Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science
Exam 1: The Food Service Industry36 Questions
Exam 2: Sanitation and Safety42 Questions
Exam 3: Tools and Equipment124 Questions
Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science240 Questions
Exam 5: Menus, Recipes, and Cost Management42 Questions
Exam 6: Nutrition72 Questions
Exam 7: Mise En Place46 Questions
Exam 8: Stocks and Sauces102 Questions
Exam 9: Soups48 Questions
Exam 10: Understanding Meats and Game125 Questions
Exam 11: Cooking Meats and Game41 Questions
Exam 12: Understanding Poultry and Game Birds39 Questions
Exam 13: Cooking Poultry and Game Birds50 Questions
Exam 14: Understanding Fish and Shellfish75 Questions
Exam 15: Cooking Fish and Shellfish102 Questions
Exam 16: Understanding Vegetables43 Questions
Exam 17: Cooking Vegetables55 Questions
Exam 18: Potatoes51 Questions
Exam 19: Legumes, Grains, Pasta, and Other Starches68 Questions
Exam 20: Cooking for Vegetarian Diets48 Questions
Exam 21: Salad Dressings and Salads116 Questions
Exam 22: Sandwiches30 Questions
Exam 23: Hors Doeuvres33 Questions
Exam 24: Breakfast Preparation40 Questions
Exam 25: Dairy and Beverages59 Questions
Exam 26: Sausages and Cured Foods32 Questions
Exam 27: Pâtés, Terrines, and Other Cold Foods41 Questions
Exam 28: Food Presentation and Garnish30 Questions
Exam 29: Bakeshop Production: Basic Principles and Ingredients30 Questions
Exam 30: Yeast Products74 Questions
Exam 31: Quick Breads44 Questions
Exam 32: Cakes and Icings30 Questions
Exam 33: Cookies49 Questions
Exam 34: Pies and Pastries19 Questions
Exam 35: Creams, Custards, Puddings, Frozen Desserts, and Sauces51 Questions
Exam 36: Metric Conversion Factors, Standard Can Sizes, Approximate Weight-Volume Equivalents of Dry Foods and Kitchen Math Exercises: Metric Versions46 Questions
Select questions type
Math (U.S.)
-If a recipe calls for 6 ounces of carrots, and the EP unit cost is $1.25 per pound, what is the ingredient cost of carrots? Remember to round your answer to the nearest cent.
(Short Answer)
4.7/5
(38)
The food cost percentage of a menu item equals the __________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(31)
Math (U.S.)
-Calculate the amount of cake flour needed for the new yield of 10 lbs Blueberry Muffin batter using the calculated RCF (recipe conversion factor) of 1.2. The weight of cake flour in the original recipe is 40 oz.
(Short Answer)
4.9/5
(45)
Math (U.S.)
-The prime rib has an AP weight of 18 pounds and a percent yield of 60%. If as-purchased cost of prime rib is $6.00 per pound, what is the new cooked yield test cost for prime rib?
(Short Answer)
4.7/5
(43)
Math (U.S.)
-If a standard dinner roll is 2.3 oz., and the total weight raw dough is 3 lb 1 oz., how many 2.3-oz. rolls does this recipe yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
(Short Answer)
4.7/5
(42)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-How many teaspoons are in .250 liter of liquid?
(Short Answer)
4.9/5
(37)
Math (U.S.)
-The total cost of the ingredients for the Arroz a la Mexicana recipe is $2.18 and yields 72 ounces. If each portion size is six ounces, what is the portion cost? Remember to round your answer to the nearest penny.
(Short Answer)
4.9/5
(38)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If leg and thigh quarters go on sale for $2.55 per kg, what is the new raw yield test cost for chicken breasts?


(Short Answer)
4.9/5
(30)
Math Review
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Convert 65° C to Fahrenheit. Remember to round your answer to the nearest tenth.
(Short Answer)
4.8/5
(35)
Math (U.S.)
-Calculate the amount of eggs needed for the new yield of 10 lbs Blueberry Muffin batter using the calculated RCF (recipe conversion factor) of 1.2. The weight of eggs in the original recipe is 12 oz.
(Short Answer)
4.8/5
(34)
Math (U.S.)
-You have 19 lb AP weight bananas. What is your EP weight if the yield after trimming is 70 percent?
(Short Answer)
4.8/5
(42)
If a menu lists an item as "fresh," then it must never have been __________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If a recipe calls for 180 grams of carrots, and the EP unit cost is $2.50 per kg, what is the ingredient cost of carrots? Remember to round your answer to the nearest cent.
(Short Answer)
4.7/5
(39)
Math (U.S.)
-If a recipe calls for 12 ounces of chopped onion, what is the as purchased quantity assuming 90% yield? Round your answer to the nearest tenth.
(Short Answer)
4.8/5
(32)
Math (U.S.)
-If the value of the bones and necks is increased to $0.75 per pound, what will be the new actual cost of the chicken breast?


(Short Answer)
4.9/5
(31)
Showing 41 - 60 of 240
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)