Exam 3: Consumer Behavior
Exam 1: Preliminaries78 Questions
Exam 2: The Basics of Supply and Demand139 Questions
Exam 3: Consumer Behavior134 Questions
Exam 4: Individual and Market Demand131 Questions
Exam 5: Uncertainty and Consumer Behavior150 Questions
Exam 6: Production125 Questions
Exam 7: The Cost of Production178 Questions
Exam 8: Profit Maximization and Competitive Supply164 Questions
Exam 9: The Analysis of Competitive Markets183 Questions
Exam 10: Market Power: Monopoly and Monopsony158 Questions
Exam 11: Pricing With Market Power130 Questions
Exam 12: Monopolistic Competition and Oligopoly120 Questions
Exam 13: Game Theory and Competitive Strategy150 Questions
Exam 14: Markets for Factor Inputs134 Questions
Exam 15: Investment, Time, and Capital Markets153 Questions
Exam 16: General Equilibrium and Economic Efficiency126 Questions
Exam 17: Markets With Asymmetric Information133 Questions
Exam 18: Externalities and Public Goods131 Questions
Exam 19: Behavioral Economics101 Questions
Select questions type
Suppose that a consumer's increase in nominal income from the base year exceeds the inflation level given by a Paasche cost of living index for their level of purchases:
Is this information enough to imply how the consumer's level of well-being has changed? (Hint: Use a revealed preference argument.)

(Essay)
4.8/5
(42)
Jane lives in a dormitory that offers soft drinks and chips for sale in vending machines. Her utility function is
(where S is the number of soft drinks per week and C the number of bags of chips per week), so her marginal utility of S is 3C and her marginal utility of C is 3S. Soft drinks are priced at $0.50 each, chips $0.25 per bag.
a. Write an expression for Jane's marginal rate of substitution between soft drinks and chips.
b. Use the expression generated in part (a) to determine Jane's optimal mix of soft drinks and chips.
c. If Jane has $5.00 per week to spend on chips and soft drinks, how many of each should she purchase per week?

(Essay)
4.9/5
(42)
Pedro buys market basket A that includes 10 books at a price of $20 per book and 10 DVDs at a price of $10 per DVD. Market basket B contains 12 books and 12 DVDs. Based on this information, which of the following statements is NOT true?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
George has a fixed income and can afford at most 7 units of X if he spends his entire income on X. Alternatively, if he spends all his income on Y, he can afford at most 6 units of Y. Draw George's budget line and an indifference curve such that George chooses to buy 4 pieces of X. Martha has the same income and faces the same prices, yet she chooses to buy 2 pieces of X. In equilibrium, what is George's subjective value of X in terms of Y? What is Martha's?
(Essay)
4.7/5
(29)
Define the marginal rate of substitution. Using this concept, explain why market basket A is not utility maximizing while market basket B is utility maximizing. 

(Essay)
4.8/5
(33)
A consumer maximizes satisfaction at the point where his valuation of good X, measured as the amount of good Y he would willingly give up to obtain an additional unit of X, equals:
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Use the following statements to answer this question: I. The equal marginal principle may be used to characterize the maximum utility consumption decision even if the diminishing MRS assumption does not hold.
II) The equal marginal principle implies that the MRS at the optimal consumption bundle is always equal to the price ratio.
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Consider the following three market baskets:Table 3.1
-Goods that are considered "bads" have this characteristic:

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Jane is attempting to maximize utility by selecting a market basket of goods. For each of the goods in the market basket the marginal utility per dollar spent is equal. There are some goods which are affordable but do not appear in the Jane's market basket. If Jane has maximized utility, the marginal utility per dollar spent on each of the goods that does not appear in the market basket is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Which price index tends to understate the impact of price changes on consumers?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
If the quantity of good A (QA) is plotted along the horizontal axis, the quantity of good B (QB) is plotted along the vertical axis, the price of good A is PA, the price of good B is PB and the consumer's income is I, then the slope of the consumer's budget constraint is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
You may consume ice cream or frozen yogurt, and ice cream consumption is plotted along the horizontal axis of your indifference map. The prices are denoted PY for frozen yogurt and PIC for ice cream. Under what condition will you only consume frozen yogurt?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Figure 3.1.1
-A curve that represents all combinations of market baskets that provide the same level of utility to a consumer is called:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Figure 3.1.8
-Refer to Figure 3.1.8 above. This indifference map shows that this consumer:

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Scenario 3.1:
Andy derives utility from two goods, potato chips (Qp) and Cola (Qc). Andy receives zero utility unless he consumes some of at least one good. The marginal utility that he receives from the two goods is given as follows:
-Refer to Scenario 3.1. If the price of potato chips is $0.50 and the price of Cola is $4.00, and Andy has an income of $14.50, how many units of potato chips will he consume?

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
A team of researchers has conducted a study of the well-being of the citizens of the island nation of Zarasa. Using a scale from 1 (least happy) to 10 (most happy), the researchers find that citizens who earn 100 Zarutas per year have a mean happiness of 2.0, those who earn 200 Zarutas per year have a mean happiness of 6.0, and those who earn 300 Zarutas per year have a mean happiness of 7.0. The researchers should make which of the following conclusions?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Sue views hot dogs and hot dog buns as perfect complements in her consumption, and the corners of her indifference curves follow the 45-degree line. Initially, the price of hot dogs is $3 per package (8 hot dogs), the price of buns is $3 per package (8 hot dog buns), and Sue's budget is $48 per month. How does her optimal consumption bundle change if the price of hot dog buns increases to $5 per package?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Showing 81 - 100 of 134
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)