Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

How can the use of absorption costing result in overproduction?

(Essay)
4.8/5
(39)

Many companies link manager bonuses to income computed under absorption costing because this is how income is reported to shareholders.

(True/False)
4.9/5
(32)

Which of the following statements is true?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

_______________________ is the amount remaining from sales revenues after all variable production costs have been deducted.

(Short Answer)
4.7/5
(41)

What are the limitations of using variable costing?

(Essay)
4.8/5
(43)

Which of the following statements is true regarding absorption costing?

(Multiple Choice)
5.0/5
(36)

Under absorption costing,a company had the following unit costs when 8,000 units were produced. Direct labor \ 8.50 per unit Direct material \ 9.00 per unit Variable overhead \ 6.75 per unit Fixed overhead (\ 60,000/8,000 units) \ 7.50 per unit Total production cost \ 31.75 per unit Compute the total production cost per unit under absorption costing if 30,000 units had been produced.

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Reference: 19_03 Scavenger Company, a manufacturer of recycling bins, began operations on January 1 of the current year. During this time, the company produced 60,000 units and sold 55,000 units at a sales price of $15 per unit. Cost information for this year is shown in the following table: Production costs Direct materials \ 2.50 per unit Direct labor \ 3.00 per unit Variable overhead \ 45,000 in total Fixed overhead \ 240,000 in total Nonproduction costs Variable selling and administrative \ 10,000 in total Fixed selling and administrative \ 50,000 in total -Given the Scavenger Company data,what is net income using variable costing?

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

Under variable costing,the product unit cost consists of _______________________,direct materials,and variable overhead.

(Short Answer)
4.9/5
(40)

Which of the following statements is true regarding variable costing?

(Multiple Choice)
5.0/5
(38)

The use of absorption costing can result in misleading product cost information.

(True/False)
4.8/5
(33)

Cost information from both absorption costing and variable costing can aid managers in pricing.

(True/False)
4.8/5
(27)

Reported income is identical under absorption costing and variable costing when the units produced _______________ the units sold.

(Short Answer)
4.7/5
(38)

Under absorption costing,a company had the following unit costs when 8,000 units were produced. Direct labor \ 8.50 per unit Direct material \ 9.00 per unit Variable overhead \ 6.75 per unit Fixed overhead (\ 60,000/8,000 units) Total production cost Compute the total production cost per unit under variable costing if 25,000 units had been produced.

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

What is the formula to compute break-even volume in units?

(Essay)
4.8/5
(44)

Materials Corporation sold 12,000 units of its product at a price of $67 per unit.Total variable cost per unit is $54.94,consisting of $45.05 in variable production cost and $9.89 in variable selling and administrative cost.Compute the contribution margin for the company.

(Essay)
4.8/5
(36)

A company normally sells a product for $20 per unit.Variable per unit costs for this product are: $2 direct materials,$4 direct labor,and $1.50 variable overhead.The company is currently operating at 70% of capacity producing 14,000 units per year.Total fixed costs are $42,000 per year.The company should not accept a special order for 2,000 units which would be sold for $10 per unit because there would be an incremental loss on the order.

(True/False)
4.8/5
(33)

Assume a company sells a given product for $33.28 per unit.How many units must the company sell to break-even if variable selling costs are $1.40 per unit,variable production costs are $23.56 per unit,and total fixed costs are $2,080,000?

(Essay)
4.8/5
(44)

Assume a company sells a given product for $18 per unit.Variable selling costs are $0.70 per unit and variable production costs are $5.30 per unit.If the company breaks even when selling 4,000,000 units,what are total fixed costs?

(Essay)
4.7/5
(39)

Blackbird,Incorporated reports the following information regarding its production cost: Units produced 39,000 units Direct labor \ 13 per unit Direct materials \ 17 per unit Variable overhead \ 7,800,000 in total Fixed overhead \ 9,750,000 in total a.Compute production cost per unit under variable costing. b.Compute production cost per unit under absorption costing.

(Essay)
4.7/5
(41)
Showing 141 - 160 of 178
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)