Exam 4: Purchase Specifications

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one pound of potatoes?

(Multiple Choice)
4.9/5
(25)

Once you create your purchase specifications, you won't need to review or revise them until your chef writes a new menu.

(True/False)
4.9/5
(33)

You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the end-product price per pound?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

What is a "make or buy" decision?

(Essay)
4.7/5
(35)

Describe a butcher test.

(Short Answer)
4.9/5
(37)

Perishable products are seasonal, are more frequently purchased, and their prices are less stable.

(True/False)
5.0/5
(31)

You should test products using the same conditions under which they would normally be used.

(True/False)
4.8/5
(35)

You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the usable weight of the primary cut?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

What is a cost factor?

(Short Answer)
4.7/5
(33)

You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost per servable pound?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Showing 21 - 30 of 30
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)