Exam 11: Behind the Supply Curve- Inputs and Costs
Exam 1: First Principles198 Questions
Exam 2: Economic Models295 Questions
Exam 3: Supply and Demand264 Questions
Exam 4: Consumer and Producer Surplus228 Questions
Exam 5: Price Controls and Quotas215 Questions
Exam 6: Elasticity88 Questions
Exam 7: Taxes280 Questions
Exam 8: International Trade261 Questions
Exam 9: Decision Making by Individuals and Firms165 Questions
Exam 10: The Rational Consumer197 Questions
Exam 11: Behind the Supply Curve- Inputs and Costs357 Questions
Exam 12: Perfect Competition and the Supply Curve341 Questions
Exam 13: Monopoly316 Questions
Exam 14: Oligopoly272 Questions
Exam 15: Monopolistic Competition246 Questions
Exam 16: Externalities194 Questions
Exam 17: Public Goods and Common Resources180 Questions
Exam 18: The Economics of the Welfare State125 Questions
Exam 19: Factor Markets and the Distribution of Income317 Questions
Exam 20: Uncertainty, risk, and Private Information150 Questions
Exam 21: Graphs in Economics62 Questions
Exam 22: Consumer Preferences153 Questions
Exam 23: Indifference Curve Analysis41 Questions
Select questions type
Use the following to answer questions : Table: Cakes Number of mixers Fixed Costs Average Variable Cost 1 \ 1,000 \ 10 2 1,500 7 3 2,500 4
-(Table: Cakes)Use Table: Cakes.Pat is opening a bakery to make and sell special birthday cakes.She is trying to decide how many mixers to purchase.Her estimated fixed and average variable costs if she purchases 1,2,or 3 mixers are shown in the table.Assume that average variable costs do not vary with the quantity of output.If Pat purchases 3 mixers and bakes 100 cakes per day,what is her average fixed cost?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
A manufacturing company that benefits from lower costs per unit as it grows is an example of a firm exhibiting:
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Decreasing and increasing returns to scale account for the shape of the:
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Use the following to answer questions : Table: Cakes Number of mixers Fixed Costs Average Variable Cost 1 \ 1,000 \ 10 2 1,500 7 3 2,500 4
-(Table: Cakes)Use Table: Cakes.Pat is opening a bakery to make and sell special birthday cakes.She is trying to decide how many mixers to purchase.Her estimated fixed and average variable costs if she purchases 1,2,or 3 mixers are shown in the table.Assume that average variable costs do not vary with the quantity of output.How many mixers should Pat buy to get the lowest average total cost if she plans to make 200 cakes?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
When returns are diminishing,the marginal cost curve is upward sloping.
(True/False)
5.0/5
(32)
Use the following to answer questions : Table: Total Cost Data Quantity of Output Variable Cost ( VC) Total Cost ( ) 0 \ 0 \ 50 1 50 100 2 70 120 3 100 150 4 140 190 5 240 6 250 300 7 320 370
-The total cost curve shows how the _____ cost depends on the quantity of _____.
(Multiple Choice)
5.0/5
(35)
Use the following to answer questions : Table: Cakes Number of mixers Fixed Costs Average Variable Cost 1 \ 1,000 \ 10 2 1,500 7 3 2,500 4
-(Table: Cakes)Use Table: Cakes.Pat is opening a bakery to make and sell special birthday cakes.She is trying to decide how many mixers to purchase.Her estimated fixed and average variable costs if she purchases 1,2,or 3 mixers are shown in the table.Assume that average variable costs do not vary with the quantity of output.If Pat purchases 1 mixer and bakes 200 cakes per day,what is her average total cost?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Use the following to answer questions : Table: Production Function for Soybeans Quantity of Labour (workers) Quantity of Soybeans (bushels) 0 0 1 25 2 45 3 60 4 70 5 75
-(Table: Production Function for Soybeans)Use Table: Production Function for Soybeans.Assume that the fixed input,capital,is 10 hectares of land and a tractor,which have a combined cost of $150 per day.The cost of labour is $100 per worker per day.The total cost of producing 25 kilograms of soybeans is:
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Use the following to answer questions : Table: Tonya's Production Function for Apples Quantity of Land (hectares) Quantity of Labour Total Product (apples picked) 10 0 0 10 1 8 10 2 15 10 3 21 10 4 26
-(Table: Tonya's Production Function for Apples)Use Table: Tonya's Production Function for Apples.In the short run,Tonya's variable input(s)is/are:
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Use the following to answer question 358: Table: Linda's Copy Shop Production Quantity of Variable Input (units) Quantity of Output (copies) 0 0 1 100 2 200 3 350 4 450 5 525
-Janet's poodle grooming salon has a total cost curve expressed by the equation TC = 100 + 3Q2, where Q is the quantity of dogs groomed.Given this expression,Janet is operating in the:
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Use the following to answer questions : Table: Cost Data Quantity of Output Variable Cost ( ) Total Cost ( ) 0 0 50 1 50 100 2 70 120 3 100 150 4 140 190 5 190 240 6 250 300 7 320 370
-(Table: Cost Data)Use Table: Cost Data.The average total cost of producing six purses is:
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
When marginal cost is BELOW average variable cost,average variable cost must be:
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Use the following to answer questions : Table: Cost Data Quantity of Output Variable Cost ( ) Total Cost ( ) 0 0 50 1 50 100 2 70 120 3 100 150 4 140 190 5 190 240 6 250 300 7 320 370
-(Table: Cost Data)Use Table: Cost Data.The average variable cost of producing four purses is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
If average total cost is declining,marginal cost cannot be increasing.
(True/False)
4.8/5
(21)
The total cost curve gets steeper as output increases because of:
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Variable cost divided by the quantity of output produced is _____ cost.
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Use the following to answer questions : Table: Costs of Producing Bagels Quantity of Bagels (per period) Total Variable Costs Total Fixed Costs 0 \ 0.00 \ 0.10 1 0.20 0.10 2 0.30 0.10 3 0.35 0.10 4 0.45 0.10 5 0.60 0.10 6 0.80 0.10 7 1.05 0.10 8 1.35 0.10
-(Table: Costs of Producing Bagels)Use Table: Costs of Producing Bagels.The total cost of producing two bagels is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(24)
If two firms are identical in all respects except that one has more of the fixed input capital than another,the marginal product curve for the firm with more capital:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Showing 261 - 280 of 357
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)