Exam 6: Cost Behavior
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting172 Questions
Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting219 Questions
Exam 3: Job Costing267 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing, lean Production, and the Costs of Quality201 Questions
Exam 5: Process Costing224 Questions
Exam 6: Cost Behavior266 Questions
Exam 7: Cost-Volume-Profit Analysis182 Questions
Exam 8: Short Term Business Decisions203 Questions
Exam 9: The Master Budget and Responsibility Accounting178 Questions
Exam 10: Flexible Budgets and Standard Costs204 Questions
Exam 11: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard155 Questions
Exam 12: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money149 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows135 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis143 Questions
Select questions type
Preston Racquets manufactures tennis racquets.The following data are available for last month. Units in bepinging inventory 0 Units produced during year 1,200 racquets Units in ending inventory 200 racquets Sales comrissions per racquet \ 10.00 Fixed manufacturing coverhead \ 48,000 Fixed marketing expenses \ 12,000 Selling price per racquet \ 200 Variable manufacturing cost per racquet \ 110
-Using absorption costing,what is operating income for last month?
(Multiple Choice)
5.0/5
(33)
If a scatter plot reveals a fairly weak relationship between cost and volume,the cost equation based on that data should be very useful for predicting future costs.
(True/False)
4.9/5
(35)
When performing account analysis,managers decide how to classify each account as a variable,fixed or mixed cost.
(True/False)
4.7/5
(40)
Jeppson Company manufactures computer hard drives.The following data is related to sales and production of the computer hard drives for last year. Selling price per unit \ 100.00 Variable manufacturing costs per unit \ 45.00 Variable selling and administrative expenses per unit \ 6.00 Fixed manufacturing overhead (in total) \ 30,000 Fixed selling and administrative expenses (in total) \ 8,000 Units produced during year 1,500 Units sold during year 1,200 Units in beginning inventory 0
-Using absorption costing,what is cost of goods available for sale for last month?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Preston Racquets manufactures tennis racquets.The following data are available for last month. Units in bepinging inventory 0 Units produced during year 1,200 racquets Units in ending inventory 200 racquets Sales comrissions per racquet \ 10.00 Fixed manufacturing coverhead \ 48,000 Fixed marketing expenses \ 12,000 Selling price per racquet \ 200 Variable manufacturing cost per racquet \ 110
-Using variable costing,what is the contribution margin for last month?
(Multiple Choice)
5.0/5
(46)
To follow is information about the units produced and total manufacturing costs for Snow Enterprises for the past six months. Month Number of units produced Total manufacturing costs January 7,940 \ 5,900 February 7,500 \ 5,460 March 6,400 \ 5,000 April 6,600 \ 5,500 May 4,740 \ 5,100 June 7,800 \ 5,840
-Using the high-low method,what is the monthly fixed manufacturing cost?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Under absorption costing,fixed manufacturing costs are not expensed until the units are sold.
(True/False)
4.9/5
(38)
If inventory has declined,operating income will be higher under variable costing than it is under absorption costing.
(True/False)
5.0/5
(34)
Which of the following statements is TRUE with respect to total variable costs?
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Using account analysis,what type of cost is the rental of a space at $2,000 per month?
(Multiple Choice)
4.9/5
(25)
Which type of costing system is required for external financial reporting?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
The representation for fixed cost per unit of activity is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Preston Racquets manufactures tennis racquets.The following data are available for last month. Units in bepinging inventory 0 Units produced during year 1,200 racquets Units in ending inventory 200 racquets Sales comrissions per racquet \ 10.00 Fixed manufacturing coverhead \ 48,000 Fixed marketing expenses \ 12,000 Selling price per racquet \ 200 Variable manufacturing cost per racquet \ 110
-Using variable costing,what is the operating income for last month?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Total fixed costs for Excelsior Corporation are $600,000.Total costs,both fixed and variable,are $750,000 if 125,000 units are produced.The fixed cost per unit at 300,000 units would be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Total fixed costs can be expressed as y = vx,where y = total variable cost,v= variable cost per unit of activity,and x = volume of activity.
(True/False)
4.8/5
(37)
When a company produces more units than it sells,absorption costing operating income will be less than variable costing operating income.
(True/False)
4.7/5
(30)
A regression equation's "goodness of fit" is represented by the__________ on the regression analysis output.
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
The manager at Copley Mulch has been trying to calculate the portion of the company's overhead expenses that is fixed and the portion that is variable.Over the past twelve months,the number of yards of mulch processed was highest in July,when the total monthly overhead costs totaled $6,000 for 25,000 yards of mulch processed.The lowest number of yards of mulch processed in the last twelve months occurred in October,when total overhead costs were $4,000 for 15,000 yards of mulch processed.
-What is the fixed portion of the monthly overhead expenses?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
When graphing total mixed costs,the cost line always begins at the origin.
(True/False)
4.7/5
(38)
Showing 221 - 240 of 266
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)