Exam 8: Nonlinear Programming and Evolutionary Optimization
Exam 1: Introduction to Modeling and Decision Analysis74 Questions
Exam 2: Introduction to Optimization and Linear Programming73 Questions
Exam 3: Modeling and Solving Lp Problems in a Spreadsheet75 Questions
Exam 4: Sensitivity Analysis and the Simplex Method77 Questions
Exam 5: Network Modeling84 Questions
Exam 6: Integer Linear Programming88 Questions
Exam 7: Goal Programming and Multiple Objective Optimization65 Questions
Exam 8: Nonlinear Programming and Evolutionary Optimization69 Questions
Exam 9: Regression Analysis82 Questions
Exam 10: Data Mining102 Questions
Exam 11: Time Series Forecasting81 Questions
Exam 12: Introduction to Simulation Using Analytic Solver Platform70 Questions
Exam 13: Queuing Theory87 Questions
Exam 14: Decision Analysis116 Questions
Exam 15: Project Management Online65 Questions
Select questions type
The main difference between linear LP)and nonlinear programming problems NLP)is that
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Exhibit 8.1
The following questions pertain to the problem and spreadsheet below.
A company makes products A and B from 2 resources,labor and material.The company wants to determine the selling price which will maximize profits.A unit of A costs 25 to make and demand is estimated to be 20 ? .10 * Price of A.A unit of B costs 18 to make and demand is estimated to be 30 ? .07 * Price of B.The utilization of labor and materials and the available quantity of resources is shown in the table.A reasonable price for the products is between 100 and 200.
Product A B Avalable resources Labor hr/unit) 3 2 150 Material ounces/unit) 1 2 200 Manufacturing cost \/ unit) 25 18 Demand units) 20-.1 30-.0
Let X1 = demand for As and X2 = demand for Bs.Let P1 = price for As and P2 = price for Bs
-A company wants to locate a new warehouse to minimize the distance traveled by its delivery trucks.It has four stores and their coordinates are listed in the accompanying spreadsheet.What formula goes in cell D9 of the spreadsheet?
A 1 2 X-Coordinate Y-Coordinate 3 Warehouse 103.800 101.000 Distance: 4 Store 1 100 130 70.082 5 Store 2 90 60 84.424 6 Store 3 210 80 50.749 7 Store 4 180 110 18.532 8 9 Total Distance: 223.787

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
If the "Standard LP/Quadratic Engine" option is chosen in the Analytic Solver Platform ASP)task pane,ASP
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Exhibit 8.1
The following questions pertain to the problem and spreadsheet below.
A company makes products A and B from 2 resources,labor and material.The company wants to determine the selling price which will maximize profits.A unit of A costs 25 to make and demand is estimated to be 20 ? .10 * Price of A.A unit of B costs 18 to make and demand is estimated to be 30 ? .07 * Price of B.The utilization of labor and materials and the available quantity of resources is shown in the table.A reasonable price for the products is between 100 and 200.
Product A B Avalable resources Labor hr/unit) 3 2 150 Material ounces/unit) 1 2 200 Manufacturing cost \/ unit) 25 18 Demand units) 20-.1 30-.0
Let X1 = demand for As and X2 = demand for Bs.Let P1 = price for As and P2 = price for Bs
-An office supply company is attempting to determine the order quantity for laser printer toner cartridges which are sold to local businesses.Annual demand is 20,000 units and each cartridge costs the store $25.It costs $30 to place an order and the inventory carrying cost rate is 25% of the value of the item.The following spreadsheet has been set up to solve the problem.What cell is the variable cell in this problem?
A B 1 2 3 Annual Demand: 20,000 4 5 Cost per Unit: \2 5 6 Ordering Cost: \ 30 7 Carrying Cost: 25\% 8 9 Order Quantity: 483.73 10 11 Total Cost: \ 502,738.61

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
A company wants to locate a new warehouse to minimize the distance travelled by its delivery trucks.It has four stores and their coordinates are listed in the below.
Formulate the objective function for this problem.Let X and Y represent the X,Y coordinates of the new warehouse.
(Essay)
4.9/5
(38)
Exhibit 8.1
The following questions pertain to the problem and spreadsheet below.
A company makes products A and B from 2 resources,labor and material.The company wants to determine the selling price which will maximize profits.A unit of A costs 25 to make and demand is estimated to be 20 ? .10 * Price of A.A unit of B costs 18 to make and demand is estimated to be 30 ? .07 * Price of B.The utilization of labor and materials and the available quantity of resources is shown in the table.A reasonable price for the products is between 100 and 200.
Product A B Avalable resources Labor hr/unit) 3 2 150 Material ounces/unit) 1 2 200 Manufacturing cost \/ unit) 25 18 Demand units) 20-.1 30-.0
Let X1 = demand for As and X2 = demand for Bs.Let P1 = price for As and P2 = price for Bs
-How much are additional units of Labor worth based on the following sensitivity report?
Changing Cells
Final Reduced
Cell Name Value Gradient
$B$4 Number to make: X1 9.42 0
$C$4 Number to make: X2 1.71 0
Constraints
Final Lagrange
Cell Name Value Multiplier

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
An office supply company is attempting to determine the order quantity for Mt.White fountain pens which are sold to local executives.Annual demand is 5,000 units and each pen costs the store $50.It costs $75 to place an order and the inventory carrying cost rate is 30% of the value of the item.
What values should go in cells B3:B11 of the spreadsheet for this problem if Q = 223.61?
A B 1 2 3 Annual Demand: 4 5 Cost per Unit: 6 Ordering Cost: 7 Carying Cost: 9 Order Quantity: 10 11 Total Cost:
(Essay)
4.9/5
(32)
Exhibit 8.1
The following questions pertain to the problem and spreadsheet below.
A company makes products A and B from 2 resources,labor and material.The company wants to determine the selling price which will maximize profits.A unit of A costs 25 to make and demand is estimated to be 20 ? .10 * Price of A.A unit of B costs 18 to make and demand is estimated to be 30 ? .07 * Price of B.The utilization of labor and materials and the available quantity of resources is shown in the table.A reasonable price for the products is between 100 and 200.
Product A B Avalable resources Labor hr/unit) 3 2 150 Material ounces/unit) 1 2 200 Manufacturing cost \/ unit) 25 18 Demand units) 20-.1 30-.0
Let X1 = demand for As and X2 = demand for Bs.Let P1 = price for As and P2 = price for Bs
-Refer to Exhibit 8.1.What formula is used in cell B7 of the spreadsheet for this problem?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Showing 61 - 69 of 69
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)