Exam 13: Building the Price Foundation
Exam 1: Creating Customer Relationships and Value Through Marketing239 Questions
Exam 2: Developing Successful Organizational and Marketing Strategies349 Questions
Exam 3: Scanning the Marketing Environment275 Questions
Exam 4: Ethical and Social Responsibility for Sustainable Marketing192 Questions
Exam 5: Understanding Consumer Behavior361 Questions
Exam 6: Understanding Organizations As Customers202 Questions
Exam 7: Understanding and Reaching Global Consumers and Markets252 Questions
Exam 8: Marketing Research: From Customer Insights to Actions287 Questions
Exam 9: Market Segmentation, Targeting, and Positioning200 Questions
Exam 10: Developing New Products and Services271 Questions
Exam 11: Managing Successful Products, Services, and Brands347 Questions
Exam 12: Services Marketing215 Questions
Exam 13: Building the Price Foundation237 Questions
Exam 14: Arriving at the Final Price319 Questions
Exam 15: Managing Marketing Channels and Supply Chains304 Questions
Exam 16: Retailing and Wholesaling329 Questions
Exam 17: Integrated Marketing Communications and Direct Marketing240 Questions
Exam 18: Advertising, Sales Promotion, and Public Relations312 Questions
Exam 19: Using Social Media and Mobile Marketing to Connect With Consumers321 Questions
Exam 20: Personal Selling and Sales Management147 Questions
Exam 21: Implementing Interactive and Multi-Channel Marketing317 Questions
Exam 22: Pulling It All Together: the Strategic Marketing Proces171 Questions
Exam 23: Building an Effective Marketing Plan83 Questions
Exam 24: Financial Aspects of Marketing24 Questions
Select questions type
Which of the following represent elements of Step 2 of the price-setting process?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
The difference between unit selling price and unit variable cost expressed on a unit basis is referred to as
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Each month, the owner of a car wash pays $2,500 in rent, $500 in utilities, $750 interest on the business loan, an insurance premium of $200, and $250 on advertising on local bus routes. A full-service car wash is priced at $10.50. Unit variable costs for the car wash are $7.50. At what level of revenue will the car wash break even?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Which of these statements regarding pricing constraints is most accurate?
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
What are the six broad objectives that an organization may pursue that tie in directly to its pricing policies?
(Essay)
4.9/5
(30)
Occasionally, prices may rise later in the product's life cycle. This is often due to
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Which of these would be an example of an objective in Step 1 of the price-setting process?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Microsoft, Sony, and Nintendo are the three principal firms in the video game console market. How much price competition is likely for video game makers?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
George and Alice Renfro decided to start a family business in 1990 to produce chowchow, a Southern regional food. To determine how they would price the chowchow, the Renfros had to examine (1) the demand for the product the cost to distribute the product to area grocery stores. The Renfros are doing which step of the price-setting process?
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
If a firm's profit is high enough for it to remain in business, a pricing objective may be to ________, which will in turn may lead to increases in market share and profit.
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Susan hired an attorney to represent her in a court case involving an auto accident. The attorney charged her a $2,000 retainer fee for the services. Terry needed a haircut; the local stylist charged him $12 for his services. Aaron mowed his neighbor's lawn; in exchange, the neighbor repaired his gutters. The attorney fees, the $12 charged by the hair stylist, and the exchange of lawn mowing for gutter repair are all examples of
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
In the purchase of the sugar substitute Splenda, you may compare it to something you know about like real sugar. Although Splenda is more expensive than sugar, it is purchased by many consumers because it sweetens with no calories. Here, the consumer is considering
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
You are selling a new line of T-shirts on the boardwalk. The selling price will be $25 per shirt. The labor cost is $5 per shirt. The administrative costs of operating the company are estimated to be $60,000 annually, and the sales and marketing expenses are $20,000 a year. Additionally, the cost of materials will be $10 per shirt. What is the break-even quantity?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
In which type of industry would a marketing director be most likely to say, "We have to let the customer know that our product is the only one that comes with its own tracking device"?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Showing 201 - 220 of 237
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)