Exam 4: Purchase Specifications
Exam 1: Overview of the Industry and the Managers Role30 Questions
Exam 2: Menu Development30 Questions
Exam 3: Introduction to Purchasing30 Questions
Exam 4: Purchase Specifications30 Questions
Exam 5: Price and the Vendor30 Questions
Exam 6: Purchasing Controls29 Questions
Exam 7: Introduction to Beverages30 Questions
Exam 8: Beverage Procedures, From Start to Finish28 Questions
Exam 9: Beverage Controls and Service Procedures30 Questions
Exam 10: Planning for Food Profit and Controls29 Questions
Exam 11: Monthly Physical Inventory and Monthly Food Cost Calculations30 Questions
Exam 12: Revenue and Cash Handling Control30 Questions
Exam 13: Menu Analysis and Planning for Sales30 Questions
Exam 14: Staff Planning and Labor Cost Control29 Questions
Exam 15: Analyzing Cost-Volume-Profit Cvp Relationships and Marginal Contribution Break-Even MCB30 Questions
Exam 16: Budgeting and Manager ROI28 Questions
Select questions type
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one pound of potatoes?
(Multiple Choice)
4.9/5
(25)
Once you create your purchase specifications, you won't need to review or revise them until your chef writes a new menu.
(True/False)
4.9/5
(33)
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the end-product price per pound?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Perishable products are seasonal, are more frequently purchased, and their prices are less stable.
(True/False)
5.0/5
(31)
You should test products using the same conditions under which they would normally be used.
(True/False)
4.8/5
(35)
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the usable weight of the primary cut?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost per servable pound?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Showing 21 - 30 of 30
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)