Exam 24: Standard Costs and Balanced Scorecard
Exam 1: Accounting in Action243 Questions
Exam 2: The Recording Process195 Questions
Exam 3: Adjusting the Accounts219 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle225 Questions
Exam 5: Accounting for Merchandising Operations Perpetual Approach209 Questions
Exam 6: Inventories Periodic Approach203 Questions
Exam 7: Fraud, Internal Control, and Cash229 Questions
Exam 8: Accounting for Receivables238 Questions
Exam 9: Plant Assets, Natural Resources, and Intangible Assets291 Questions
Exam 10: Liabilities267 Questions
Exam 11: Corporations: Organization, Stock Transactions, and Stockholders Equity341 Questions
Exam 12: Statement of Cash Flows161 Questions
Exam 13: Financial Statement Analysis259 Questions
Exam 14: Managerial Accounting213 Questions
Exam 15: Job Order Costing205 Questions
Exam 16: Process Costing182 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing185 Questions
Exam 18: Cost-Volume-Profit210 Questions
Exam 19: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues102 Questions
Exam 20: Incremental Analysis203 Questions
Exam 21: Pricing144 Questions
Exam 22: Budgetary Planning213 Questions
Exam 23: Budgetary Control and Responsibility Accounting210 Questions
Exam 24: Standard Costs and Balanced Scorecard204 Questions
Exam 25: Planning for Capital Investments192 Questions
Exam 26: Time Value of Money46 Questions
Exam 27: Investments202 Questions
Exam 28: Payroll Accounting38 Questions
Exam 29: Subsidiary Ledgers and Special Journals87 Questions
Exam 30: Other Significant Liabilities40 Questions
Select questions type
The per-unit standards for direct labor are 1.5 direct labor hours at $15 per hour. If in producing 2,400 units, the actual direct labor cost was $46,000 for 3,000 direct labor hours worked, the total direct labor variance is
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
The standard unit cost is used in the calculation of which of the following variances? 

(Short Answer)
4.7/5
(44)
Standard cost is the industry average cost for a particular item.
(True/False)
4.7/5
(32)
Pepper Industries uses a standard cost accounting system. During March, 2016, the company reported the following manufacturing variances:
In addition, 15,000 units of product were sold at $18 per unit. Each unit sold had a standard cost of $14. Selling and administrative expenses for the month were $15,000.
Instructions
Prepare an income statement for management for the month ending March 31, 2016.

(Essay)
4.8/5
(42)
In Zero Company's income statement, they report gross profit of $55,000 at standard and the following variances:
Materials price $ 420 F
Materials quantity 600 F
Labor price 420 U
Labor quantity 1,000 F
Overhead 900 F
Zero would report actual gross profit of
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Dillon has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2,000 units, Dillon used 3,850 hours of labor at a total cost of $46,970. Dillon's total labor variance is
(Multiple Choice)
4.8/5
(51)
In October, Glazier Inc. reports 42,000 actual direct labor hours, and it incurs $194,000 of manufacturing overhead costs. Standard hours allowed for the work done is 40,000 hours. Glazier's predetermined overhead rate is $5.00 per direct labor hour.
Instructions
Compute the total manufacturing overhead variance.
(Essay)
4.9/5
(49)
The standard direct labor cost for producing one unit of product is 5 direct labor hours at a standard rate of pay of $20. Last month, 15,000 units were produced and 73,500 direct labor hours were actually worked at a total cost of $1,350,000. The direct labor quantity variance was
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
A variance is the difference between actual costs and standard costs.
(True/False)
4.9/5
(41)
The following direct materials data pertain to the operations of Wright Co. for the month of December.
Standard materials price $5.00 per pound
Actual quantity of materials purchased and used 16,500 pounds
The standard cost card shows that a finished product contains 4 pounds of materials. The 16,500 pounds were purchased in December at a discount of 4% from the standard price. In December, 4,000 units of finished product were manufactured.
Instructions
Prepare a matrix for materials and calculate the materials variances. 

(Essay)
4.8/5
(28)
Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $6 per pound. In producing 2,000 units, Dillon used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135. Dillon's materials quantity variance is
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
In using variance reports, top management normally looks carefully at every variance.
(True/False)
4.8/5
(33)
Caroline, Inc. planned to produce 20,000 units of product and work 100,000 direct labor hours in 2016. Manufacturing overhead at the 100,000 direct labor hours level of activity was estimated to be:
At the end of 2016, 19,000 units of product were actually produced and 98,000 actual direct labor hours were worked. Total actual overhead costs for 2016 were $935,000.
Instructions
(a) Compute the total overhead variance.
(b) Compute the overhead controllable variance.
(c) Compute the overhead volume variance.

(Essay)
4.9/5
(39)
The perspectives included in the balanced scorecard approach include all of the following except the
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
The difference between actual quantity of materials times the standard price and standard quantity times the standard price is the materials ________________ variance.
(Short Answer)
4.9/5
(33)
Showing 61 - 80 of 204
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)