Exam 5: Inventories and Cost of Sales
Exam 1: Introducing Accounting in Business257 Questions
Exam 2: Analyzing and Recording Transactions216 Questions
Exam 3: Adjusting Accounts and Preparing Financial Statements236 Questions
Exam 4: Accounting for Merchandising Operations200 Questions
Exam 5: Inventories and Cost of Sales197 Questions
Exam 6: Cash and Internal Controls198 Questions
Exam 7: Accounts and Notes Receivable170 Questions
Exam 8: Long-Term Assets205 Questions
Exam 9: Current Liabilities191 Questions
Exam 10: Long-Term Liabilities189 Questions
Exam 11: Corporate Reporting and Analysis200 Questions
Exam 12: Reporting Cash Flows175 Questions
Exam 13: Analysis of Financial Statements185 Questions
Exam 14: Managerial Accounting Concepts and Principles198 Questions
Exam 15: Job Order Costing and Analysis155 Questions
Exam 16: Process Costing191 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing and Analysis183 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis181 Questions
Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting178 Questions
Exam 20: Master Budgets and Performance Planning164 Questions
Exam 21: Flexible Budgets and Standard Costs179 Questions
Exam 22: Decentralization and Performance Measurement154 Questions
Exam 23: Relevant Costing for Managerial Decisions140 Questions
Exam 24: Capital Budgeting and Investment Analysis144 Questions
Exam 25: Accounting With Special Journals160 Questions
Exam 26: Time Value of Money58 Questions
Exam 27: Investments and International Operations181 Questions
Exam 28: Accounting for Partnerships126 Questions
Select questions type
Given the following information,determine the cost of ending inventory at December 31 using the LIFO perpetual inventory method.
December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
A company uses a weighted-average perpetual inventory system.
August 2: 10 units were purchased at $12 per unit.
August 18: 15 units were purchased at $15 per unit.
August 29: 20 units were sold.
August 31: 14 units were purchased at $16 per unit.
What is the per-unit value of ending inventory on August 31?
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
To avoid the time-consuming process of taking an inventory each year,the majority of companies use the gross profit method to estimate ending inventory.
(True/False)
4.9/5
(34)
Given the following information,determine the cost of goods sold for December 31 using the FIFO periodic inventory method:
December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
During January,a company that uses a perpetual inventory system had beginning inventory,purchases,and sales as follows.What was the LIFO cost of the company's January 31 inventory?


(Essay)
4.7/5
(42)
A company reported the following information regarding its inventory.
Beginning inventory: cost is $70,000; retail is $130,000.
Net purchases: cost is $65,000; retail is $120,000.
Sales at retail: $145,000.
The year-end inventory showed $105,000 worth of merchandise available at retail prices.What is the cost of the ending inventory?
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Regardless of what inventory method or system is used,cost of goods available for sale must be allocated between ___________________ and ___________________.
(Short Answer)
4.8/5
(38)
If the _______________ is responsible for paying the freight,ownership of merchandise inventory passes when goods are loaded on the transport vehicle.
(Short Answer)
4.9/5
(45)
A company has inventory of 15 units at a cost of $12 each on August 1.On August 5,they purchased 10 units at $13 per unit.On August 12,they purchased 20 units at $14 per unit.On August 15,they sold 30 units.Using the FIFO perpetual inventory method,what is the value of the inventory on August 15 after the sale?
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
The cost of an inventory item includes the _____________,plus ______________ costs necessary to put it in a place and condition for sale.
(Essay)
5.0/5
(40)
A company can change its inventory costing method without mentioning this change in its financial statements since it is a decision made by internal management.
(True/False)
4.9/5
(41)
The _____________________ method of assigning costs to inventory and cost of goods sold assumes that the inventory items are sold in the order acquired.
(Short Answer)
4.9/5
(31)
LIFO assumes that inventory costs flow in the order they were incurred.
(True/False)
4.7/5
(33)
A corporation uses a FIFO perpetual inventory system.
August 2,25 units were purchased at $12 per unit.
August 5,10 units were purchased at $13 per unit.
August 15,12 units were sold at $25 per unit.
August 18,15 units were purchased at $14 per unit.
What was the amount of the ending inventory for the month of August?
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
On June 30 a company needed to estimate its ending inventory to prepare its second quarter financial statements.The following information is available:
Beginning inventory,April 1: $6,000
Net sales: $70,000
Net purchases: $36,000
The company's gross margin ratio is 12%.Using the gross profit method,the cost of goods sold would be:
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
A company made the following merchandise purchases and sales during the month of May:
May 1 purchased 380 units at \ 15 each May 5 purchased 270 units at \ 17 each May 10 sold 400 units at \ 50 each May 20 purchased 300 units at \ 22 each May 25 sold 400 units at \ 50 each
There was no beginning inventory.If the company uses the FIFO periodic inventory method,what would be the cost of the ending inventory?
(Essay)
4.9/5
(41)
Showing 181 - 197 of 197
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)