Exam 11: Allocation of Joint Costs and Accounting for By-Products
Exam 1: Introduction to Cost Accounting98 Questions
Exam 2: Cost Terminology and Cost Behaviors129 Questions
Exam 3: Predetermined Overhead Rates, Flexible Budgets, and Absorptionvariable Costing201 Questions
Exam 4: Activity-Based Management and Activity-Based Costing178 Questions
Exam 5: Job Order Costing180 Questions
Exam 6: Process Costing214 Questions
Exam 7: Standard Costing and Variance Analysis226 Questions
Exam 8: The Master Budget152 Questions
Exam 9: Break-Even Point and Cost-Volume-Profit Analysis122 Questions
Exam 10: Relevant Information for Decision Making113 Questions
Exam 11: Allocation of Joint Costs and Accounting for By-Products136 Questions
Exam 12: Introduction to Cost Management Systems100 Questions
Exam 13: Responsibility Accounting,support Department Allocations,and Transfer Pricing175 Questions
Exam 14: Performance Measurement, balanced Scorecards, and Performance Rewards191 Questions
Exam 15: Capital Budgeting182 Questions
Exam 16: Managing Costs and Uncertainty103 Questions
Exam 17: Implementing Quality Concepts108 Questions
Exam 18: Inventory and Production Management167 Questions
Exam 19: Emerging Management Practices69 Questions
Select questions type
Allocating joint costs based upon a physical measure ignores the revenue-generating ability of individual products.
(True/False)
4.9/5
(29)
Under the net realizable value approach,no value is recognized for by-products or scrap until they are actually sold.
(True/False)
4.8/5
(45)
Ryan Company
Ryan Company manufactures products X and Y from a joint process that also yields a by-product,Z.Revenue from sales of Z is treated as a reduction of joint costs.Additional information is as follows:
Products X Y Z Total Units produced 20,000 20,000 10,000 50,000 Joint costs ? ? ? $262,000 Sales value at split-off $300,000 $150,000 $10,000 $460,000
Joint costs were allocated using the sales value at split-off approach.
Refer to Ryan Company.The joint costs allocated to product X were
Products | ||||
X | Y | Z | Total | |
Units produced | 20,000 | 20,000 | 10,000 | 50,000 |
Joint costs | ? | ? | ? | $262,000 |
Sales value at | ||||
split-off | $300,000 | $150,000 | $10,000 | $460,000 |
(Multiple Choice)
5.0/5
(40)
Joint costs may be allocated to by-products as well as primary products.
(True/False)
4.9/5
(29)
Not-for-profit organizations are required by the ____ to allocate joint costs.
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Ardmore Company produces two main products jointly, A and B, and C, which is a by-product of B. A and B are produced from the same raw material. C is manufactured from the residue of the process creating B.
Costs before separation are apportioned between the two main products by the net realizable value method. The net revenue realized from the sale of C is deducted from the cost of B. Data for April were as follows:
Costs before separation $200,000 Costs after separation: A 50,000 B 32,000 C 4,000 Production for April, in pounds: A 800,000 B 200,000 C 20,000 Sales for April: A 640,000 pounds @ $.4375 B 180,000 pounds @ .65 C 20,000 pounds @ .30
Required: Determine the gross profit for April.
Costs before separation | $200,000 |
Costs after separation: | |
A | 50,000 |
B | 32,000 |
C | 4,000 |
Production for April, in pounds: | |
A | 800,000 |
B | 200,000 |
C | 20,000 |
Sales for April: | |
A | 640,000 pounds @ $.4375 |
B | 180,000 pounds @ .65 |
C | 20,000 pounds @ .30 |
(Essay)
4.7/5
(39)
Knight Corporation manufactures three identifiable product lines,Products A,B,and C,from a basic processing operation.The cost of the basic operation is $320,000 for a yield of 5,000 tons of Product A;2,000 tons of Product B;and 1,000 tons of Product C.The basic processing cost is allocated to the product lines in proportion to the relative weight produced.
Knight Corporation does both the basic processing work and the further refinement of the three product lines.After the basic operation,the products can be sold at the following prices per metric ton:
Product A-$60
Product B-$53
Product C-$35
Costs to refine each of the three product lines follow:
Variable cost per metric ton Total fixed cost \ 8 \ 7.000 \ 60000
The fixed cost of the refining operation will not be incurred if the product line is not refined.
The refined products can be sold at the following prices per metric ton:
Product A-$75
Product B-$65
Product C-$40
Required:
a.Determine the total wit cost of each product line in a refined state.
b. Which of the three prochuct lines, if any, should be refined and which should be sold after the basic processing operation? Show computations.
