Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Which of the following combinations is correct?

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

The EP weight of an item is the weight of that item when it __________.

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Math (U.S.) -Three oz. of whole eggs equals roughly how many fl oz. of whole eggs?

(Short Answer)
4.8/5
(36)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -You have 660 g AP apples. What is your EP weight if the yield after trimming is 75 percent?

(Short Answer)
4.9/5
(36)

Weight is used most often for measuring __________, whereas volume is used most often for measuring _________.

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Math (U.S.) -A recipe calls for 9 ounces of sour cream. If the EP unit cost of the sour cream is $2.95 per pound, what is the ingredient cost? Remember to round your answer to the nearest cent.

(Short Answer)
4.9/5
(46)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the recipe. Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the recipe.

(Short Answer)
4.8/5
(34)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -Convert 4° F to Celsius. Remember to round your answer to the nearest tenth.

(Short Answer)
4.8/5
(39)

Math (U.S.) -If there are 1000 grams in 1 kilogram, how many grams are there in 2.4 kilograms?

(Short Answer)
4.8/5
(34)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -An 8 kg prime rib has a 55% yield. How many guests can be served prime rib if the portion size is 210 grams?

(Short Answer)
4.9/5
(38)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -Calculate the amount of eggs needed for the new yield of 2000 g Blueberry Muffin batter using the calculated RCF (recipe conversion factor) of 1.2. The weight of eggs in the original recipe is 300 g.

(Short Answer)
4.9/5
(34)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the yield percentage of bell peppers is 82%, how many kg will have to be purchased to yield 5 kg of diced bell pepper? Round your answer to the nearest tenth.

(Short Answer)
4.8/5
(40)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the total weight of the soft roll dough is 1165 grams, how many 60 g rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.

(Short Answer)
4.8/5
(37)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -7/16 *9/12 =______________. (Do not reduce the fraction)

(Short Answer)
4.8/5
(35)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -How much risotto will have to be prepared to serve 45 guests each a 270 grams portion?

(Short Answer)
4.9/5
(27)

Math Review For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -1/2 ÷ 2/3 =________________

(Short Answer)
4.9/5
(35)

Math (U.S.) -If the percentage yield of bell peppers is 82%, how many pounds of diced bell pepper will come from a 15 pounds case?

(Short Answer)
4.9/5
(44)

Standardized recipes list the most important ingredients first.

(True/False)
4.9/5
(34)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the price of whole chickens is $2.40 per kg, what is the cost of chicken breasts? Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If the price of whole chickens is $2.40 per kg, what is the cost of chicken breasts?

(Short Answer)
4.8/5
(41)

Math (U.S.) -The prime rib has an AP weight of 18 pounds. When cooked in a combi oven, it may have a percent yield of 70. If the as-purchased cost is $6.50 per pound, what is the cooked yield test cost? Remember to round your answer to the nearest penny.

(Short Answer)
4.9/5
(34)
Showing 221 - 240 of 240
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)