Exam 11: Allocation of Joint Costs and Accounting for By-Products
Exam 1: Introduction to Cost Accounting98 Questions
Exam 2: Cost Terminology and Cost Behaviors129 Questions
Exam 3: Predetermined Overhead Rates, Flexible Budgets, and Absorptionvariable Costing201 Questions
Exam 4: Activity-Based Management and Activity-Based Costing178 Questions
Exam 5: Job Order Costing180 Questions
Exam 6: Process Costing214 Questions
Exam 7: Standard Costing and Variance Analysis226 Questions
Exam 8: The Master Budget152 Questions
Exam 9: Break-Even Point and Cost-Volume-Profit Analysis122 Questions
Exam 10: Relevant Information for Decision Making113 Questions
Exam 11: Allocation of Joint Costs and Accounting for By-Products136 Questions
Exam 12: Introduction to Cost Management Systems100 Questions
Exam 13: Responsibility Accounting,support Department Allocations,and Transfer Pricing175 Questions
Exam 14: Performance Measurement, balanced Scorecards, and Performance Rewards191 Questions
Exam 15: Capital Budgeting182 Questions
Exam 16: Managing Costs and Uncertainty103 Questions
Exam 17: Implementing Quality Concepts108 Questions
Exam 18: Inventory and Production Management167 Questions
Exam 19: Emerging Management Practices69 Questions
Select questions type
Riley Company
Riley Company produces two products from a joint process: A and C.Joint processing costs for this production cycle are $9,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard A 1,800 $7.00 $4.50 $1.50 $ 8.00 C 2,600 10.00 6.00 3.50 12.25
If A and C are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Riley Company.Which products would be processed further?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
A | 1,800 | $7.00 | $4.50 | $1.50 | $ 8.00 |
C | 2,600 | 10.00 | 6.00 | 3.50 | 12.25 |
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Chambers Company
Chambers Company produces two products from a joint process: X and Z.Joint processing costs for this production cycle are $8,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard X 1,500 $6.00 $3.50 $1.00 $ 7.50 Y 2,200 9.00 5.00 3.00 11.25
If X and Z are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Chambers Company.Which products would be processed further?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
X | 1,500 | $6.00 | $3.50 | $1.00 | $ 7.50 |
Y | 2,200 | 9.00 | 5.00 | 3.00 | 11.25 |
(Multiple Choice)
5.0/5
(38)
Joint costs include all materials,labor and overhead that are incurred before the split-off point.
(True/False)
4.9/5
(41)
Industrial Solutions Company
Industrial Solutions Company produces three products from the same process that has joint processing costs of $4,100.Products R,S,and T are produced in the following quantities: 250 gallons,400 gallons,and 750 gallons.Industrial Solutions Company also incurred advertising costs of $60,000.The ad was used to run sales for all three products.The three products occupy floor space in the following ratio: 5:4:9.(Round all answers to the nearest dollar. )
Refer to Industrial Solutions Company.Using gallons as the physical measurement,what amount of joint processing cost is allocated to Product R?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
The net realizable value approach is used to account for scrap and by-products when the net realizable value is insignificant.
