Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts
Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts299 Questions
Exam 2: Costvolumeprofit Relationships260 Questions
Exam 3: Joborder Costing: Calculating Unit Product Costs292 Questions
Exam 4: Variable Costing and Segment Reporting: Tools for Management291 Questions
Exam 5: Activitybased Costing: a Tool to Aid Decision Making213 Questions
Exam 6: Differential Analysis: the Key to Decision Making203 Questions
Exam 7: Capital Budgeting Decisions179 Questions
Exam 8: Master Budgeting236 Questions
Exam 9: Flexible Budgets and Performance Analysis417 Questions
Exam 10: Standard Costs and Variances247 Questions
Exam 11: Performance Measurement in Decentralized Organizations180 Questions
Exam 12: Cost of Quality66 Questions
Exam 13: Analyzing Mixed Costs82 Questions
Exam 14: Activity-Based Absorption Costing20 Questions
Exam 15: the Predetermined Overhead Rate and Capacity42 Questions
Exam 16: Super-Variable Costing49 Questions
Exam 17: Time-Driven Activity-Based Costing: a Microsoft Excel-Based Approach123 Questions
Exam 18: Pricing Decisions149 Questions
Exam 19: the Concept of Present Value16 Questions
Exam 20: Income Taxes and the Net Present Value Method150 Questions
Exam 21: Predetermined Overhead Rates and Overhead Analysis in a Standard Costing System177 Questions
Exam 22: Transfer Pricing102 Questions
Exam 22: Service Department Charges44 Questions
Select questions type
Delongis Corporation, a merchandising company, reported the following results for June:
Cost of goods sold is a variable cost in this company.
The contribution margin for June is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
In a contribution format income statement for a merchandising company, the cost of goods sold reports the product costs attached to the merchandise sold during the period.
(True/False)
4.9/5
(42)
Schwiesow Corporation has provided the following information:
If 4,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
A cost incurred in the past that is not relevant to any current decision is classified as a(n):
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Wessner Corporation has provided the following information:
If the selling price is $25.00 per unit, the contribution margin per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
The variable cost per unit depends on how many units are produced.
(True/False)
4.7/5
(33)
At a sales volume of 38,000 units, Tirri Corporation's property taxes (a cost that is fixed with respect to sales volume) total $733,400. To the nearest whole cent, what should be the average property tax per unit at a sales volume of 37,300 units? (Assume that this sales volume is within the relevant range.)
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
An income statement for Sam's Bookstore for the first quarter of the year is presented below:
On average, a book sells for $50. Variable selling expenses are $5 per book with the remaining selling expenses being fixed. The variable administrative expenses are 4% of sales with the remainder being fixed.
The cost formula for selling and administrative expenses with "X" equal to the number of books sold is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Depreciation on a personal computer used in the marketing department of a manufacturing company would be classified as:
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Pedregon Corporation has provided the following information:
If 4,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)
Mark is an engineer who has designed a telecommunications device. He is convinced that there is a big potential market for the device. Accordingly, he has decided to quit his present job and start a company to manufacture and market the device. Property taxes on the building that will be purchased to house the manufacturing facility are:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
A partial listing of costs incurred during March at Febbo Corporation appears below:
The total of the product costs listed above for March is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Dobosh Corporation has provided the following information:
Required:
a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 9,000 units?
b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 9,000 units?
c. If 10,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold?
d. If 10,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold?
e. If 10,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred?
f. If the selling price is $21.60 per unit, what is the contribution margin per unit sold?
g. If 8,000 units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred?
h. If 8,000 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing costs incurred?
i. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 9,000 to 9,001 units?

(Essay)
4.7/5
(36)
Mccaskell Corporation's relevant range of activity is 7,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 9,000 units, its average costs per unit are as follows:
If 8,000 units are produced, the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Given the cost formula Y = $23,000 + $8X, total cost at an activity level of 7,000 units would be:
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Wofril Corporation uses the cost formula Y = $5,300 + $0.60X for the maintenance cost, where X is machine-hours. The August budget is based on 8,000 hours of planned machine time. Maintenance cost expected to be incurred during August is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Rhome Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:
If 5,000 units are produced, the average fixed manufacturing cost per unit produced is closest to:

(Multiple Choice)
5.0/5
(48)
Barredo Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 5,000 units, its average costs per unit are as follows:
If 4,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Showing 41 - 60 of 299
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)