Exam 2: Different Costs for Different Purposes
Exam 1: Management Accounting in Context200 Questions
Exam 2: Different Costs for Different Purposes325 Questions
Exam 3: Determining How Costs Behave182 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis211 Questions
Exam 5: Estimating the Cost of Producing Services100 Questions
Exam 6: Estimating the Costs of Products and Inventory356 Questions
Exam 7: Target Costing, Managing Activities and Managing Capacity155 Questions
Exam 8: Activity-Based Management and Activity-Based Costing230 Questions
Exam 9: Pricing and Customer Profitability171 Questions
Exam 10: Decision Making and Relevant Information211 Questions
Exam 11: Budgeting, Management Control and Responsibility Accounting215 Questions
Exam 12: Flexible Budgets, Direct Cost Variances and Management Control246 Questions
Exam 13: Flexible Budgets, Overhead Cost Variances and Management Control170 Questions
Exam 14: Allocation of Support-Department Costs, Common Costs and Revenues137 Questions
Exam 15: Strategy Formation, Strategic Control and the Balanced Scorecard157 Questions
Exam 16: Quality, Time and the Balanced Scorecard120 Questions
Exam 17: Inventory Management, Just-In-Time and Simplified Costing Methods126 Questions
Exam 18: Capital Budgeting and Cost Analysis140 Questions
Exam 19: Management Control Systems, Transfer Pricing and Multinational Considerations140 Questions
Exam 20: Performance Measurement, Compensation and Multinational Considerations140 Questions
Exam 21: Measuring and Reporting Sustainability50 Questions
Select questions type
The Cycle Centre currently produces 1000 bicycles per month.The following per unit data apply for sales to regular customers:
Direct materials \ 50 Direct manufacturing labour 5 Variable manufacturing overhead 14 Fixed manufacturing overhead Total manufacturing costs \ 79
The plant has capacity for 3000 bicycles and is considering expanding production to 2000 bicycles.What is the per unit cost of producing 2000 bicycles?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
A variable cost changes per unit in proportion to changes in the related level of total activity or volume.
(True/False)
4.8/5
(35)
A cost object is anything for which a measurement of costs is desired.
(True/False)
4.8/5
(40)
Ways to 'produce for inventory' that result in increasing operating profit include:
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Variable costing is a less than perfect term to describe this inventory costing method because not all variable costs are inventoriable costs;only ________ manufacturing costs are inventoriable.
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
At a plant where a union agreement sets annual salaries and conditions,annual labour costs usually:
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Products,services,departments,and customers may be cost objects.
(True/False)
4.9/5
(43)
Under Australian Accounting Standards,only manufacturing costs can be assigned to inventories in the financial statements.
(True/False)
5.0/5
(46)
Companies have recently been able to reduce inventory levels because:
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Retail sector companies only hold two types of inventories: retail inventory,and direct material.
(True/False)
4.8/5
(31)
Each of the following items pertains to one of these companies: Bedell Electronics (a manufacturing company),Gregory Food Retailers (a merchandising company),and Larson Real Estate (a service sector company).Classify each item as either inventoriable (I)costs or period (P)costs.
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________

(Essay)
4.9/5
(40)
Answer the following questions using the information below:
Jindabyne Pillows produces and sells a decorative pillow for $75.00 per unit.In the first month of operation,
2000 units were produced and 1750 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs \ 20.00 per unit Variable marketing costs \ 3.00 per unit Fixed manufacturing costs \ 7.00 per unit Administrative expenses, all fixed \ 15.00 per unit Ending inventories: Direct materials -0- WIP -0- Finished goods 250 urits
-What is 'operating profit' using variable costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Costs are accounted for in two basic stages: assignment followed by accumulation.
(True/False)
4.9/5
(35)
When 50 000 units are produced the fixed cost is $10 per unit.Therefore,when 100 000 units are produced fixed costs will remain at $10 per unit.
(True/False)
4.8/5
(38)
Explain the difference between an inventoriable cost and a period cost.What potential problems does an inaccurate classification of product and period costs cause?
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
(Essay)
4.8/5
(34)
The only inventoriable cost for a retailer is the cost of merchandise,which corresponds to the cost of finished goods manufactured for a manufacturing company.
(True/False)
4.8/5
(35)
Showing 241 - 260 of 325
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)