Exam 24: Standard Costs and Balanced Scorecard

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

The materials price variance is normally caused by the production department.

(True/False)
4.9/5
(49)

When is a variance considered to be 'material'?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Lumberman Manufacturing provided the following information about its standard costing system for 2016: Standard Data Actual Data Materials 10 lbs. @ $4 per lbs. Produced 4,000 units Labor 3 hrs. @ $21 per hr. Materials purchased 50,000 lbs. for $215,000 Budgeted production 3,500 units Materials used 41,000 lbs. Labor worked 11,000 hrs. costing $220,000 Instructions Determine the amount of the materials price variance. By how much will the materials price variances differ if the price variance is determined at the time of production?

(Essay)
4.8/5
(36)

All Urban Company produces a product requiring 4 pounds of material costing $3.50 per pound. During December, All Urban purchased 4,200 pounds of material for $14,112 and used the material to produce 500 products. What was the materials price variance for December?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

In using variance reports, top management normally looks for _________________ variances.

(Short Answer)
4.9/5
(37)

Seven Manufacturing Corporation uses both standards and budgets. The company estimates that production for the year will Instructions Compute the estimates for (a) a standard cost and (b) a budgeted cost.

(Essay)
4.8/5
(34)

The predetermined overhead rate for Zane Company is $5, comprised of a variable overhead rate of $3 and a fixed rate of $2. The amount of budgeted overhead costs at normal capacity of $150,000 was divided by normal capacity of 30,000 direct labor hours, to arrive at the predetermined overhead rate of $5. Actual overhead for June was $8,900 variable and $5,400 fixed, and 1,500 units were produced. The direct labor standard is 2 hours per unit produced. The total overhead variance is

(Multiple Choice)
4.7/5
(30)

Clark Company manufactures a product with a standard direct labor cost of two hours at $18.00 per hour. During July, 2,000 units were produced using 4,200 hours at $18.30 per hour. The labor price variance was

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Edgar, Inc. has a materials price standard of $2.00 per pound. Six thousand pounds of materials were purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials used was 6,000 pounds, although the standard quantity allowed for the output was 5,400 pounds. Edgar, Inc.'s materials quantity variance is

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

It is possible that a company's financial statements may report inventories at

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

A company purchases 20,000 pounds of materials. The materials price variance is $4,000 favorable. What is the difference between the standard and actual price paid for the materials?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Standards may be useful in setting selling prices for finished goods.

(True/False)
4.9/5
(37)

Standard cost + price variance + quantity variance = Budgeted cost.

(True/False)
4.7/5
(33)

In reviewing the activities of the Mixing Department for the month of June, the manager of the department notices that there was an unfavorable materials price variance for the month and there was an unfavorable materials quantity variance. Under what circumstances, if any, can the responsibility for each variance be placed on (a) the purchasing department and (b) the production department?

(Essay)
4.8/5
(35)

The matrix approach to variance analysis

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

The investigation of a materials quantity variance usually begins in the

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Shipp, Inc. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2016, Shipp purchases 24,000 pounds of material for $99,200 when the standard price per pound is $4. During 2016, Shipp uses 22,000 pounds to make 12,000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

The standard cost of Product 245 manufactured by Albert Industries includes 2 pounds of direct materials at $4.00 per pound. During September, 40,000 pounds of direct materials are purchased at a cost of $3.85 per pound, and all of the direct materials are used to produce 19,000 units of Product 245. Instructions (a) Compute the materials price and quantity variances. (b) Journalize the purchase of the materials and the issuance of the materials, assuming a standard cost system is used.

(Essay)
4.8/5
(36)

If standard costs are incorporated into the accounting system,

(Multiple Choice)
4.8/5
(45)

If the actual direct labor hours worked is greater than the standard hours, the labor quantity variance will be ___________________, and the labor rate variance will be ____________________ if the standard rate of pay is greater than the actual rate of pay.

(Short Answer)
4.8/5
(35)
Showing 141 - 160 of 204
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)