Exam 9: Food, Recipe, and Labor Costing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags
Match the following chapter terms with their definition.
Premises:
That which is paid or received for services
Responses:
unit cost
gross wages
hourly rate
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
That which is paid or received for services
unit cost
Free
(Matching)
4.8/5
(34)
Correct Answer:
Verified

Find the cost. Take out to 3 decimal places (mill). Find the cost. Take out to 3 decimal places (mill).

Free
(Short Answer)
4.9/5
(33)
Correct Answer:
Verified

$33.75
$3 $.079
$.205
$1.95
$.409
$.593
$.081
$.053
total cost = $40.12
cost per serving = $.802

A ____________________ is a record of earnings kept by the employer on all persons classified as employees.

Free
(Short Answer)
4.8/5
(26)
Correct Answer:
Verified

payroll

The ____________________ ____________________ represents what one serving of this particular item costs to prepare.

(Short Answer)
4.8/5
(28)

A(n) _____ _______________ _____ _______________ is one that will produce the same amount, quality, and taste of each menu item each time it is prepared.

(Short Answer)
4.8/5
(30)

When the term _____ is used, it usually refers to payment set for a week, month, or year.

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

The hours that an employee works are usually recorded on a ________________ ________________.

(Short Answer)
4.9/5
(35)

The amount lost through boning or trimming is called ____________________.

(Short Answer)
4.7/5
(31)

A downloaded recipe is one that will produce the same amount, quality, and taste of each menu item each time it is prepared.

(True/False)
4.8/5
(34)

_____ are moneys spent to prepare any and all products used in an individual recipe or an entire meal.

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

_____ items are popular on a food service menu. They are also the most expensive.

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

Find the food costs of each item. Round off answers to the cent. The butter for toast is ordered at $1.85 per half-pound. If your restaurant requires 8 pounds, what is the cost of the butter? $_______________

(Short Answer)
4.9/5
(33)

____________________ ____________________ are moneys spent to prepare any and all products used in an individual recipe or an entire meal.

(Short Answer)
4.7/5
(31)

_____ should be used to figure out the labor cost of the establishment.

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)

Find the labor costs. Chef Franco receives a salary of $47,200 annually. What is his weekly gross pay? $_______________

(Short Answer)
4.7/5
(41)

To find the cost of a portion:

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Match the following chapter terms with their definition.
Premises:
Money spent to pay all the employees who create, make, and serve food to the guests
Responses:
overtime
yield
payroll
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
Money spent to pay all the employees who create, make, and serve food to the guests
overtime
(Matching)
4.8/5
(40)
Match the following chapter terms with their definition.
Premises:
A definite amount of money is paid for each hour worked
Responses:
gross wages
overtime
payroll
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
A definite amount of money is paid for each hour worked
gross wages
(Matching)
4.9/5
(38)
Match the following chapter terms with their definition.
Premises:
When each item must be calculated individually and then all items are added up to obtain the total raw food cost
Responses:
food costs
labor costs
yield
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
When each item must be calculated individually and then all items are added up to obtain the total raw food cost
food costs
(Matching)
4.8/5
(28)

____________________ refers to a payment made for a service rendered, usually referring to payment for total hours of work at a designated hourly rate.

(Short Answer)
4.8/5
(29)
Showing 1 - 20 of 51
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)