Exam 7: Portion Control
Exam 1: Using the Calculator31 Questions
Exam 2: Numbers, Symbols of Operations, and the Mill60 Questions
Exam 3: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division115 Questions
Exam 4: Fractions, Decimals, Ratios, and Percents80 Questions
Exam 5: Weights and Measures50 Questions
Exam 6: Using the Metric System of Measure93 Questions
Exam 7: Portion Control44 Questions
Exam 8: Converting Recipes, Yields, and Baking Formulas40 Questions
Exam 9: Food, Recipe, and Labor Costing51 Questions
Exam 10: Determining Cost Percentages and Pricing the Menu65 Questions
Exam 11: Inventory Procedures and Controlling Costs35 Questions
Exam 12: Purchasing and Receiving35 Questions
Exam 13: Daily Production Reports and Beverage Costs40 Questions
Exam 14: Front of the House and Managerial Mathematical Operations98 Questions
Exam 15: Personal Taxes, Payroll, and Financial Statements112 Questions
Select questions type
How many
-ounce glasses of orange juice can be obtained from 5 gallons of orange juice? _______________ glasses

Free
(Short Answer)
4.9/5
(36)
Correct Answer:
116
Match the following chapter terms with their definition.
Premises:
The percentage of weight of a product that is lost through cooking
Responses:
shrinkage
as purchased
yield
Correct Answer:
Premises:
Responses:
Free
(Matching)
4.9/5
(35)
Correct Answer:
A product that is ready to be served to guests is called _____.
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Correct Answer:
D
How many 4-pound bags of Sichuan vegetable mix must be opened to serve 55 people if each one is to receive a 3-ounce serving? (Round your answers to whole number.) ______________ bags
(Short Answer)
4.9/5
(36)
To find the number of servings of a particular amount of food or liquid when portioning with a scoop or ladle, _____.
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
How many servings of tomato soup can be obtained from a 5-gallon kettle, using a
-cup ladle?

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Work each problem. Round answers to the nearest cent. If frozen corn cost $12.18 for a 7-pound box, how much does a 5-ounce serving cost? $_______________/serving
(Short Answer)
4.7/5
(37)
When ordering food for a specific number of people, the amount to order can be found by dividing the amount of the serving portion by the number of people to be served.
(True/False)
4.8/5
(33)
_____ is a term used in the food service industry to ensure that a specific or designated amount of an item is served to the guest.
(Multiple Choice)
4.7/5
(33)
When a raw food product is purchased in its natural state, this is called _____.
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Match the following chapter terms with their definition.
Premises:
A term used to ensure that a specific or designated amount of an item is served to a guest
Responses:
portion control
yield percentage
shrinkage
Correct Answer:
Premises:
Responses:
(Matching)
4.8/5
(38)
Ladles are used to portion ice cream, mashed potatoes, and other semiliquids.
(True/False)
4.9/5
(35)
To ensure uniform servings or portions, the preparation crew and serving personnel must be instructed in the proper use of cups and quarts when portioning food.
(True/False)
4.9/5
(35)
Once it has been determined how much of an A.P. product is waste and how much is E.P., the person ordering food can convert this to a yield percentage.
(True/False)
4.7/5
(43)
Portion control is helpful in controlling food production, pricing the menu, purchasing, and controlling food cost.
(True/False)
4.8/5
(40)
A product that is ready to be served to the guests is called a(n) __________________ __________________.
(Short Answer)
4.9/5
(32)
There is a breakfast for 176 guests. How many pounds of sausage should be ordered if each guest is to receive 4 sausages and there are 10 sausages to the pound? (Round your answers to whole number.) ______________ pounds
(Short Answer)
4.8/5
(32)
When a raw food product is purchased in its natural state, this is called as purchased (A.P.).
(True/False)
5.0/5
(37)
How many servings can be obtained from 2.5 gallons of frozen yogurt if a No. 8 scoop is used to portion out the ice cream?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
A 5-pound box of frozen mixed vegetables costs $4.24. How much does a 4-ounce serving cost?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Showing 1 - 20 of 44
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)