Exam 5: Inventories and Cost of Sales
Exam 1: Introducing Accounting in Business257 Questions
Exam 2: Analyzing and Recording Transactions216 Questions
Exam 3: Adjusting Accounts and Preparing Financial Statements236 Questions
Exam 4: Accounting for Merchandising Operations200 Questions
Exam 5: Inventories and Cost of Sales197 Questions
Exam 6: Cash and Internal Controls198 Questions
Exam 7: Accounts and Notes Receivable170 Questions
Exam 8: Long-Term Assets205 Questions
Exam 9: Current Liabilities191 Questions
Exam 10: Long-Term Liabilities189 Questions
Exam 11: Corporate Reporting and Analysis200 Questions
Exam 12: Reporting Cash Flows175 Questions
Exam 13: Analysis of Financial Statements185 Questions
Exam 14: Managerial Accounting Concepts and Principles198 Questions
Exam 15: Job Order Costing and Analysis155 Questions
Exam 16: Process Costing191 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing and Analysis183 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit Analysis181 Questions
Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting178 Questions
Exam 20: Master Budgets and Performance Planning164 Questions
Exam 21: Flexible Budgets and Standard Costs179 Questions
Exam 22: Decentralization and Performance Measurement154 Questions
Exam 23: Relevant Costing for Managerial Decisions140 Questions
Exam 24: Capital Budgeting and Investment Analysis144 Questions
Exam 25: Accounting With Special Journals160 Questions
Exam 26: Time Value of Money58 Questions
Exam 27: Investments and International Operations181 Questions
Exam 28: Accounting for Partnerships126 Questions
Select questions type
Given the following information,determine the cost of goods sold for December 31 using the FIFO perpetual inventory method.
December 2: 5 units were purchased at $7 per unit.
December 9: 10 units were purchased at $9.40 per unit.
December 11: 12 units were sold at $35 per unit.
December 15: 20 units were purchased at $10.15 per unit.
December 22: 18 units were sold at $35 per unit.
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
A company markets a climbing kit and uses the perpetual inventory system to account for its merchandise.The beginning balance of the inventory and its transactions during
January were as follows:
January 1: Beginning balance of 18 units at \ 13 each. January 12: Purchased 30 units at \ 14 each. January 19: Sold 24 units at \ 30 selling price each. January 20: Purchased 24 units at \ 17 each January 27: Sold 27 units at \ 30 selling price each.
If the ending inventory is reported at $276,which inventory method was used?
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Generally accepted accounting principles require that the inventory of a company be reported at:
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
A company made the following merchandise purchases and sales during the month of May:
May 1 purchased 380 units at \ 15 each May 5 purchased 270 units at \ 17 each May 10 sold 400 units at \ 50 each May 20 purchased 300 units at \ 22 each May 25 sold 400 units at \ 50 each
There was no beginning inventory.If the company uses the LIFO periodic inventory method,what would be the cost of the ending inventory?
(Essay)
4.9/5
(40)
Apply the retail method to the following company information to calculate the cost of the ending inventory for the current period:
Cost Retail Beginning inventory \ 20,224 \ 31,600 Net purchases 59,508 97,000 Sales 89,000
(Essay)
4.7/5
(40)
A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each.On November 2,they purchased 10 units at $22 each.On November 6,they purchased 6 units at $25 each.On November 8,8 units were sold for $55 each.Using the LIFO perpetual inventory method,what was the value of the inventory on November 8 after the sale?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
An overstatement of ending inventory will cause an overstatement of assets and an understatement of equity on the balance sheet.
(True/False)
4.7/5
(39)
In applying the lower of cost or market method to inventory valuation,market is defined as:
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Given the following information,determine the cost of goods sold at November 30 using the weighted-average perpetual inventory method.
November 3: 15 units were purchased at $8 per unit.
November 11: 18 units were purchased at $9.50 per unit.
November 15: 15 units were sold at $45 per unit.
November 18: 30 units were purchased at $10.75 per unit.
November 30: 20 units were sold at $55 per.
(Essay)
4.9/5
(36)
Toys "R" Us had cost of goods sold of $8,321 million and ending inventory of $2,027 million.Based on this,its days' sales in inventory is equal to 89 days.
(True/False)
4.8/5
(32)
A company had inventory of 5 units at a cost of $20 each on November 1.On November 2,they purchased 10 units at $22 each.On November 6,they purchased 6 units at $25 each.On November 8,they sold 18 units for $54 each.Using the LIFO perpetual inventory method,what was the cost of the 18 units sold?
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
The conservatism constraint requires that when more than one estimate of the amounts that are to be received or paid in the future exist and these estimates are about equally likely,then the less optimistic amount is used.
(True/False)
4.9/5
(30)
The matching principle requires that the inventory valuation method follow the physical flow of inventory.
(True/False)
4.9/5
(31)
A company reported the following data related to its ending inventory:
Product Units Available Cost Market 849 100 \ 10 \ 11 842 75 16 14 847 60 14 13 860 40 16 20
Calculate the lower of cost or-market on both the:
(a)Inventory as a whole.
(b)Inventory applied separately to each product.
(Essay)
4.8/5
(38)
LIFO is the preferred inventory costing method when costs are rising and managers have incentives to report higher income.When income is higher,managers may earn bonuses and have more job security and a better reputation.
(True/False)
4.7/5
(38)
A company sells a climbing kit and uses the periodic inventory system to account for its merchandise.The beginning balance of the inventory and its transactions during January were as follows:
January 1: Beginning balance of 18 units at \ 13 each January 12: Purchased 30 units at \ 14 each January 19: Sold 24 units at a selling price of \ 30 each January 20: Purchased 24 units at \ 17 each January 27: Sold 27 units at a selling price of \ 30 each
If the ending inventory is reported at $357,what inventory method was used?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Not many companies take a physical count of inventory each year as they rely primarily on inventory records alone to determine the inventory value.
(True/False)
4.9/5
(32)
Showing 21 - 40 of 197
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)