Exam 3: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division
Exam 1: Using the Calculator31 Questions
Exam 2: Numbers, Symbols of Operations, and the Mill60 Questions
Exam 3: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division115 Questions
Exam 4: Fractions, Decimals, Ratios, and Percents80 Questions
Exam 5: Weights and Measures50 Questions
Exam 6: Using the Metric System of Measure93 Questions
Exam 7: Portion Control44 Questions
Exam 8: Converting Recipes, Yields, and Baking Formulas40 Questions
Exam 9: Food, Recipe, and Labor Costing51 Questions
Exam 10: Determining Cost Percentages and Pricing the Menu65 Questions
Exam 11: Inventory Procedures and Controlling Costs35 Questions
Exam 12: Purchasing and Receiving35 Questions
Exam 13: Daily Production Reports and Beverage Costs40 Questions
Exam 14: Front of the House and Managerial Mathematical Operations98 Questions
Exam 15: Personal Taxes, Payroll, and Financial Statements112 Questions
Select questions type
Find the sum of each of the following addition problems. 232 + 424 + 63 = _______________
(Short Answer)
4.9/5
(34)
The name for the number by which the dividend is divided is called the ____________________.
(Short Answer)
4.7/5
(37)
The common method of checking addition is to add the individual columns in reverse order.
(True/False)
4.8/5
(38)
A restaurant orders 380 pounds of pork loins. Each loin weighs 20 pounds. How many loins are contained in the shipment?
(Short Answer)
4.8/5
(35)
Match the following chapter terms to their definition.
Premises:
The number to be divided by the divisor
Responses:
multiplication
multiplier
division
Correct Answer:
Premises:
Responses:
(Matching)
4.8/5
(32)
Find the quotient for the following division problems. The chef at the Hillside Restaurant earns $64,500 per year. If this chef works 38 weeks per year, how much does she earn in one week? (Round your answer to the nearest cent.) $_______________
(Short Answer)
4.8/5
(39)
____________________ is the act of putting things together, or combining things or units that are alike, to obtain a total quantity.
(Short Answer)
5.0/5
(34)
A 310-pound side of beef is purchased for $1,550. What is the cost per pound?
(Short Answer)
4.8/5
(37)
In one week the Prime Time Catering Company's delivery truck traveled 308 miles. They used 22 gallons of gasoline. How many miles did they average per gallon?
(Short Answer)
4.8/5
(28)
The number representing the amount of times the minuend is to be added to itself is called the multiplier.
(True/False)
4.9/5
(36)
____________________ is the act of separating a whole quantity into parts.
(Short Answer)
4.8/5
(39)
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 2 * $_______________ = $103.48
(Short Answer)
4.9/5
(29)
Find the sum of each of the following addition problems. $271.85 + $239.86 + $74.76 + $48 + $253.07 + $55.08 = $_______________
(Short Answer)
4.8/5
(26)
Match the following chapter terms to their definition.
Premises:
An operation that tells the difference between two numbers
Responses:
addition
trading
sum
Correct Answer:
Premises:
Responses:
(Matching)
4.8/5
(37)
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. $99.62 * _______________ = $498.10
(Short Answer)
4.7/5
(37)
When reviewing basic mathematical operations, subtraction is usually discussed last because it involves both multiplication and division in its operation.
(True/False)
4.9/5
(40)
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 5,466 * 24 = _______________
(Short Answer)
4.8/5
(44)
Match the following chapter terms to their definition.
Premises:
Number by which another number is to be multiplied
Responses:
remainder
multiplication
divisor
Correct Answer:
Premises:
Responses:
(Matching)
4.9/5
(33)
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 77.99 * 3.9 = _______________
(Short Answer)
4.8/5
(28)
Showing 41 - 60 of 115
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)