Exam 24: Standard Costs and Balanced Scorecard
Exam 1: Accounting in Action243 Questions
Exam 2: The Recording Process195 Questions
Exam 3: Adjusting the Accounts219 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle225 Questions
Exam 5: Accounting for Merchandising Operations Perpetual Approach209 Questions
Exam 6: Inventories Periodic Approach203 Questions
Exam 7: Fraud, Internal Control, and Cash229 Questions
Exam 8: Accounting for Receivables238 Questions
Exam 9: Plant Assets, Natural Resources, and Intangible Assets291 Questions
Exam 10: Liabilities267 Questions
Exam 11: Corporations: Organization, Stock Transactions, and Stockholders Equity341 Questions
Exam 12: Statement of Cash Flows161 Questions
Exam 13: Financial Statement Analysis259 Questions
Exam 14: Managerial Accounting213 Questions
Exam 15: Job Order Costing205 Questions
Exam 16: Process Costing182 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing185 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit210 Questions
Exam 19: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues102 Questions
Exam 20: Incremental Analysis203 Questions
Exam 21: Pricing144 Questions
Exam 22: Budgetary Planning213 Questions
Exam 23: Budgetary Control and Responsibility Accounting210 Questions
Exam 24: Standard Costs and Balanced Scorecard204 Questions
Exam 25: Planning for Capital Investments192 Questions
Exam 26: Time Value of Money46 Questions
Exam 27: Investments202 Questions
Exam 28: Payroll Accounting38 Questions
Exam 29: Subsidiary Ledgers and Special Journals87 Questions
Exam 30: Other Significant Liabilities40 Questions
Select questions type
A standard differs from a budget because a standard
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Correct Answer:
C
Which department is usually responsible for a labor price variance attributable to misallocation of workers?
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Correct Answer:
D
Adam Corporation prepared the following variance report.
Instructions
Fill in the appropriate amounts or letters for the question marks in the report.

(Essay)
4.9/5
(40)
Information on Jayhawk's direct labor costs for the month of August is as follows:
What was the standard rate for August?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Riggins, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and sells each tybo for $8. At the start of monthly production, Riggins estimated 9,500 tybos would be produced in March. Riggins has established the following material and labor standards to produce one tybo:
During March 2016, the following activity was recorded by the company relating to the production of tybos:
1. The company produced 9,000 units during the month.
2. A total of 24,000 pounds of materials were purchased at a cost of $66,000.
3. A total of 24,000 pounds of materials were used in production.
4. 5,000 hours of labor were incurred during the month at a total wage cost of $55,000.
Instructions
Calculate the following variances for March for Riggins, Inc.
(a) Materials price variance
(b) Materials quantity variance
(c) Labor price variance
(d) Labor quantity variance

(Essay)
4.8/5
(33)
A company uses 8,400 pounds of materials and exceeds the standard by 300 pounds. The quantity variance is $1,800 unfavorable. What is the standard price?
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
The labor time requirements for standards may be determined by the
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Flagstaff, Inc. uses standard costing for its one product, baseball bats. The standards call for 3 board-feet of wood at $1.40 per board-foot, and 45 minutes of work at $12 per hour per bat. Total manufacturing overhead costs were estimated at $9,450, of which the variable portion was $0.50 per bat and the fixed portion was $1.00 per bat with an estimate of 6,300 bats to be produced. Flagstaff identifies price variances at the earliest possible point in time.
During March, the company had the following results:
Direct labor used = 4,800 hours at a cost of $56,400
Actual manufacturing overhead fixed costs = $6,000
Actual manufacturing overhead variable costs = $3,100
Bats produced = 6,000
Instructions
Compute the following variances for March.
1. Labor quantity variance
2. Total labor variance
3. Overhead controllable variance
4. Overhead volume variance
(Essay)
4.9/5
(35)
If the materials price variance is $3,600 F and the materials quantity and labor variances are each $2,700 U, what is the total materials variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
The materials price standard is based on the purchasing department's best estimate of the cost of raw materials.
(True/False)
4.8/5
(32)
Pane Corp. manufactures and sells a nutrition drink for children. It wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 100 gallon batch:
1,960 ounces of lime Kool-Drink at $.12 per ounce
40 pounds of granulated sugar at $.60 per pound
63 kiwi fruit at $.50 each
100 protein tablets at $.90 each
4,000 ounces of water at $.003 per ounce
Pane estimates that 2% of the lime Kool-Drink is wasted, 20% of the sugar is lost, and 10% of the kiwis cannot be used.
Instructions
Compute the standard cost of the ingredients for one gallon of the nutrition drink.
(Essay)
4.9/5
(39)
Clark Company manufactures a product with a standard direct labor cost of two hours at $18.00 per hour. During July, 2,000 units were produced using 4,200 hours at $18.30 per hour. The labor quantity variance was
(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
Income statements prepared internally for management often show cost of goods sold at standard cost and variances are
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
If actual costs are greater than standard costs, there is a(n)
(Multiple Choice)
4.9/5
(28)
Use the following information for questions .
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct labor hours per unit is
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Use the following information for questions .
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct materials quantity per unit is
(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
The per-unit standards for direct materials are 2 pounds at $5 per pound. Last month, 11,200 pounds of direct materials that actually cost $53,000 were used to produce 6,000 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
An advantage of standard costs is that they simplify costing of inventories and reduce clerical costs.
(True/False)
4.8/5
(39)
Showing 1 - 20 of 204
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)