Exam 2: Different Costs for Different Purposes
Exam 1: Management Accounting in Context200 Questions
Exam 2: Different Costs for Different Purposes325 Questions
Exam 3: Determining How Costs Behave182 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis211 Questions
Exam 5: Estimating the Cost of Producing Services100 Questions
Exam 6: Estimating the Costs of Products and Inventory356 Questions
Exam 7: Target Costing, Managing Activities and Managing Capacity155 Questions
Exam 8: Activity-Based Management and Activity-Based Costing230 Questions
Exam 9: Pricing and Customer Profitability171 Questions
Exam 10: Decision Making and Relevant Information211 Questions
Exam 11: Budgeting, Management Control and Responsibility Accounting215 Questions
Exam 12: Flexible Budgets, Direct Cost Variances and Management Control246 Questions
Exam 13: Flexible Budgets, Overhead Cost Variances and Management Control170 Questions
Exam 14: Allocation of Support-Department Costs, Common Costs and Revenues137 Questions
Exam 15: Strategy Formation, Strategic Control and the Balanced Scorecard157 Questions
Exam 16: Quality, Time and the Balanced Scorecard120 Questions
Exam 17: Inventory Management, Just-In-Time and Simplified Costing Methods126 Questions
Exam 18: Capital Budgeting and Cost Analysis140 Questions
Exam 19: Management Control Systems, Transfer Pricing and Multinational Considerations140 Questions
Exam 20: Performance Measurement, Compensation and Multinational Considerations140 Questions
Exam 21: Measuring and Reporting Sustainability50 Questions
Select questions type
Retail sector companies purchase and then sell tangible products without changing their basic form.
(True/False)
4.9/5
(41)
Which of the following costs consists only of all direct manufacturing costs?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Perth Production Company manufactured 100 000 units in 2018 and reported the following costs:
Sandpaper \ 32000 Leasing costs-plant \ 384000 Materials handling 320000 Depreciation-equipment 224000 Coolants \& lubricants 22400 Property taxes-equipment 32000 Indirect manufacturing labour 275200 Fire insurance-equipment 16000 Direct manufacturing labour 2176000 Direct material purchases 3136000 Direct materials, 1/1/18 384000 Direct materials, 12/31/18 275200 Finished goods, 1/1/18 672000 Sales reventue 12800000 Finished goods, 12/31/18 1280000 Sales commissions 640000 Work-in-process, 1/1/18 96000 Sales salaries 576000 Work-in-process, 12/31/18 64000 Advertising costs 480000 Administration costs 800000
Required:
a.What is the amount of direct materials used during 2018?
b.What manufacturing costs were added to WIP during 2018?
c.What is cost of goods manufactured for 2018?
d.What is cost of goods sold for 2018?
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
(Essay)
4.9/5
(41)
The ________ the amount of a cost-that is,the more immaterial the cost is-the less likely it is to be economically feasible to trace that cost to a particular cost object.
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Answer the following questions using the information below:
The SouthAus Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product ADE108 are as follows:
Direct materials \ 40 Direct manufacturing labour 8 Variable manufacturing overhead 12 Fixed manufacturing overhead 23 Sales commissions (2\% of sales) 6 Administrative salaries 9 Total \ 98
-What are the variable costs per unit associated with Product ADE108?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
For 2018,Baggy Green Caps Inc. ,had sales of 75 000 units and production of 100 000 units.Other information for the year included:
Direct manufacturing labour \ 187500 Variable manufacturing overhead 100000 Direct materials 150000 Variable selling expenses 100000 Fixed administrative expenses 100000 Fixed manufacturing overhead 200000 There was no beginning inventory.
Required:
a.Compute the ending finished goods inventory under both absorption and variable costing.
b.Compute the cost of goods sold under both absorption and variable costing.
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
(Essay)
4.8/5
(40)
Answer the following questions using the information below:
Queanbeyan Company incurred fixed manufacturing costs of $7200 during 2018.Other information for 2018 includes:
The budgeted denominator level is 800 units.
Units produced total 1000 units.
Units sold total 950 units.
Beginning inventory was zero.
The fixed manufacturing cost rate is based on the budgeted denominator level.Manufacturing variances are closed to cost of goods sold.
-Under absorption costing,the production-volume variance is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
What is a variable,such as the level of activity or volume,called that causally affects costs over a given time span?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Improvements in information-gathering technology make it possible to consider more and more costs as:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
For the purposes of making decisions about pricing and which products provide the most profits,the manager is interested in the overall (total)profitability of different products and,consequently,assigns costs incurred in all business functions of the value chain to the different products.
(True/False)
4.8/5
(40)
Answer the following questions using the information below:
The Mt Tambourine Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product SK2040 are as follows:
Direct materials \ 60 Direct manufacturing labour 10 Variable manufacturing overhead 18 Fixed manufacturing overhead 32 Sales commissions (2\% of sales) 4 Administrative salaries Total \ 140
-What are the inventoriable costs per unit associated with Product SK2040?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Answer the following questions using the information below:
The following information pertains to Bondi Creations:
Manufacturing costs \ 1,500,000 Units manufactured 30,000 Units sold 29,500 units sold for \ 85 per unit Beginning inventory 0 units
-What is the amount of gross margin?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Raw materials that can be traced to a cost object are an example of an indirect cost.
(True/False)
4.8/5
(40)
Within the relevant range,if there is a change in the level of the cost driver,then:
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Answer the following questions using the information below:
Jindabyne Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit.In the first month of operation,
2000 units were produced and 1750 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs \ 20.00 per unit Variable marketing costs \ 3.00 per unit Fixed manufacturing costs \ 7.00 per unit Administrative expenses, all fixed \ 15.00 per unit Ending inventories: Direct materials -0- WIP -0- Finished goods 250 urits
-What is contribution margin using variable costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
By summing unit costs throughout the ________,managers calculate the unit cost of the different products or services they deliver and determine the profitability of each product or service.
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Showing 221 - 240 of 325
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)