Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -What is the cooked yield test cost of potatoes if roasting 10 kg of potatoes yields 9 kg, and the as-purchase cost is $0.60 per kg? round to the nearest penny.

(Short Answer)
4.9/5
(39)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -You have 800 g AP bananas. What is your EP weight if the yield after trimming is 70 percent?

(Short Answer)
4.9/5
(43)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -Convert 84° C to Fahrenheit. Remember to round your answer to the nearest tenth.

(Short Answer)
4.9/5
(43)

Which of the following must actually be from the place indicated in its name?

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)

Does one L of syrup equal one kg of syrup?

(True/False)
4.7/5
(36)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -4/8 - 1/8 =_____________

(Short Answer)
4.9/5
(33)

Math (U.S.) -Four pts of water equals roughly how many pounds of water?

(Short Answer)
4.8/5
(41)

A meat item accompanied by one vegetable and one starch item is an example of a three-course meal.

(True/False)
4.9/5
(32)

Fill in the blanks by making the correct conversion. -64 oz = __________ lb

(Short Answer)
4.9/5
(44)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -The prime rib has an AP weight of 4.5 kg. When cooked in a combi oven, it may have a percent yield of 70. If the as-purchased cost is $13.25 per kg, what is the cooked yield test cost? Round your answer to the nearest penny.

(Short Answer)
4.9/5
(33)

Math (U.S.) -A recipe for chicken noodle soup yields 5 gallons. What is the portion size in fl oz if this batch of soup is for 80 guests?

(Short Answer)
4.8/5
(34)

Portion cost is the same as __________ cost.

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Which of the following is true about the menu?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the giblets are accidentally discarded, how much will the raw yield test cost of chicken breasts increase per kg? Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the giblets are accidentally discarded, how much will the raw yield test cost of chicken breasts increase per kg?

(Short Answer)
4.8/5
(39)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -The prime rib has an AP weight of 9 kg and a percent yield of 60%. If the as-purchased cost of prime rib is $6.00 per kg, what is the new cooked yield test cost for prime rib?

(Short Answer)
4.9/5
(38)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -Convert the fraction 1/5 into a decimal.

(Short Answer)
4.8/5
(38)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -2/3 + 1/2 =______________

(Short Answer)
4.9/5
(38)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -Calculate the RCF (recipe conversion factor) for a new yield of 2000 g blueberry muffin batter. The original yield of the recipe is 3357 g. Round your answer to the nearest tenth.

(Short Answer)
4.9/5
(33)

Math (U.S.) -If the price of whole chickens is $2.40 per pound, what is the cooked yield test cost if the yield of a 4 pound chicken is 3.35 pounds?

(Short Answer)
4.9/5
(37)

Fill in the blanks by making the correct conversion. -16 pt = __________ gal

(Short Answer)
4.7/5
(35)
Showing 81 - 100 of 240
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)