(Essay)
4.8/5
(34)
The primary distinction between by-products and scrap is the difference in sales value.
(True/False)
4.9/5
(39)
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels Sales price per barrel at split-off Disposal cost per barrel at split-off Further processing costs Final sales price per barrel C 750 $10.00 $6.50 $2.00 $13.50 D 1,000 8.00 4.00 2.50 10.00 E 1,400 11.00 7.00 4.00 15.50 G 2,000 15.00 9.50 4.50 19.50
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product E?
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Lamar Company
Lamar Company produces only two products and incurs joint processing costs that total $3,750.Products Alpha and Beta are produced in the following quantities during each month: 4,500 and 6,000 gallons,respectively.Lamar Company also runs one ad each month that advertises both products at a cost of $1,500.The selling price per gallon for the two products are $20 and $17.50,respectively.
Refer to Lamar Company.What amount of joint processing costs is allocated to each product based on gallons produced?
(Essay)
4.8/5
(39)
In a joint costing process,which of the following would not be considered a sunk cost?
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Moore Company
Moore Company produces three products from the same process and incurs joint processing costs of $3,000.
Gallons Sales price per gallon at split-off Disposal cost per gallon at split-off Further processing costs Final sales price per gallon M 2,300 $ 4.50 $1.25 $1.00 $ 7.00 N 1,100 6.00 3.00 2.00 10.00 Q 500 10.00 8.00 2.00 15.00
Disposal costs for the products if they are processed further are:
M,$3.00;N,$5.50;Q,$1.00.
Refer to Moore Company.What amount of joint processing cost is allocated to the three products using net realizable value at split-off?
Gallons | Sales price per gallon at split-off | Disposal cost per gallon at split-off | Further processing costs | Final sales price per gallon | |
M | 2,300 | $ 4.50 | $1.25 | $1.00 | $ 7.00 |
N | 1,100 | 6.00 | 3.00 | 2.00 | 10.00 |
Q | 500 | 10.00 | 8.00 | 2.00 | 15.00 |
(Essay)
4.8/5
(35)
Monetary allocation measures recognize the revenue generating ability of each product in a joint process.
(True/False)
4.9/5
(29)
Which of the following components of production are allocable as joint costs when a single manufacturing process produces several salable products?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Joint costs occur after the split-off point in a production process.
(True/False)
4.9/5
(31)
Chambers Company
Chambers Company produces two products from a joint process: X and Z.Joint processing costs for this production cycle are $8,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard X 1,500 $6.00 $3.50 $1.00 $ 7.50 Y 2,200 9.00 5.00 3.00 11.25
If X and Z are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Chambers Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product X (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
X | 1,500 | $6.00 | $3.50 | $1.00 | $ 7.50 |
Y | 2,200 | 9.00 | 5.00 | 3.00 | 11.25 |
(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels Sales price per barrel at split-off Disposal cost per barrel at split-off Further processing costs Final sales price per barrel C 750 $10.00 $6.50 $2.00 $13.50 D 1,000 8.00 4.00 2.50 10.00 E 1,400 11.00 7.00 4.00 15.50 G 2,000 15.00 9.50 4.50 19.50
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using a physical measurement method,what amount of joint processing cost is allocated to Product E?
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Moore Company
Moore Company produces three products from the same process and incurs joint processing costs of $3,000.
Gallons Sales price per gallon at split-off Disposal cost per gallon at split-off Further processing costs Final sales price per gallon M 2,300 $ 4.50 $1.25 $1.00 $ 7.00 N 1,100 6.00 3.00 2.00 10.00 Q 500 10.00 8.00 2.00 15.00
Disposal costs for the products if they are processed further are:
M,$3.00;N,$5.50;Q,$1.00.
Refer to Moore Company.What amount of joint processing cost is allocated to the three products using sales value at split-off?
Gallons | Sales price per gallon at split-off | Disposal cost per gallon at split-off | Further processing costs | Final sales price per gallon | |
M | 2,300 | $ 4.50 | $1.25 | $1.00 | $ 7.00 |
N | 1,100 | 6.00 | 3.00 | 2.00 | 10.00 |
Q | 500 | 10.00 | 8.00 | 2.00 | 15.00 |
(Essay)
4.8/5
(39)
Two incidental products of a joint process are __________ and ___________.
(Short Answer)
4.8/5
(38)
Showing 61 - 80 of 136
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)