Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Adens Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows: Adens Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:   If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to: If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Lagle Corporation has provided the following information: Lagle Corporation has provided the following information:   If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to: If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Manufacturing overhead includes:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Dizzy Amusement Park is open from 8:00 am till midnight every day of the year. Dizzy charges its patrons a daily entrance fee of $30 per person which gives them unlimited access to all of the park's 35 rides. Dizzy gives out a free T-shirt to every 100th customer entering the park. The cost of this T-shirt would best be described as a:

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. Shown below are some of the costs incurred by Vignana for last year: Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. Shown below are some of the costs incurred by Vignana for last year:   What is the total of the product costs above? What is the total of the product costs above?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

The following data have been collected for four different cost items. The following data have been collected for four different cost items.   Which of the following classifications of these cost items by cost behavior is correct?  Which of the following classifications of these cost items by cost behavior is correct? The following data have been collected for four different cost items.   Which of the following classifications of these cost items by cost behavior is correct?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Macy Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows: Macy Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows:   If the selling price is $23.50 per unit, the contribution margin per unit sold is closest to: If the selling price is $23.50 per unit, the contribution margin per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

Barredo Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows: Barredo Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows:   If 4,000 units are sold, the total variable cost is closest to: If 4,000 units are sold, the total variable cost is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

Which of the following statements is correct in describing manufacturing overhead?

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

Paolucci Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows: Paolucci Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows:   If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to: If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

All of the following are examples of product costs except:

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

A fixed cost is a cost whose cost per unit varies as the activity level rises and falls.

(True/False)
4.8/5
(35)

Haack Inc. is a merchandising company. Last month the company's cost of goods sold was $84,000. The company's beginning merchandise inventory was $20,000 and its ending merchandise inventory was $18,000. What was the total amount of the company's merchandise purchases for the month?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Wessner Corporation has provided the following information: Wessner Corporation has provided the following information:   If 5,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to: If 5,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. Shown below are some of the costs incurred by Vignana for last year: Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. Shown below are some of the costs incurred by Vignana for last year:   What is the total of the direct costs above? What is the total of the direct costs above?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Gabel Inc. is a merchandising company. Last month the company's merchandise purchases totaled $63,000. The company's beginning merchandise inventory was $13,000 and its ending merchandise inventory was $15,000. What was the company's cost of goods sold for the month?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

The salary paid to the president of a company would be classified on the income statement as a(n):

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

The cost of lubricants used to grease a production machine in a manufacturing company is an example of a(n):

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

At an activity level of 9,000 machine-hours in a month, Moffatt Corporation's total variable maintenance cost is $390,240 and its total fixed maintenance cost is $368,280. What would be the total variable maintenance cost at an activity level of 9,300 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)

Management of Mcgibboney Corporation has asked your help as an intern in preparing some key reports for November. Direct materials cost was $42,000, direct labor cost was $25,000, and manufacturing overhead was $62,000. Selling expense was $21,000 and administrative expense was $38,000. The prime cost for November was:

(Multiple Choice)
5.0/5
(27)
Showing 201 - 220 of 299
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)