Exam 14: Understanding Fish and Shellfish
Exam 1: The Food Service Industry36 Questions
Exam 2: Sanitation and Safety42 Questions
Exam 3: Tools and Equipment124 Questions
Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science240 Questions
Exam 5: Menus, Recipes, and Cost Management42 Questions
Exam 6: Nutrition72 Questions
Exam 7: Mise En Place46 Questions
Exam 8: Stocks and Sauces102 Questions
Exam 9: Soups48 Questions
Exam 10: Understanding Meats and Game125 Questions
Exam 11: Cooking Meats and Game41 Questions
Exam 12: Understanding Poultry and Game Birds39 Questions
Exam 13: Cooking Poultry and Game Birds50 Questions
Exam 14: Understanding Fish and Shellfish75 Questions
Exam 15: Cooking Fish and Shellfish102 Questions
Exam 16: Understanding Vegetables43 Questions
Exam 17: Cooking Vegetables55 Questions
Exam 18: Potatoes51 Questions
Exam 19: Legumes, Grains, Pasta, and Other Starches68 Questions
Exam 20: Cooking for Vegetarian Diets48 Questions
Exam 21: Salad Dressings and Salads116 Questions
Exam 22: Sandwiches30 Questions
Exam 23: Hors Doeuvres33 Questions
Exam 24: Breakfast Preparation40 Questions
Exam 25: Dairy and Beverages59 Questions
Exam 26: Sausages and Cured Foods32 Questions
Exam 27: Pâtés, Terrines, and Other Cold Foods41 Questions
Exam 28: Food Presentation and Garnish30 Questions
Exam 29: Bakeshop Production: Basic Principles and Ingredients30 Questions
Exam 30: Yeast Products74 Questions
Exam 31: Quick Breads44 Questions
Exam 32: Cakes and Icings30 Questions
Exam 33: Cookies49 Questions
Exam 34: Pies and Pastries19 Questions
Exam 35: Creams, Custards, Puddings, Frozen Desserts, and Sauces51 Questions
Exam 36: Metric Conversion Factors, Standard Can Sizes, Approximate Weight-Volume Equivalents of Dry Foods and Kitchen Math Exercises: Metric Versions46 Questions
Select questions type
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If you have 12 fl oz vegetable oil, and the unit cost is $1.30 per quart, what is the total cost of the oil? Round your answer to the nearest cent.
(Short Answer)
4.8/5
(43)
Which of the following is a basic procedure for simmering meats?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
To roast a whole inside round (top round) of beef you would
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Many chefs prefer not to use convection ovens for roasting because the oven can cause:
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
Broiled steaks and chops are best seasoned after they are cooked.
(True/False)
4.8/5
(38)
Which of the following is applied to a meat or poultry item before being barbecued?
(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
Tough meat items are usually cooked sous vide at a temperature of __________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-In the barbecued spareribs recipe, you have 29 360-g portions of fresh pork spareribs. Calculate the RCF to determine the amount of fresh pork ribs needed for a desired yield of 80 360-g portions. Round your answer to the nearest hundredth.
(Short Answer)
4.8/5
(37)
Some chefs believe that salting meat before it is broiled is not a good idea because salt __________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(48)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If you have 75 g tomato purée, and the unit cost is $3.94 per kg, what is the total cost of the tomato purée? Round your answer to the nearest cent.
(Short Answer)
4.8/5
(37)
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If you need 9 lb of raw spareribs to make 10 twelve-oz portions of barbecued spareribs, what weight of spareribs is needed to make 15 twelve-oz portions of barbecued spareribs? Round your answer to the nearest tenth.
(Short Answer)
4.8/5
(42)
The main advantage of using mirepoix when roasting meats is to add flavor to the gravy.
(True/False)
4.8/5
(34)
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If you need 3 oz spice rub to make 10 twelve-oz portions of barbecued spareribs, how much spice rub is needed to make 15 twelve-oz portions of barbecued spareribs? Round your answer to the nearest tenth.
(Short Answer)
4.9/5
(28)
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-You have 2 1/2 oz celery, and the price of the celery has increased to $1.10 per pound. What is the total cost of the celery? Round your answer to the nearest cent.
(Short Answer)
4.8/5
(36)
For braised meats, the liquid may be thickened either before or after the meat is cooked.
(True/False)
4.8/5
(39)
What is the main reason for searing a roast at a high temperature before finishing it at a lower temperature?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-In the barbecued spareribs recipe, you have 19 360-g portions of fresh pork spareribs. Calculate the RCF to determine the amount of fresh pork ribs needed for a desired yield of 30 360-g portions. Round your answer to the nearest hundredth.
(Short Answer)
4.9/5
(33)
Showing 41 - 60 of 75
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)