Exam 6: Variable Costing and Analysis
Exam 1: Managerial Accounting Concepts and Principles251 Questions
Exam 2: Job Order Costing and Analysis216 Questions
Exam 3: Process Costing and Analysis231 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing and Analysis223 Questions
Exam 5: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis248 Questions
Exam 6: Variable Costing and Analysis202 Questions
Exam 7: Master Budgets and Performance Planning215 Questions
Exam 8: Flexible Budgets and Standard Costs221 Questions
Exam 9: Performance Measurement and Responsibility Accounting210 Questions
Exam 10: Relevant Costing for Managerial Decisions145 Questions
Exam 11: Capital Budgeting and Investment Analysis157 Questions
Exam 12: Reporting Cash Flows240 Questions
Exam 13: Analysis of Financial Statements235 Questions
Exam 14: Time Value of Money83 Questions
Exam 15: Lean Principles and Accounting27 Questions
Exam 16: Accounting for Business Transactions251 Questions
Select questions type
For short-term pricing decisions, absorption costing is an appropriate costing method to use.
(True/False)
4.8/5
(39)
Identify the treatment of each of the following costs under variable costing and absorption costing:
Variable Costing Absorption Costing Product Cost Period Cost Product Cost Period Cost 1. Direct materials 2. Direct labor 3. Variable manufacturing overhead 4. Fixed manufacturing overhead 5. Variable selling 6. Fixed selling 7. Variable administrative 8. Fixed administrative
(Essay)
4.8/5
(44)
Under variable costing, product costs consist of direct labor, direct materials, and ________.
(Short Answer)
4.8/5
(40)
Chance, Inc. sold 3,000 units of its product at a price of $72 per unit. Total variable cost per unit is $51, consisting of $32 in variable production cost and $19 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Fanelli Company had net income of $678,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 5,000 units and 4,200 units, respectively. Assume the fixed overhead cost per unit was $.50 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?
(Essay)
4.8/5
(41)
Under absorption costing, the product unit cost consists of direct labor, direct materials, variable overhead, and ________.
(Short Answer)
5.0/5
(26)
Alexis Co. reported the following information for May:
What is the manufacturing margin for Part A?

(Multiple Choice)
5.0/5
(43)
[The following information applies to the questions displayed below.]
Cool Pools, a manufacturer of above ground pools, began operations on January 1 of the current year. During this time, the company produced 45,000 units and sold 44,000 units at a sales price of $60 per unit. Cost information for this year is shown in the following table:
-Given the Cool Pools Company data, what is net income using absorption costing?
![[The following information applies to the questions displayed below.] Cool Pools, a manufacturer of above ground pools, began operations on January 1 of the current year. During this time, the company produced 45,000 units and sold 44,000 units at a sales price of $60 per unit. Cost information for this year is shown in the following table: -Given the Cool Pools Company data, what is net income using absorption costing?](https://storage.examlex.com/TB6948/11eaadfd_cd31_90d5_95d8_07ba580e574a_TB6948_00_TB6948_00.jpg)
(Multiple Choice)
4.7/5
(29)
Chilly Chips, Inc., a producer of ice cream, began operations this year. During this year, the company produced 160,000 cartons of ice cream and sold 145,000. At year-end, the company reported the following income statement using absorption costing:
Production costs per carton total $3.50, which consists of $2.30 in variable production costs and $1.20 in fixed production costs (based on the 160,000 units produced). Sixty percent of total selling and administrative expenses are variable. Compute net income under variable costing.

(Essay)
4.7/5
(34)
Lukin Corporation reports the following first year production cost information.
Units produced 62,000 units Units sold 59,000 units Direct labor \ 41 per unit Direct materials \ 15 per unit Variable overhead \ 150 per unit Fixed overhead \ 4,340,000 in total a. Compute production cost per unit under variable costing.
b. Compute production cost per unit under absorption costing.
c. Determine the cost of ending inventory using variable costing.
d. Determine the cost of ending inventory using absorption costing.
(Essay)
5.0/5
(36)
Given the following data, total product cost per unit under variable costing is $10.75.


(True/False)
4.9/5
(34)
Toth, Inc. had net income of $950,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 60,000 units and 56,000 units, respectively. Assume the fixed overhead cost per unit was $.85 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?
(Essay)
4.8/5
(33)
A per unit cost that is constant at all production levels is a ________ cost per unit.
(Short Answer)
4.9/5
(36)
Stonehenge Inc., a manufacturer of landscaping blocks, began operations on April 1 of the current year. During this time, the company produced 750,000 units and sold 720,000 units at a sales price of $9 per unit. Cost information for this period is shown in the following table:
Production costs Direct materials \ 1.80 per unit Direct labor \ .30 per unit Variable overhead \ 495,000 in total Fixed overhead \ 450,000 in total Non production costs Variable selling and administrative \ 18,000 in total Fixed selling and administrative \ 53,000 in total a. Prepare Stonehenge's December 31st income statement for the current year under absorption costing.
b. Prepare Stonehenge's December 31st income statement for the current year under variable costing.
(Essay)
4.8/5
(36)
Given the following data, calculate product cost per unit under variable costing. 

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
________ is the amount remaining from sales revenues after cost of goods sold has been deducted.
(Short Answer)
4.7/5
(34)
Information presented in a variable costing format can assist management when making short-term pricing decisions.
(True/False)
4.8/5
(40)
Given the following data, total product cost per unit under variable costing is $7.09.


(True/False)
4.7/5
(38)
Jeter Corporation had net income of $212,000 based on variable costing. Beginning and ending inventories were 6,000 units and 10,000 units, respectively. Assume the fixed overhead per unit was $4 for both the beginning and ending inventory. What is net income under absorption costing?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Which of the following best describes costs assigned to the product under the variable costing method? Direct labor (DL)
Direct materials (DM)
Variable selling and administrative (VSA)
Variable manufacturing overhead (VOH)
Fixed selling and administrative (FSA)
Fixed manufacturing overhead (FOH)
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Showing 61 - 80 of 202
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)