Exam 23: Performance Evaluation Using Variances From Standard Costs
Exam 1: Introduction to Accounting and Business190 Questions
Exam 2: Analyzing Transactions224 Questions
Exam 3: The Adjusting Process179 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle194 Questions
Exam 5: Accounting Systems160 Questions
Exam 6: Accounting for Merchandising Businesses215 Questions
Exam 7: Inventories165 Questions
Exam 8: Sarbanes-Oxley, Internal Control, and Cash176 Questions
Exam 9: Receivables140 Questions
Exam 10: Fixed Assets and Intangible Assets170 Questions
Exam 11: Current Liabilities and Payroll169 Questions
Exam 12: Accounting for Partnerships and Limited Liability Companies190 Questions
Exam 13: Corporations: Organization, Stock Transactions, and Dividends165 Questions
Exam 14: Long-Term Liabilities: Bonds and Notes185 Questions
Exam 15: Investments and Fair Value Accounting133 Questions
Exam 16: Statement of Cash Flows160 Questions
Exam 17: Financial Statement Analysis185 Questions
Exam 18: Managerial Accounting Concepts and Principles173 Questions
Exam 19: Job Order Costing173 Questions
Exam 20: Process Cost Systems177 Questions
Exam 21: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis215 Questions
Exam 22: Budgeting188 Questions
Exam 23: Performance Evaluation Using Variances From Standard Costs161 Questions
Exam 24: Performance Evaluation for Decentralized Operations200 Questions
Exam 25: Differential Analysis and Product Pricing162 Questions
Exam 26: Capital Investment Analysis179 Questions
Select questions type
Normally standard costs should be revised when labor rates change to incorporate new union contracts.
(True/False)
4.8/5
(43)
Ruby Company produces a chair that requires 5 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,500 chairs were manufactured, using 43,600 yards at a cost of $7.55 per yard. Determine the (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance.
(Essay)
4.7/5
(30)
In most businesses, cost standards are established principally by accountants.
(True/False)
4.8/5
(35)
Standard costs should always be revised when they differ from actual costs.
(True/False)
4.9/5
(33)
If the standard to produce a given amount of product is 1,000 units of direct materials at $11 and the actual was 800 units at $12, the direct materials price variance was $800 unfavorable.
(True/False)
4.8/5
(41)
It is correct to rely exclusively on past cost data when establishing standards.
(True/False)
4.9/5
(41)
Which of the following is not a reason standard costs are separated in two components?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
The formula to compute direct materials price variance is to calculate the difference between
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
The standard costs and actual costs for direct labor for the manufacture of 2,500 actual units of product are as follows:
The amount of the direct labor rate variance is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Ruby Company produces a chair that requires 5 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $7.50. During the month, 8,400 chairs were manufactured, using 43,700 yards at a cost of $7.30 per yard. Determine the (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance.
(Essay)
5.0/5
(33)
Incurring actual indirect factory wages in excess of budgeted amounts for actual production results in a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
If the standard to produce a given amount of product is 600 direct labor hours at $15 and the actual was 500 hours at $17, the time variance was $1,700 unfavorable.
(True/False)
4.9/5
(30)
The following data is given for the Taylor Company:
Overhead is applied on standard labor hours.
Compute the direct material price and quantity variances for Taylor Company.

(Essay)
4.8/5
(26)
If the actual direct labor hours spent producing a commodity differs from the standard hours, the variance is termed a:
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Hsu Company produces a part with a standard of 5 yds. of material per unit. The standard price of one yard of material is $8.50. During the month, 8,800 parts were manufactured, using 45,700 yards of material at a cost of $8.30.
Required:
Determine the (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance.
(Essay)
4.9/5
(32)
The following data is given for the Zoyza Company:
Overhead is applied on standard labor hours.
The factory overhead controllable variance is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
A variable cost system is an accounting system where standards are set for each manufacturing cost element.
(True/False)
4.8/5
(30)
The standard price and quantity of direct materials are separated because:
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Define ideal and currently attainable standards. Which type of standard should be used and why?
(Essay)
4.8/5
(31)
Showing 21 - 40 of 161
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)