Exam 6: Cost Behavior

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

The "averaging method" is a method that may be used to separate mixed costs into fixed and variable components.

(True/False)
4.8/5
(41)

The graph of a total variable cost will be a horizontal line.

(True/False)
4.8/5
(37)

The cost equation determined using the high-low method should be the same as the cost equation determined using regression analysis.

(True/False)
4.8/5
(45)

A scatter plot will not help managers identify potential outliers.

(True/False)
4.8/5
(39)

Indirect materials would likely be classified as fixed costs.

(True/False)
4.7/5
(37)

Sunny's Frozen Treats is a snow cone stand near the local park.To plan for the future,Sunny wants to determine his cost behavior patterns.He has the following information available about his operating costs and the number of snow cones served. Month Number of snow cones Total operating costs January 7,200 \ 4,700 February 8,000 \ 5,800 March 6,000 \ 4,600 April 6,600 \ 4,500 May 7,700 \ 5,100 June 7,250 \ 5,000 - Using the high-low method,the monthly operating costs-if Sunny sells 7,500 snow cones in a month-are:

(Multiple Choice)
4.8/5
(21)

Sugartown Corporation has total sales revenues of $225,000.If their total fixed costs are $40,000 and their total variable costs are $65,000,then the total contribution margin is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

Preston Racquets manufactures tennis racquets.The following data are available for last month. Units in bepinging inventory 0 Units produced during year 1,200 racquets Units in ending inventory 200 racquets Sales comrissions per racquet \ 10.00 Fixed manufacturing coverhead \ 48,000 Fixed marketing expenses \ 12,000 Selling price per racquet \ 200 Variable manufacturing cost per racquet \ 110 - Using absorption costing,what is gross profit for last month?

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Feathered Nests produces decorative birdhouses.The company's average cost per unit is $20.00 when it produces 2,000 birdhouses.If $4,800 of the costs are fixed,and the plant manager uses the average cost per unit to predict total costs,his forecast for 2,200 birdhouses will be:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

In the equation y = $9.90x + $120,014:

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

Absorption costing is required by:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Variable costing considers fixed manufacturing costs as inventoriable product costs.

(True/False)
4.7/5
(36)

The equation for a straight line is y = vx + f.

(True/False)
4.8/5
(33)

The contribution margin is equal to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Net income reported under absorption costing will exceed net income reported under variable costing for a given period if:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Maxwell Corporation is trying to predict its manufacturing overhead costs for the upcoming year; they are debating the use of the high-low method versus the use of regression analysis.They have gathered information about their manufacturing overhead costs in each of the past six months.A table containing their cost data and the associated machine hours in each month (the cost driver)follows. Month Manufacturing overhead costs Number of machine hours April \ 22,000 12,250 May \ 22,860 12,510 June \ 21,600 11,280 July \ 21,800 11,410 August \ 21,250 10,980 September \ 21,930 11,670 The company performed a regression analysis using the above data and had the following results.(Note: the results are excerpts so not all of the regression analysis results are presented.)   Maxwell Corporation is trying to predict its manufacturing overhead costs for the upcoming year; they are debating the use of the high-low method versus the use of regression analysis.They have gathered information about their manufacturing overhead costs in each of the past six months.A table containing their cost data and the associated machine hours in each month (the cost driver)follows.   \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text { Month } & \text { Manufacturing } & \text { overhead costs } & \text { Number of machine hours } \\ \hline \text { April } & \$ & 22,000 & 12,250 \\ \hline \text { May } & \$ & 22,860 & 12,510 \\ \hline \text { June } & \$ & 21,600 & 11,280 \\ \hline \text { July } & \$ & 21,800 & 11,410 \\ \hline \text { August } & \$ & 21,250 & 10,980 \\ \hline \text { September } & \$ & 21,930 & 11,670 \\ \hline \end{array}   The company performed a regression analysis using the above data and had the following results.(Note: the results are excerpts so not all of the regression analysis results are presented.)    Required: a.What is the cost equation if the high-low method is used to estimate costs? b.Using the high-low method,predict total manufacturing overhead costs if Maxwell Corporation uses 12,000 hours. c.What is the cost equation if regression analysis is used to estimate costs (use the results from the regression analysis provided)? d.Using the results from the regression analysis provided,predict total manufacturing overhead costs if Maxwell Corporation uses 12,000 hours. e.Which method (high-low or regression analysis)is a better predictor of total manufacturing overhead costs? Why? Required: a.What is the cost equation if the high-low method is used to estimate costs? b.Using the high-low method,predict total manufacturing overhead costs if Maxwell Corporation uses 12,000 hours. c.What is the cost equation if regression analysis is used to estimate costs (use the results from the regression analysis provided)? d.Using the results from the regression analysis provided,predict total manufacturing overhead costs if Maxwell Corporation uses 12,000 hours. e.Which method (high-low or regression analysis)is a better predictor of total manufacturing overhead costs? Why?

(Essay)
4.8/5
(39)

Feathered Nests produces decorative birdhouses.The company's average cost per unit is $20.00 at a production level of 2,000 birdhouses.What is the total cost of producing 2,000 birdhouses?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Debby's Gift Baskets sells gift baskets,on average,for $100.Each gift basket costs,on average,$55.Debby pays salaries each month of $1,500,and her store rent is $1,000 per month.She also pays sales commissions of 10% of the sales price.In May,150 gift baskets were sold. Required: a.Prepare a traditional income statement for the month of May. b.Prepare a contribution margin income statement for the month of May.

(Essay)
4.9/5
(45)

When the number of units produced is less than the number of units sold,how does operating income under variable costing differ from operating income under absorption costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(43)

Jeppson Company manufactures computer hard drives.The following data is related to sales and production of the computer hard drives for last year. Selling price per unit \ 100.00 Variable manufacturing costs per unit \ 45.00 Variable selling and administrative expenses per unit \ 6.00 Fixed manufacturing overhead (in total) \ 30,000 Fixed selling and administrative expenses (in total) \ 8,000 Units produced during year 1,500 Units sold during year 1,200 Units in beginning inventory 0 -Using absorption costing,what is cost of goods sold for last month?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Showing 21 - 40 of 266
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)