Exam 18: Cost-Volume-Profit
Exam 1: Accounting in Action243 Questions
Exam 2: The Recording Process195 Questions
Exam 3: Adjusting the Accounts219 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle225 Questions
Exam 5: Accounting for Merchandising Operations Perpetual Approach209 Questions
Exam 6: Inventories Periodic Approach203 Questions
Exam 7: Fraud, Internal Control, and Cash229 Questions
Exam 8: Accounting for Receivables238 Questions
Exam 9: Plant Assets, Natural Resources, and Intangible Assets291 Questions
Exam 10: Liabilities267 Questions
Exam 11: Corporations: Organization, Stock Transactions, and Stockholders Equity341 Questions
Exam 12: Statement of Cash Flows161 Questions
Exam 13: Financial Statement Analysis259 Questions
Exam 14: Managerial Accounting213 Questions
Exam 15: Job Order Costing205 Questions
Exam 16: Process Costing182 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing185 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit210 Questions
Exam 19: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues102 Questions
Exam 20: Incremental Analysis203 Questions
Exam 21: Pricing144 Questions
Exam 22: Budgetary Planning213 Questions
Exam 23: Budgetary Control and Responsibility Accounting210 Questions
Exam 24: Standard Costs and Balanced Scorecard204 Questions
Exam 25: Planning for Capital Investments192 Questions
Exam 26: Time Value of Money46 Questions
Exam 27: Investments202 Questions
Exam 28: Payroll Accounting38 Questions
Exam 29: Subsidiary Ledgers and Special Journals87 Questions
Exam 30: Other Significant Liabilities40 Questions
Select questions type
Stephanie, Inc. sells its product for $40. The variable costs are $18 per unit. Fixed costs are $16,000. The company is considering the purchase of an automated machine that will result in a $2 reduction in unit variable costs and an increase of $5,000 in fixed costs. Which of the following is true about the break-even point in units?
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
At break-even point, a company sells 1,200 widgets. Its selling price is $6 per widget, variable cost is $2 per widget, and its fixed cost is $4 per widget.
Instructions
If it sells 200 additional widgets, determine the company's incremental profit.
(Essay)
4.9/5
(26)
Farmers' Industries has fixed costs of $600,000 and variable costs are 60% of sales. How much will Farmers report as sales when its net income equals $60,000?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
If the activity level increases 10%, total variable costs will
(Multiple Choice)
5.0/5
(37)
Corris Co. accumulates the following data concerning a mixed cost, using miles as the activity level.
Instructions
Compute the variable and fixed cost elements using the high-low method.

(Essay)
4.8/5
(33)
Marvin Co. had a net loss of $150,000 in 2015 when the selling price per unit was $20, the variable costs per unit were $15, and the fixed costs were $600,000. Management expects per unit data and total fixed costs to be the same in 2016. Management has set a goal of earning net income of $75,000 in 2016.
Instructions
(a) Compute the units sold in 2015.
(b) Compute the number of units that would have to be sold in 2016 to reach management's desired net income level.
(c) Assume that Marvin Co. sells the same number of units in 2016 as it did in 2015. What would the selling price have to be in order to reach the target net income? Use the mathematical equation.
(Essay)
4.8/5
(38)
The amount by which actual or expected sales exceeds break-even sales is referred to as
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
The following monthly data are available for Seasons Company which produces only one product: Selling price per unit, $42; Unit variable expenses, $14; Total fixed expenses, $42,000; Actual sales for the month of June, 4,000 units. How much is the margin of safety for the company for June?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
At the break-even point of 2,000 units, variable costs are $55,000, and fixed costs are $35,000. How much is the selling price per unit?
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Showing 201 - 210 of 210
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)