Exam 6: Food Production Control I: Portions
Exam 1: Cost and Sales Concepts34 Questions
Exam 2: The Control Process25 Questions
Exam 3: Costvolumeprofit Relationships20 Questions
Exam 4: Food Purchasing and Receiving Control40 Questions
Exam 5: Food Storing and Issuing Control20 Questions
Exam 6: Food Production Control I: Portions20 Questions
Exam 7: Food Production Control II: Quantities20 Questions
Exam 8: Monitoring Foodservice Operations I: Monthly Inventory and Monthly Food Cost18 Questions
Exam 9: Monitoring Foodservice Operations II: Daily Food Cost20 Questions
Exam 10: Monitoring Foodservice Operations III: Actual Versus Standard Food Costs20 Questions
Exam 11: Menu Engineering and Analysis20 Questions
Exam 12: Controlling Food Sales13 Questions
Exam 13: Beverage Purchasing Control25 Questions
Exam 14: Beverage Receiving, Storing, and Issuing Control20 Questions
Exam 15: Beverage Production Control20 Questions
Exam 16: Monitoring Beverage Operations20 Questions
Exam 17: Beverage Sales Control20 Questions
Exam 18: Labor Cost Considerations19 Questions
Exam 19: Establishing Performance Standards19 Questions
Exam 20: Training Staff20 Questions
Exam 21: Monitoring Performance and Taking Corrective Action20 Questions
Select questions type
The portion cost factor is used to determine the new cost of an identical-size portion when the dealer's price for the commercial cut changes.
Free
(True/False)
4.7/5
(34)
Correct Answer:
True
A nearby restaurant has been serving a 6 oz. portion of roast lamb. The manager can determine the standard cost of the portion provided that she knows dealer price and:
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Correct Answer:
A
A standard recipe is one that has been established as the correct recipe to use each time a given product is prepared.
Free
(True/False)
4.7/5
(31)
Correct Answer:
True
A standard portion size is the quantity of a given product that a given employee decides to serve on the days that he works.
(True/False)
4.8/5
(28)
A given standard recipe costs $36.40 to produce, and yields 20 portions. The standard cost of one standard portion is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
A nearby restaurant does cooking loss tests on roast lamb, which is now served in 6 oz. portions. Lb. cost factor is 2.0, and portion cost factor is .75. Given a dealer price of $3.00 per lb. for the lamb, the cost of a 7 oz. portion would be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
In completing calculations for the butcher test, one determines ratio to total weight for a given part by dividing the weight of the part by the weight of the whole piece as purchased.
(True/False)
4.8/5
(36)
In completing the calculations for the cooking loss test, the weight lost in cooking is determined by subtracting the cooked weight from the trimmed weight.
(True/False)
4.7/5
(38)
A case of eggs (30 dozen) costs $27.00. Two eggs make one standard portion. The standard cost of one standard portion is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Butcher tests in a nearby restaurant indicate that the cost of a usable ounce of sirloin steak is $.50. If standard portion size is 10 ounces, standard portion cost is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Recipe yield equals total quantity produced by a standard recipe divided by the number of standard portions produced.
(True/False)
4.9/5
(49)
On a cooking loss test card, the total value of the trimmed weight is the same as the total value of the salable weight if:
(Multiple Choice)
4.7/5
(26)
The lb. cost factor is the ratio of the cost of each usable lb. to:
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
The standard cost of one standard portion of a given menu item should not change unless:
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
The lb. cost factor is useful for determining purchase quantities when standard portion sizes and numbers of portions required are known.
(True/False)
4.9/5
(34)
The standard portion cost for one standard portion of roast lamb may be determined by means of a butchers test.
(True/False)
4.9/5
(25)
One can determine a correct purchase quantity, provided one knows standard portion size, number of portions required, and:
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
A recipe detail and cost card indicates the use of 4 oz. of rice, which is purchased at $1.28 per lb. The standard cost of the standard quantity of rice used in this recipe is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Butcher tests are used primarily to test the knife skills of newly-hired butchers in large commercial restaurants.
(True/False)
4.8/5
(31)
Standard portion costs typically are calculated once in the life of a restaurant -- just prior to opening day.
(True/False)
4.8/5
(33)
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)