Exam 2: Different Costs for Different Purposes
Exam 1: Management Accounting in Context200 Questions
Exam 2: Different Costs for Different Purposes325 Questions
Exam 3: Determining How Costs Behave182 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis211 Questions
Exam 5: Estimating the Cost of Producing Services100 Questions
Exam 6: Estimating the Costs of Products and Inventory356 Questions
Exam 7: Target Costing, Managing Activities and Managing Capacity155 Questions
Exam 8: Activity-Based Management and Activity-Based Costing230 Questions
Exam 9: Pricing and Customer Profitability171 Questions
Exam 10: Decision Making and Relevant Information211 Questions
Exam 11: Budgeting, Management Control and Responsibility Accounting215 Questions
Exam 12: Flexible Budgets, Direct Cost Variances and Management Control246 Questions
Exam 13: Flexible Budgets, Overhead Cost Variances and Management Control170 Questions
Exam 14: Allocation of Support-Department Costs, Common Costs and Revenues137 Questions
Exam 15: Strategy Formation, Strategic Control and the Balanced Scorecard157 Questions
Exam 16: Quality, Time and the Balanced Scorecard120 Questions
Exam 17: Inventory Management, Just-In-Time and Simplified Costing Methods126 Questions
Exam 18: Capital Budgeting and Cost Analysis140 Questions
Exam 19: Management Control Systems, Transfer Pricing and Multinational Considerations140 Questions
Exam 20: Performance Measurement, Compensation and Multinational Considerations140 Questions
Exam 21: Measuring and Reporting Sustainability50 Questions
Select questions type
SBW Corporation planned to be in operation for three years.
∙ During the first year,2016,it had no sales but incurred $120 000 in variable manufacturing expenses and $40 000 in fixed manufacturing expenses.
∙ In 2017,it sold half of the finished goods inventory from 2016 for $100 000 but it had no manufacturing costs.
∙ In 2018,it sold the remainder of the inventory for $120 000,had no manufacturing expenses and went out of business.
∙ Marketing and administrative expenses were fixed and totalled $20 000 each year.
Required:
a.Prepare an income statement for each year using absorption costing.
b.Prepare an income statement for each year using variable costing.
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
(Essay)
4.8/5
(34)
Overtime premium is normally considered as a component of direct labour.
(True/False)
4.8/5
(32)
The collection of accounting data in some organised way is:
(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
What does classifying a cost as either direct or indirect depend upon?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Which of the following does NOT affect the direct/indirect classification of a cost?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Answer the following questions using the information below:
Healesville Animates produces and sells a luxury animal pillow for $40.00 per unit.In the first month of operation,3000 units were produced and 2250 units were sold.Actual fixed costs are the same as the amount budgeted for the month.Other information for the month includes:
Variable manufacturing costs \ 19 per unit Variable marketing costs \ 1 per unit Fixed manufacturing costs \ 30000 per month Administrative expenses, all fixed \ 6000 per month Ending inventories: text Directmaterials -0- WIP -0- Finished goods 750 units
-When comparing the operating profits between absorption costing and variable costing,and beginning finished inventory exceeds ending finished inventory,it may be assumed that:
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Answer the following questions using the information below:
The Mt Tambourine Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product SK2040 are as follows:
Direct materials \ 60 Direct manufacturing labour 10 Variable manufacturing overhead 18 Fixed manufacturing overhead 32 Sales commissions (2\% of sales) 4 Administrative salaries Total \ 140
-What are the variable costs per unit associated with Product SK2040?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
For last year,Lewisburn Manufacturing reported the following:
Revenue \ 420000 Beginning inventory of direct materials, January 1 22000 Purchases of direct materials 146000 Ending inventory of direct materials, December 31 16000 Direct manufacturing labour 40000 Indirect manufacturing costs 35000 Beginning inventory of finished goods, January 1 104000 Cost of goods manufactured 36000 Ending inventory of finished goods, December 31 140000
What was Lewisburn's operating profit?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
On the assembly floor,Vicky Wilson is paid $20 an hour for straight-time and $30 an hour for overtime.One week she worked 43 hours,which included 3 hours of overtime.
Required:
a.What is Vicky's total compensation for the week?
b.What amount of compensation would be reported as direct manufacturing labour?
c.What amount of compensation would be reported as manufacturing overhead?
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
(Essay)
4.9/5
(40)
The only difference between variable and absorption costing is the expensing of:
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
________ sector companies purchase materials and components and convert them into various finished goods.
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Answer the following questions using the information below:
The Mt Tambourine Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product SK2040 are as follows:
Direct materials \ 60 Direct manufacturing labour 10 Variable manufacturing overhead 18 Fixed manufacturing overhead 32 Sales commissions (2\% of sales) 4 Administrative salaries Total \ 140
-What are the fixed costs per unit associated with Product SK2040?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Answer the following questions using the information below:
Beginning finished goods, 1/1/2018 \ 40,000 Ending finished goods, 12/31/2018 33,000 Cost of goods sold 250000 Sales revenue 600,000 Operating expenses 120,000
-What is cost of goods manufactured for 2018?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Answer the following questions using the information below:
The following information pertains to Bondi Creations:
Manufacturing costs \ 1,500,000 Units manufactured 30,000 Units sold 29,500 units sold for \ 85 per unit Beginning inventory 0 units
-What is the average manufacturing cost per unit?
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Product cost for pricing and product-mix decisions may include all costs EXCEPT:
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Answer the following questions using the information below:
Beginning finished goods, 1/1/2018 \ 40,000 Ending finished goods, 12/31/2018 33,000 Cost of goods sold 250000 Sales revenue 600,000 Operating expenses 120,000
-What is gross margin for 2018?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Showing 101 - 120 of 325
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)