Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science
Exam 1: The Food Service Industry36 Questions
Exam 2: Sanitation and Safety42 Questions
Exam 3: Tools and Equipment124 Questions
Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science240 Questions
Exam 5: Menus, Recipes, and Cost Management42 Questions
Exam 6: Nutrition72 Questions
Exam 7: Mise En Place46 Questions
Exam 8: Stocks and Sauces102 Questions
Exam 9: Soups48 Questions
Exam 10: Understanding Meats and Game125 Questions
Exam 11: Cooking Meats and Game41 Questions
Exam 12: Understanding Poultry and Game Birds39 Questions
Exam 13: Cooking Poultry and Game Birds50 Questions
Exam 14: Understanding Fish and Shellfish75 Questions
Exam 15: Cooking Fish and Shellfish102 Questions
Exam 16: Understanding Vegetables43 Questions
Exam 17: Cooking Vegetables55 Questions
Exam 18: Potatoes51 Questions
Exam 19: Legumes, Grains, Pasta, and Other Starches68 Questions
Exam 20: Cooking for Vegetarian Diets48 Questions
Exam 21: Salad Dressings and Salads116 Questions
Exam 22: Sandwiches30 Questions
Exam 23: Hors Doeuvres33 Questions
Exam 24: Breakfast Preparation40 Questions
Exam 25: Dairy and Beverages59 Questions
Exam 26: Sausages and Cured Foods32 Questions
Exam 27: Pâtés, Terrines, and Other Cold Foods41 Questions
Exam 28: Food Presentation and Garnish30 Questions
Exam 29: Bakeshop Production: Basic Principles and Ingredients30 Questions
Exam 30: Yeast Products74 Questions
Exam 31: Quick Breads44 Questions
Exam 32: Cakes and Icings30 Questions
Exam 33: Cookies49 Questions
Exam 34: Pies and Pastries19 Questions
Exam 35: Creams, Custards, Puddings, Frozen Desserts, and Sauces51 Questions
Exam 36: Metric Conversion Factors, Standard Can Sizes, Approximate Weight-Volume Equivalents of Dry Foods and Kitchen Math Exercises: Metric Versions46 Questions
Select questions type
Count, weight, volume, weight, even division, and standard fill are all methods for ensuring __________ control.
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Math (U.S.)
-If the EP unit cost of beef tenderloin is $6.75 per pound, what will be the ingredient cost if a roast tenderloin recipe calls for 4 7-pound tenderloins?
(Short Answer)
4.8/5
(30)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-You have 400 g AP bananas. What is your EP weight if the yield after trimming is 70 percent?
(Short Answer)
4.9/5
(32)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The total cost of the ingredients for the Arroz a la Mexicana recipe is $2.18 and it yields 16 portions. If the price of long grain rice rises from $1.36 per kg to $1.54 per kg, what is the corresponding rise in portion cost? The recipe calls for 0.750 kg of rice. Round your answer to the nearest penny.
(Short Answer)
4.9/5
(34)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Convert 10,000 kg into g.
(Short Answer)
4.7/5
(36)
What factors can cause problems if you are making a very large recipe conversion (e.g., from 8 to 300 portions or from 600 portions to 6)?
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Math (U.S.)
-What is the cooked yield test cost of potatoes if roasting 10 pounds of potatoes yields 9 pounds, and the as-purchase cost is $0.60 per pound?
(Short Answer)
4.9/5
(36)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If the total weight of the soft roll dough is 1200 grams, how many 45 g rolls does this formula yield? Round your answer down to the nearest lower whole number.
(Short Answer)
4.9/5
(31)
Math (U.S.)
-Suppose a recipe calls for 2 cloves of garlic. If a head of garlic has 15 cloves and weighs 0.30 pounds, and garlic costs $1.45 per pound, what is the ingredient cost of garlic? Remember to round your answer to the nearest cent.
(Short Answer)
4.8/5
(39)
If every member of your party ordered different items, but each of you paid exactly the same price, then you were most likely dining at a restaurant with a _____ menu.
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Math (U.S.)
-If 40 pounds of whole carrots yields 32 pounds when cleaned and trimmed, what is the percentage yield?
(Short Answer)
4.7/5
(33)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The total cost of the ingredients for the Arroz a la Mexicana recipe is $2.18 and yields 2.2 kg. If each portion size is 180 g, what is the portion cost? Remember to round your answer to the nearest penny.
(Short Answer)
4.9/5
(42)
Math Review
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Convert the fraction 6/19 into a decimal. Round your answer to the nearest tenth.
(Short Answer)
4.8/5
(31)
Math (U.S.)
-How many fluid ounces are in 1 gallon of liquid?
(Short Answer)
4.8/5
(39)
Math (U.S.)
-If leg and thigh quarters go on sale for $2.55 per pound, what is the new raw yield test cost for chicken breasts?


(Short Answer)
4.8/5
(39)
Showing 181 - 200 of 240
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)