $500 and sells them for $800.He pays a sales commission of 5% of sales revenue to his sales staff.Toby pays $2,000 a month rent for his store,and also pays $1,800 a month to his staff in addition to the commissions.Toby sold 200 generators in June. -If Toby prepares a traditional income statement for the month of June,what would be his gross profit?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

When using the high-low method,the variable cost per unit can be found as the:

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Fixed costs per unit increase as production levels increase.

(True/False)
4.9/5
(35)

Total mixed costs increase as volume increases because of the fixed cost component.

(True/False)
4.9/5
(35)

The following data pertain to costs at Martin Company: Total fixed costs \ 250,000 Total variable costs \ 80,000 Production level 40,000 units -The fixed cost per unit is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
Showing 161 - 180 of 266
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)