Exam 11: Allocation of Joint Costs and Accounting for By-Products
Exam 1: Introduction to Cost Accounting98 Questions
Exam 2: Cost Terminology and Cost Behaviors129 Questions
Exam 3: Predetermined Overhead Rates, Flexible Budgets, and Absorptionvariable Costing201 Questions
Exam 4: Activity-Based Management and Activity-Based Costing178 Questions
Exam 5: Job Order Costing180 Questions
Exam 6: Process Costing214 Questions
Exam 7: Standard Costing and Variance Analysis226 Questions
Exam 8: The Master Budget152 Questions
Exam 9: Break-Even Point and Cost-Volume-Profit Analysis122 Questions
Exam 10: Relevant Information for Decision Making113 Questions
Exam 11: Allocation of Joint Costs and Accounting for By-Products136 Questions
Exam 12: Introduction to Cost Management Systems100 Questions
Exam 13: Responsibility Accounting,support Department Allocations,and Transfer Pricing175 Questions
Exam 14: Performance Measurement, balanced Scorecards, and Performance Rewards191 Questions
Exam 15: Capital Budgeting182 Questions
Exam 16: Managing Costs and Uncertainty103 Questions
Exam 17: Implementing Quality Concepts108 Questions
Exam 18: Inventory and Production Management167 Questions
Exam 19: Emerging Management Practices69 Questions
Select questions type
A decision that must be made at split-off is to sell a product or process it further.
(True/False)
4.9/5
(40)
The net realizable value approach is normally used when the NRV is expected to be
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Why is the net realizable value of scrap used to lower estimated overhead costs in setting a predetermined overhead rate in a job order costing situation in which scrap is expected on most jobs?
(Essay)
4.9/5
(39)
When allocating joint process cost based on tons of output,all products will
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Chambers Company
Chambers Company produces two products from a joint process: X and Z.Joint processing costs for this production cycle are $8,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard X 1,500 $6.00 $3.50 $1.00 $ 7.50 Y 2,200 9.00 5.00 3.00 11.25
If X and Z are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Chambers Company.Using approximated net realizable value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product X (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
X | 1,500 | $6.00 | $3.50 | $1.00 | $ 7.50 |
Y | 2,200 | 9.00 | 5.00 | 3.00 | 11.25 |
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Two methods of allocating joint costs to products are physical measure allocation and monetary allocation.
(True/False)
4.8/5
(42)
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels Sales price per barrel at split-off Disposal cost per barrel at split-off Further processing costs Final sales price per barrel C 750 $10.00 $6.50 $2.00 $13.50 D 1,000 8.00 4.00 2.50 10.00 E 1,400 11.00 7.00 4.00 15.50 G 2,000 15.00 9.50 4.50 19.50
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using net realizable value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product G?
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Joint costs are most frequently allocated based upon relative
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
The method of pricing by-products/scrap where no value is assigned to these items until they are sold is known as the
(Multiple Choice)
4.7/5
(29)
Industrial Solutions Company
Industrial Solutions Company produces three products from the same process that has joint processing costs of $4,100.Products R,S,and T are produced in the following quantities: 250 gallons,400 gallons,and 750 gallons.Industrial Solutions Company also incurred advertising costs of $60,000.The ad was used to run sales for all three products.The three products occupy floor space in the following ratio: 5:4:9.(Round all answers to the nearest dollar. )
Refer to Industrial Solutions Company.Using gallons as the physical measurement,what amount of joint processing cost is allocated to Product T?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Riley Company
Riley Company produces two products from a joint process: A and C.Joint processing costs for this production cycle are $9,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard A 1,800 $7.00 $4.50 $1.50 $ 8.00 C 2,600 10.00 6.00 3.50 12.25
If A and C are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Riley Company.Using net realizable value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product A (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
A | 1,800 | $7.00 | $4.50 | $1.50 | $ 8.00 |
C | 2,600 | 10.00 | 6.00 | 3.50 | 12.25 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Detroit Manufacturing Company makes three products: A and B are considered main products and C a by-product.
Production and sales for the year were:
220,000 lbs.of Product A,salable at $6.00
180,000 lbs.of Product B,salable at $3.00
50,000 lbs.of Product C,salable at $.90
Production costs for the year:
Joint costs
Product A 320,000
Product B 190,000
Product C 6,900
Required:Using the by-product revenue as a cost reduction and net realizable value method of assigning joint costs,compute unit costs (a)if C is a by-product of the process and (b)if C is a by-product of B.
(Essay)
4.8/5
(39)
Victoria Company
Victoria Company manufactures three products in a joint process which costs $25,000.Each product can be sold at split-off or processed further and then sold.10,000 units of each product are manufactured.The following information is available for the three products:
Product Sales Value at Split-off Separable Processing Costs after Split-off Sales Value at Completion A $12 $9 $21 B 10 4 17 C 15 6 19
Refer to Victoria Company.If Product A is processed beyond the split-off point,profit will:
Product | Sales Value at Split-off | Separable Processing Costs after Split-off | Sales Value at Completion |
A | $12 | $9 | $21 |
B | 10 | 4 | 17 |
C | 15 | 6 | 19 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Riley Company
Riley Company produces two products from a joint process: A and C.Joint processing costs for this production cycle are $9,000.
Yards Sales price per yard at split-off Disposal cost per yard at split-off Further processing per yard Final sale price per yard A 1,800 $7.00 $4.50 $1.50 $ 8.00 C 2,600 10.00 6.00 3.50 12.25
If A and C are processed further,no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Refer to Riley Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product A (round to the nearest dollar)?
Yards | Sales price per yard at split-off | Disposal cost per yard at split-off | Further processing per yard | Final sale price per yard | |
A | 1,800 | $7.00 | $4.50 | $1.50 | $ 8.00 |
C | 2,600 | 10.00 | 6.00 | 3.50 | 12.25 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Costs that are incurred in the manufacture of two or more products from a common process are referred to as ____________.
(Short Answer)
4.8/5
(36)
Costs that are incurred after the split-off point in a production process are referred to as _________.
(Short Answer)
4.9/5
(37)
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels Sales price per barrel at split-off Disposal cost per barrel at split-off Further processing costs Final sales price per barrel C 750 $10.00 $6.50 $2.00 $13.50 D 1,000 8.00 4.00 2.50 10.00 E 1,400 11.00 7.00 4.00 15.50 G 2,000 15.00 9.50 4.50 19.50
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product G?
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Showing 21 - 40 of 136
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)