Exam 3: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Find the sum of each of the following addition problems. 232 + 424 + 63 = _______________

(Short Answer)
4.9/5
(34)

The name for the number by which the dividend is divided is called the ____________________.

(Short Answer)
4.7/5
(37)

The common method of checking addition is to add the individual columns in reverse order.

(True/False)
4.8/5
(38)

A restaurant orders 380 pounds of pork loins. Each loin weighs 20 pounds. How many loins are contained in the shipment?

(Short Answer)
4.8/5
(35)
Match the following chapter terms to their definition.
Premises:
The number to be divided by the divisor
Responses:
multiplication
multiplier
division
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
The number to be divided by the divisor
multiplication
(Matching)
4.8/5
(32)

Find the quotient for the following division problems. The chef at the Hillside Restaurant earns $64,500 per year. If this chef works 38 weeks per year, how much does she earn in one week? (Round your answer to the nearest cent.) $_______________

(Short Answer)
4.8/5
(39)

____________________ is the act of putting things together, or combining things or units that are alike, to obtain a total quantity.

(Short Answer)
5.0/5
(34)

A 310-pound side of beef is purchased for $1,550. What is the cost per pound?

(Short Answer)
4.8/5
(37)

In one week the Prime Time Catering Company's delivery truck traveled 308 miles. They used 22 gallons of gasoline. How many miles did they average per gallon?

(Short Answer)
4.8/5
(28)

The number representing the amount of times the minuend is to be added to itself is called the multiplier.

(True/False)
4.9/5
(36)

____________________ is the act of separating a whole quantity into parts.

(Short Answer)
4.8/5
(39)

Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 2 * $_______________ = $103.48

(Short Answer)
4.9/5
(29)

Find the sum of each of the following addition problems. $271.85 + $239.86 + $74.76 + $48 + $253.07 + $55.08 = $_______________

(Short Answer)
4.8/5
(26)
Match the following chapter terms to their definition.
Premises:
An operation that tells the difference between two numbers
Responses:
addition
trading
sum
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
An operation that tells the difference between two numbers
addition
(Matching)
4.8/5
(37)

Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. $99.62 * _______________ = $498.10

(Short Answer)
4.7/5
(37)

When reviewing basic mathematical operations, subtraction is usually discussed last because it involves both multiplication and division in its operation.

(True/False)
4.9/5
(40)

Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 5,466 * 24 = _______________

(Short Answer)
4.8/5
(44)

Divisor divided by Dividend equals Quotient.

(True/False)
4.7/5
(39)
Match the following chapter terms to their definition.
Premises:
Number by which another number is to be multiplied
Responses:
remainder
multiplication
divisor
Correct Answer:
Verified
Premises:
Responses:
Number by which another number is to be multiplied
remainder
(Matching)
4.9/5
(33)

Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 77.99 * 3.9 = _______________

(Short Answer)
4.8/5
(28)
Showing 41 - 60 of 115
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)