Exam 13: Building the Price Foundation
Exam 1: Creating Customer Relationships and Value Through Marketing264 Questions
Exam 2: Developing Successful Organizational and Marketing Strategies330 Questions
Exam 3: Scanning the Marketing Environment339 Questions
Exam 4: Ethical and Social Responsibility for Sustainable Marketing203 Questions
Exam 5: Understanding Consumer Behavior361 Questions
Exam 6: Understanding Organizations As Customers264 Questions
Exam 7: Understanding and Reaching Global Consumers and Markets338 Questions
Exam 8: Marketing Research: From Customer Insights to Actions300 Questions
Exam 9: Market Segmentation,Targeting,and Positioning240 Questions
Exam 10: Developing New Products and Services305 Questions
Exam 11: Managing Successful Products,Services,and Brands404 Questions
Exam 12: Services Marketing218 Questions
Exam 13: Building the Price Foundation312 Questions
Exam 14: Arriving at the Final Price398 Questions
Exam 15: Managing Marketing Channels and Supply Chains344 Questions
Exam 16: Retailing and Wholesaling398 Questions
Exam 17: Integrated Marketing Communications and Direct Marketing334 Questions
Exam 18: Advertising, Sales Promotion, and Public Relations383 Questions
Exam 19: Using Social Media and Mobile Marketing to Connect With Consumers182 Questions
Exam 20: Personal Selling and Sales Management340 Questions
Exam 21: Implementing Interactive and Multi-Channel Marketing281 Questions
Exam 22: Pulling It All Together: The Strategic Marketing Process254 Questions
Select questions type
Which of the following statements regarding price changes is most accurate?
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Figure 13-4
-Using Figure 13-4 above,how much price competition is likely for bushels of wheat?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
particular type of competition dramatically influences the range of price competition and,in turn,
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Netflix used to charge $14.99 per month for its movie rental service.However,when Blockbuster introduced the same service at $13.99,Netflix then dropped its price to $13.99.Netflix most likely made this price reduction in an attempt to
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
Ampro-Mag is a small company that makes materials for safely controlling hazardous spills of all kinds.It sells these items as a neutralizing kit priced at $100 each.The costs of the materials that go into each kit are $25.It costs $5 in labor to assemble a kit.The company has monthly expenses of $1,000 for rent and insurance,$200 for heat and electricity,$300 for advertising in trade journals,and $3,000 for the monthly salary of its owner.Ampro-Mag's average revenue per unit is
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Marginal cost is the change in total cost that results from
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Figure 13-2
-Figure 13-2 above represents the six steps in the price-setting process."A" represents the step at which a firm would

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
break-even point (BEP)= [Fixed cost ÷ (Unit price − __________)].
(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
Which of the following statements about consumer demand as a pricing constraint is most accurate?
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
the following competitive markets from LEAST competitive to most competitive.
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Figure 13-12
-Figure 13-12 above is drawn to show that variable costs are smaller than fixed costs when the firm sells

(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
There are more than 100 companies that manufacture natural and artificial flavorings used to enhance the taste of food before it is sold to consumers.Many of these manufacturers are regional operations.Many differentiate themselves from the competition in their advertising by specializing in one or two types of foods for which they provide flavorings.Some use their distribution strategies as a means of differentiating themselves from their competition.This industry is most likely an example of
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
recently graduated business student decided to open a small Internet café serving a variety of unusual nonalcoholic beverages from around the world.He carefully used all the pricing formulas he learned in school and set a goal to break even the first six months and make a moderate profit for the next six months,at which time he would review his pricing strategies.Within a week after opening,every seat was filled and he had to replenish his beverage orders several times.At his six-month review,he was devastated to find that despite huge sales,he had actually lost money.He realized it wasn't his "math" that was wrong; he forgot to include monthly expenses such as toilet paper,paper towels,hand soap,and trash removal fees in his calculations.These costs should have appeared as __________ in his break-even analysis.
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
Forever Quilting is a company that designs and distributes quilting kits.The kits are priced at $120 each.The costs of the materials that go into each kit are $45.It costs $5 in labor to assemble a kit.The company has monthly expenses of $1,000 for rent and insurance,$200 for heat and electricity,$500 for advertising in quilting magazines,and $3,500 for the monthly salary of its owner.Forever Quilting's marginal revenue is
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
you wanted to buy a McDonald's Big Mac,small fries,and a small drink separately,it you cost you $6.19.However,if you purchased these three items together as part of the firm's Extra Value Meal package,you would pay only $4.39,savings 80¢.This "Extra Value Meal" price serves as __________ to you and other consumers,who compare the costs and benefits of substitute items to a bundle containing those items.
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Showing 181 - 200 of 312
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)