Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts
Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts299 Questions
Exam 2: Costvolumeprofit Relationships260 Questions
Exam 3: Joborder Costing: Calculating Unit Product Costs292 Questions
Exam 4: Variable Costing and Segment Reporting: Tools for Management291 Questions
Exam 5: Activitybased Costing: a Tool to Aid Decision Making213 Questions
Exam 6: Differential Analysis: the Key to Decision Making203 Questions
Exam 7: Capital Budgeting Decisions179 Questions
Exam 8: Master Budgeting236 Questions
Exam 9: Flexible Budgets and Performance Analysis417 Questions
Exam 10: Standard Costs and Variances247 Questions
Exam 11: Performance Measurement in Decentralized Organizations180 Questions
Exam 12: Cost of Quality66 Questions
Exam 13: Analyzing Mixed Costs82 Questions
Exam 14: Activity-Based Absorption Costing20 Questions
Exam 15: the Predetermined Overhead Rate and Capacity42 Questions
Exam 16: Super-Variable Costing49 Questions
Exam 17: Time-Driven Activity-Based Costing: a Microsoft Excel-Based Approach123 Questions
Exam 18: Pricing Decisions149 Questions
Exam 19: the Concept of Present Value16 Questions
Exam 20: Income Taxes and the Net Present Value Method150 Questions
Exam 21: Predetermined Overhead Rates and Overhead Analysis in a Standard Costing System177 Questions
Exam 22: Transfer Pricing102 Questions
Exam 22: Service Department Charges44 Questions
Select questions type
Lagle Corporation has provided the following information:
For financial reporting purposes, the total amount of product costs incurred to make 4,000 units is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
The following costs are all examples of committed fixed costs: depreciation on buildings, salaries of highly trained engineers, real estate taxes, and insurance expenses.
(True/False)
4.8/5
(38)
Leas Corporation staffs a helpline to answer questions from customers. The costs of operating the helpline are variable with respect to the number of calls in a month. At a volume of 25,000 calls in a month, the costs of operating the helpline total $452,500. To the nearest whole dollar, what should be the total cost of operating the helpline costs at a volume of 23,900 calls in a month? (Assume that this call volume is within the relevant range.) (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Mark is an engineer who has designed a telecommunications device. He is convinced that there is a big potential market for the device. Accordingly, he has decided to quit his present job and start a company to manufacture and market the device. Rent on the administrative office space is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Dizzy Amusement Park is open from 8:00 am till midnight every day of the year. Dizzy charges its patrons a daily entrance fee of $30 per person which gives them unlimited access to all of the park's 35 rides. Dizzy employees a certified operator for each of its 35 rides. Each operator is paid $20 per hour. The cost of the certified operators would best be described as a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
Fasheh Corporation's relevant range of activity is 7,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 9,000 units, its average costs per unit are as follows:
If 10,000 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
A partial listing of costs incurred at Archut Corporation during September appears below:
The total of the manufacturing overhead costs listed above for September is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Dominik Corporation purchased a machine 5 years ago for $527,000 when it launched product M08Y. Unfortunately, this machine has broken down and cannot be repaired. The machine could be replaced by a new model 310 machine costing $545,000 or by a new model 240 machine costing $450,000. Management has decided to buy the model 240 machine. It has less capacity than the model 310 machine, but its capacity is sufficient to continue making product M08Y. Management also considered, but rejected, the alternative of dropping product M08Y and not replacing the old machine. If that were done, the $450,000 invested in the new machine could instead have been invested in a project that would have returned a total of $532,000. In making the decision to invest in the model 240 machine, the opportunity cost was:
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
In a traditional format income statement, the gross margin minus selling and administrative expenses equals net operating income.
(True/False)
4.8/5
(41)
Within the relevant range, a difference between variable costs and fixed costs is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
A fixed cost is constant if expressed on a per unit basis but the total dollar amount changes as the number of units increases or decreases.
(True/False)
4.9/5
(39)
An income statement for Sam's Bookstore for the first quarter of the year is presented below:
On average, a book sells for $50. Variable selling expenses are $5 per book with the remaining selling expenses being fixed. The variable administrative expenses are 4% of sales with the remainder being fixed.
The contribution margin for Sam's Bookstore for the first quarter is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
A fixed cost fluctuates in total as activity changes but remains constant on a per unit basis over the relevant range.
(True/False)
4.7/5
(36)
Mccaskell Corporation's relevant range of activity is 7,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 9,000 units, its average costs per unit are as follows:
If 8,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Bressette Corporation has provided the following information:
For financial reporting purposes, the total amount of product costs incurred to make 5,000 units is closest to:

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Given the cost formula, Y = $16,000 + $3.40X, total cost for an activity level of 4,000 units would be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Most companies use the contribution approach in preparing financial statements for external reporting purposes.
(True/False)
4.8/5
(40)
A partial listing of costs incurred during March at Febbo Corporation appears below:
The total of the manufacturing overhead costs listed above for March is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Showing 81 - 100 of 299
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)