Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting
Exam 1: Introducing Accounting in Business257 Questions
Exam 2: Analyzing and Recording Transactions216 Questions
Exam 3: Adjusting Accounts and Preparing Financial Statements236 Questions
Exam 4: Accounting for Merchandising Operations200 Questions
Exam 5: Inventories and Cost of Sales197 Questions
Exam 6: Cash and Internal Controls198 Questions
Exam 7: Accounts and Notes Receivable170 Questions
Exam 8: Long-Term Assets205 Questions
Exam 9: Current Liabilities191 Questions
Exam 10: Long-Term Liabilities189 Questions
Exam 11: Corporate Reporting and Analysis200 Questions
Exam 12: Reporting Cash Flows175 Questions
Exam 13: Analysis of Financial Statements185 Questions
Exam 14: Managerial Accounting Concepts and Principles198 Questions
Exam 15: Job Order Costing and Analysis155 Questions
Exam 16: Process Costing191 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing and Analysis183 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis181 Questions
Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting178 Questions
Exam 20: Master Budgets and Performance Planning164 Questions
Exam 21: Flexible Budgets and Standard Costs179 Questions
Exam 22: Decentralization and Performance Measurement154 Questions
Exam 23: Relevant Costing for Managerial Decisions140 Questions
Exam 24: Capital Budgeting and Investment Analysis144 Questions
Exam 25: Accounting With Special Journals160 Questions
Exam 26: Time Value of Money58 Questions
Exam 27: Investments and International Operations181 Questions
Exam 28: Accounting for Partnerships126 Questions
Select questions type
What are the benefits of using variable costing when striving to control costs? Are these benefits available under absorption costing?
Free
(Essay)
4.7/5
(43)
Correct Answer:
Under absorption costing,both variable production costs and fixed production costs are combined.This makes it difficult to evaluate the effectiveness of cost controls by different levels of managers.Variable costing separates the variable costs from the fixed costs and,therefore,makes it easier to identify and assign control over costs.
32 Degrees,Inc.,a manufacturer of frozen food,began operations on July 1 of the current year.During this time,the company produced 140,000 units and sold 140,000 units at a sales price of $125 per unit.Cost information for this period is shown in the following table:
Production costs Direct materials \ 13.00 per unit Direct labor \ 6.00 per unit Variable overhead \ 2,100,000 in total Fixed overhead \ 3,220,000 total Nonproduction costs Variable selling ard administrative \ 91,000 total Fixed selling arnd administrative \ 458,000 total
a.Prepare 32 Degree's December 31 income statement for the current year under absorption costing.
b.Prepare 32 Degree's December 31 income statement for the current year under variable costing.
Free
(Essay)
4.9/5
(38)
Correct Answer:
a.
b.
Sindler Corporation sold 3,000 units of its product at a price of $13 per unit.Total variable cost per unit is $7.50,consisting of $6.80 in variable production cost and $.70 in variable selling and administrative cost.Compute contribution margin for the company.
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Correct Answer:
C
Swisher,Incorporated reports the following annual cost data for its single product:
Normal production level 30,000 units Direct materials \ 6.40 per unit Direct labor \ 3.93 per unit Variable overhead \ 5.80 per unit Fixed overhead \ 150,000 in total
This product is normally sold for $48 per unit.If Swisher increases its production to 50,000 units,while sales remain at the current 30,000 unit level,by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing?
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Absorption costing is also called ________________________ costing.
(Short Answer)
4.7/5
(36)
Variable costing separates the variable costs from fixed costs and therefore makes it easier to identify and assign control over costs.
(True/False)
4.8/5
(31)
Peapod Company,a manufacturer of slippers,began operations on May 1 of the current year.During this time,the company produced 200,000 units and sold 180,000 units at a sales price of $36 per unit.Cost information for this period is shown in the following table:
Production costs Direct materials \ 4.00 per unit Direct labor \ 5.75 per unit Variable overhead \ 286,000 in total Fixed overhead \ 420,000 in total Non-production costs Variable selling and administrative \ 8,000 in total Fixed selling and administrative \ 30,000 in total
a.Prepare Peapod's December 31 income statement for the current year under absorption costing.
b.Prepare Peapod's December 31 income statement for the current year under variable costing.
(Essay)
4.7/5
(49)
A company is currently operating at 65% capacity producing 12,000 units.Cost information relating to this current production is shown in the following table:
Per Unit Sales price \ 6 Direct material \ 2.30 Direct labor \ 0.87 Variable overhead \ 0.91 Fixed overhead \ 0.70
The company has been approached by a customer with a request for a special order for 2,000 units.What is the minimum per unit sales price that management would accept for this order if the company wishes to increase current profits?
(Essay)
4.7/5
(44)
Reference: 19_01
Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.
Units produced this year 25,000 units Units sold this year 15,000 units Direct materials \ 9 per unit Direct labor \ 11 per unit Variable overhead \ 75,000 total Fixed overhead \ 137,500 total
-Given Advanced Company's data,compute cost per unit of finished goods under variable costing.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
A company reports the following information regarding its production cost:
Units produced 22,000 units Direct labor \ 31 per unit Direct materials \ 27 per unit Variable overhead ? in total Fixed overhead \ 2,750,000 in tota
Required: Perform the following independent calculations.
a.Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under variable costing is $240.
b.Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under absorption costing is $240.
(Essay)
4.9/5
(28)
Given the following data,calculate the total product cost per unit under variable costing.
Direct labor \ 3.50 per unit Direct materials \ 1.25 per unit Overhead Total variable overhead \ 41,400 Total fixed overhead \ 150,000 Expected units to be produced 18,000 units
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Reference: 19_01
Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.
Units produced this year 25,000 units Units sold this year 15,000 units Direct materials \ 9 per unit Direct labor \ 11 per unit Variable overhead \ 75,000 total Fixed overhead \ 137,500 total
-Given Advanced Company's data,and the knowledge that the product is sold for $50 per unit and operating expenses are $200,000,compute the net income under absorption costing.
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Reference: 19_01
Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.
Units produced this year 25,000 units Units sold this year 15,000 units Direct materials \ 9 per unit Direct labor \ 11 per unit Variable overhead \ 75,000 total Fixed overhead \ 137,500 total
-Given Advanced Company's data,compute cost of finished goods in inventory under variable costing.
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Fanelli Company had net income of $678,000 based on variable costing.Beginning and ending inventories were 5,000 units and 4,200 units,respectively.Assume the fixed overhead cost per unit was $.50 for both the beginning and ending inventory.What is net income under absorption costing?
(Essay)
4.9/5
(37)
Sea Company reports the following information regarding its production cost:
Units produced 42,000 units Direct labor \ 35 per unit Direct materials \ 28 per unit Variable overhead \ 17 per unit Fixed overhead \ 105,000 in total
Compute production cost per unit under absorption costing.
(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
________________________ is the exact point where revenues equal expenses.
(Short Answer)
4.9/5
(39)
Given the following data,total product cost per unit under variable costing is $10.75.
Direct labor \ 7 per unit Direct materials \ 1 per unit Overhead Total variable overhead \ 20,000 Total fixed overhead \ 90,000 Expected units to be produced 40,000 units
(True/False)
4.8/5
(38)
During a given year if a company produces and sells the same number of units,then beginning inventory units equal ending inventory units.
(True/False)
4.7/5
(34)
Showing 1 - 20 of 178
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)