(True/False)
4.8/5
(28)
Industrial Solutions Company
Industrial Solutions Company produces three products from the same process that has joint processing costs of $4,100.Products R,S,and T are produced in the following quantities: 250 gallons,400 gallons,and 750 gallons.Industrial Solutions Company also incurred advertising costs of $60,000.The ad was used to run sales for all three products.The three products occupy floor space in the following ratio: 5:4:9.(Round all answers to the nearest dollar. )
Refer to Industrial Solutions Company.Assume that Industrial Solutions chooses to allocate its advertising cost among the three products.What amount of advertising cost is allocated to Product S using the floor space ratio?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Riley Company
Riley Company produces two products from a joint process: A and C.Joint processing costs for this production cycle are $9,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard A 1,800 $7.00 $4.50 $1.50 $ 8.00 C 2,600 10.00 6.00 3.50 12.25
If A and C are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Riley Company.Using approximated net realizable value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product A (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
A | 1,800 | $7.00 | $4.50 | $1.50 | $ 8.00 |
C | 2,600 | 10.00 | 6.00 | 3.50 | 12.25 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Fulton Company
Fulton Company is placing an ad in the local paper to advertise its products.The ad will run for one week at a total cost of $5,500.Fulton Company has four categories of products as follows:
% of floor space Expected sales
Harchware 20\% \ 35,000 Hand Tools 15 15,000 Lawn Fumiture 45 64,500 Light Fixtures 20 25,500
Refer to Fulton Company.What amount of advertising cost should be allocated to hardware,assuming Fulton allocates based on percent of floor space occupied?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Witte Company produces three products from a joint process.The products can be sold at split-off or processed further.In deciding whether to sell at split-off or process further,management should
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Each of the following is a method to allocate joint costs except
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Lamar Company
Lamar Company produces only two products and incurs joint processing costs that total $3,750.Products Alpha and Beta are produced in the following quantities during each month: 4,500 and 6,000 gallons,respectively.Lamar Company also runs one ad each month that advertises both products at a cost of $1,500.The selling price per gallon for the two products are $20 and $17.50,respectively.
Refer to Lamar Company.What amount of advertising cost is allocated to each product based on sales value?
(Essay)
4.8/5
(36)
Joint costs occur before the split-off point in a production process.
(True/False)
4.8/5
(31)
Baker Company
Baker Company produces three products: A,B,and C from the same process.Joint costs for this production run are $2,100.
Pounds Sales price per lb. at split-off Disposal cost per lb. at split-off Further processing per pound Final sales price per pound A 800 $6.50 $3.00 $2.00 $ 7.50 B 1,100 8.25 4.20 3.00 10.00 C 1,500 8.00 4.00 3.50 10.50
If the products are processed further,Baker Company will incur the following disposal costs upon sale: A,$3.00;B,$2.00;and C,$1.00.
Refer to Baker Company.Using a physical measurement method,what amount of joint processing cost is allocated to Product A (round to the nearest dollar)?
Pounds | Sales price per lb. at split-off | Disposal cost per lb. at split-off | Further processing per pound | Final sales price per pound | |
A | 800 | $6.50 | $3.00 | $2.00 | $ 7.50 |
B | 1,100 | 8.25 | 4.20 | 3.00 | 10.00 |
C | 1,500 | 8.00 | 4.00 | 3.50 | 10.50 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Riley Company
Riley Company produces two products from a joint process: A and C.Joint processing costs for this production cycle are $9,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard A 1,800 $7.00 $4.50 $1.50 $ 8.00 C 2,600 10.00 6.00 3.50 12.25
If A and C are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Riley Company.Using a physical measure,what amount of joint processing cost is allocated to Product A (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
A | 1,800 | $7.00 | $4.50 | $1.50 | $ 8.00 |
C | 2,600 | 10.00 | 6.00 | 3.50 | 12.25 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Briefly discuss the net realizable value at split-off point method of allocating joint costs.
(Essay)
4.8/5
(37)
Riley Company
Riley Company produces two products from a joint process: A and C.Joint processing costs for this production cycle are $9,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard A 1,800 $7.00 $4.50 $1.50 $ 8.00 C 2,600 10.00 6.00 3.50 12.25
If A and C are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Riley Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product C (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
A | 1,800 | $7.00 | $4.50 | $1.50 | $ 8.00 |
C | 2,600 | 10.00 | 6.00 | 3.50 | 12.25 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Joint costs may be allocated to main products,but not to by-products.
(True/False)
4.9/5
(40)
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels Sales price per barrel at split-off Disposal cost per barrel at split-off Further processing costs Final sales price per barrel C 750 $10.00 $6.50 $2.00 $13.50 D 1,000 8.00 4.00 2.50 10.00 E 1,400 11.00 7.00 4.00 15.50 G 2,000 15.00 9.50 4.50 19.50
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using a physical measurement method,what amount of joint processing cost is allocated to Product G?
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
The net realizable value approach mandates that the NRV of the by-products/scrap be treated as
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Showing 101 - 120 of 136
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)