Exam 9: Beverage Controls and Service Procedures

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

If the potential cost of a beverage is $1.60 and the targeted beverage cost is 25%, what is a reasonable menu price for the beverage?

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Correct Answer:
Verified

A

If the beginning beverage inventory was $500, purchases were $2,000, and the ending inventory was $800, beverage sales were $5,000, what is the actual beverage cost percentage?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Correct Answer:
Verified

B

Servers should enhance their knowledge of all beverages and menu items so that if customers ask them questions, they can respond knowledgeably.

Free
(True/False)
4.8/5
(36)
Correct Answer:
Verified

False

When a guest orders a glass of wine, it is important to fill the glass.

(True/False)
4.8/5
(36)

How does standard pour size of drinks contribute to your control systems?

(Essay)
4.8/5
(30)

If the menu price of a beverage is $12.95, and the potential cost of the beverage is $3.95, what is the potential beverage cost percentage of the item?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

The most frequent complaint of regular customers is that the bartender does not remember his or her preferred drink.

(True/False)
4.9/5
(35)

If the menu price of a beverage is $2.95, and the potential cost of the beverage is $.95, what is the potential beverage cost percentage of the item?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)

If a case of liquor (twelve bottles) is sold in 750 milliliter bottles for $89.90, what is the cost per ounce?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

What is the yield in a 1.5 ounce drink? What is the yield in a 1.5 ounce drink?

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)

The biggest criticism of automated dispensing systems is that they prevent the customer from seeing the bottles and therefore the brand names that are all important to them.

(True/False)
4.8/5
(33)

"Free pouring" refers to the practice bartenders have of giving their regulars a free drink now and then as a consideration for their frequent patronage.

(True/False)
4.8/5
(33)

List five ways to mismanage revenue with use of guest checks, and list controls to prevent them.

(Essay)
4.8/5
(21)

If liquor costs $0.33 per ounce, a beverage item's potential cost is $.60 based on 1 ounce of liquor, and the beverage sells for $2.95, but the bartender pours 1.3 ounces of liquor into the drink, what is the actual cost of the beverage?

(Essay)
4.8/5
(32)

Describe inventory-taking procedures.

(Essay)
4.7/5
(34)

What are the advantages and disadvantages of using automated beverage dispensing systems?

(Essay)
4.9/5
(41)

Restaurant A buys beer for $18.00 per case (twenty-four bottles), as does Restaurant B. In order to generate more business, Restaurant A sells this beer for $1.50, but Restaurant B considers this too low a markup and sells its beer for $2.95. What is the potential beverage cost at each restaurant?

(Essay)
4.9/5
(32)

If liquor costs $.40 per ounce, a beverage item's potential cost is $.60 based on 1 ounce of liquor, and the beverage sells for $2.95, but the bartender pours 1.3 ounces of liquor into the drink, what is the actual cost of the beverage?

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)

If the beginning beverage inventory was $2,000, purchases were $12,000, and the ending inventory was $3,000, beverage sales were $55,000, what is the actual beverage cost percentage?

(Essay)
4.8/5
(27)

If the potential cost of a beverage is $.85 and the targeted beverage cost is 20%, what is a reasonable menu price for the beverage?

(Essay)
4.8/5
(39)
Showing 1 - 20 of 30
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)